REKLAMA
WEBINAR

RAPORTWork na rzecz life pokolenia Z. W Polsce lubią dorobić do pensji

2023-05-30 12:08
publikacja
2023-05-30 12:08

W Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia 30 proc. osób z generacji Z i 29 proc. z generacji Y – wynika z raportu "Deloitte Global 2023 Gen Z & Millenial Survey". Jak dodano, globalnie 52 proc. przedstawicieli pokolenia Z czuje wypalenie zawodowe.

Work na rzecz life pokolenia Z. W Polsce lubią dorobić do pensji
Work na rzecz life pokolenia Z. W Polsce lubią dorobić do pensji
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

Z raportu "Deloitte Global 2023 Gen Z & Millenial Survey" wynika, że rosnące koszty życia są największym zmartwieniem młodych generacji – ten problem wskazało 48 proc. polskich respondentów z pokolenia Z oraz 53 proc. millenialsów. Jak zaznaczono, na całym świecie wynik był niższy o odpowiednio 12 i 11 punktów procentowych.

Jak stwierdzono w raporcie, w Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia 30 proc. osób z generacji Z i 29 proc. z generacji Y. Rok wcześniej wyniki kształtowały się podobnie - odpowiednio 27 i 29 proc. "Dla porównania, na całym świecie w ubiegłym roku 46 proc. +zetek+ i 37 proc. millenialsów podjęło drugą pracę zarobkową (to wzrost o 3 i 4 punkty procentowe w porównaniu z 2021 r.)" – zauważono.

Globalnie odsetek przedstawicieli generacji Z oraz Y odczuwających wypalenie zawodowe – zgodnie z raportem – wzrósł do odpowiednio 52 proc. (o 6 pp. w porównaniu z rokiem poprzednim) i 49 proc. (o 4 pp.). Zaznaczono, że 46 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 39 proc. millenialsów deklaruje, że przez większość czasu spędzonego w pracy zmaga się ze stresem lub niepokojem.

"Jednocześnie w tegorocznej edycji raportu widać, że wśród przedstawicieli kadry zarządzającej rośnie świadomość znaczenia tych kwestii dla młodych ludzi. Ponad połowa ankietowanych przyznaje bowiem, że ich przełożeni poważnie podchodzą do tematów zdrowia psychicznego" – stwierdzono w badaniu.

Wskazano jednak, że mimo zmian w podejściu przełożonych, wielu respondentów traktuje zdrowie mentalne jako temat tabu w miejscu pracy. 38 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 39 proc. pokolenia Y w Polsce przyznaje, iż nie czułoby się komfortowo rozmawiając z pracodawcą o swoim zdrowiu psychicznym – na świecie odsetek ten jest niższy o odpowiednio 6 pp. i 7 pp.

Zgodnie z badaniem, 26 proc. przedstawicieli pokolenia Z na świecie i 28 proc. millenialsów uznało umiejętność równoważenia priorytetów zawodowych i życiowych za cechę, którą najbardziej podziwia.

"Z tego powodu 77 proc. reprezentantów pokolenia Z i 75 proc. przedstawicieli generacji Y, którzy pracują w domu zadeklarowało, że rozważyłoby poszukiwanie nowego zatrudnienia, gdyby pracodawca poprosił ich o powrót do biura w pełnym wymiarze godzin. Co więcej, jedna trzecia respondentów uważa 4-dniowy tydzień pracy za pierwszy krok w kierunku osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym" – zauważono.

Badanie "Deloitte 2023 Gen Z & Millennial Survey" zawiera odpowiedzi 14 tys. 483 przedstawicieli pokolenia Z i 8373 millenialsów. W badaniu udział wzięli obywatele 44 krajów Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy Zachodniej, Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji i regionu Pacyfiku. Ankieta została przeprowadzona za pomocą wywiadu internetowego. Prace nad badaniem trwały od 29 listopada 2022 r. do 25 grudnia 2022 r. Grupa zdefiniowana w badaniu jako "pokolenie Z" urodziła się pomiędzy styczniem 1995 a grudniem 2004. Respondenci opisani jako "millenialsi" przyszli na świat pomiędzy styczniem 1983 a grudniem 1994.

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
takitamzdaleka
Jeśli młody i piękny spędzał 10 godzin dziennie na fejsbuku, tiktoku, instagramie, prezentując się jak najlepiej, śledząc czy inni mają gorzej, czy go podziwiają, lub co wogóle robią i czy ja też mógłbym czymś bardziej szalonym się pochwalić, to... gdzie czas i nauka rzetelności, sumienności, odpowiedzialności, zorganizowania i jakiegoś Jeśli młody i piękny spędzał 10 godzin dziennie na fejsbuku, tiktoku, instagramie, prezentując się jak najlepiej, śledząc czy inni mają gorzej, czy go podziwiają, lub co wogóle robią i czy ja też mógłbym czymś bardziej szalonym się pochwalić, to... gdzie czas i nauka rzetelności, sumienności, odpowiedzialności, zorganizowania i jakiegoś drylu do realizacji zainteresowań, hobby, czy nawet codziennych domowych obowiązków?
Młodzi, jak już przebimbają ten czas nauki i dyscypliny, to potem czego się dziwić, że jeden czy druga są w stresie, bo ktoś zauważy że szybko się męczą, że są nieuporządkowani, że robią pozory pracy, że kiedyś trzeba dostarczyć dobrej jakości wynik (i to nie za 25 lat lecz za tydzień, lub miesiąc, albo na jutro...).
Cóż zatem się dziwić, że tylu młodych wypala się, bo stres w pracy zaczadza im umysł, skoro nie są nauczeni uczenia się i pracowania, nie trenują hartu ducha, nie mają dyscypliny, a tak właściwie - to przecież wszystko im się należy za nic, prawda?...
I aby było jasne - to nie wina tych młodych, że tacy są upośledzeni... to wina rodziców, którzy niedopatrzyli swoich pociech, którzy zaczadzeni bezstresowym wychowaniem lub własnym komfortem - abdykowali ze społecznego przystosowania ich dzieci do życia w rzeczywistości, ze wszystkimi trudnościami jakie tu są. Jeśli nadal będą promowane metody dbające o "dobrostan, bezstresowość i kruchą psychikę" dzieci, to przewidywaną konsekwencją będą potem ameby, co nie wiedzą jak się zachować, nie wiedzą jak żyć społecznie, nie wiedzą, że trzeba być zaradnym i wiedzieć, że mazgajenie się nie jest rozwiązaniem, że uzurpacja tego aby wszyscy tolerowali (ba! nawet akceptowali!) jego/jej odmienność, kruchość, słabość jest nadużyciem i nie popłaci na dłuższą metę (na krótką pewnie też)...
Długo by mówić... dlatego jednym zdaniem zakończę: jeśli jesteście rodzicami, lub będziecie nimi niebawem - nie ulegajcie postępowym farmazonom, bo wasze wychowanie będzie przeciwskuteczne, zaś z tego małego dzieciaka wyrośnie egoista, który zasili potem kolejkę do psychiatry lub dokona jakiejść innej strasznej rzeczy. Rodzice - poświęćcie czas na wychowywanie, zamiast na kino, czy piwo z kolegami... Na wszystko przyjdzie czas...
Pozdrawiam
chmiels
Jak się wypala socjolog albo specjalista od wypełniania wniosków unijnych?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki