Wojna na Ukrainie napędza polskie IT

Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT. Ale w długim okresie niepokoje obniżą rating całego regionu.

(EastNews)Konflikt rosyjsko-ukraiński wywiera ogromny wpływ na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej mówi się o polskich produktach eksportowych, dla których z powodu rosyjskiego embarga trzeba szukać nowych rynków zbytu. Konsekwencje dotyczą jednak także np. usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem. Zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki wartość branży IT wyniosła w 2013 r. 30 mld zł. Działa w niej 9 tys. firm, które zatrudniają 400 tys. osób. Część to pracownicy zza wschodniej granicy.

— To młodzi ludzie, którzy chcą uciec od korupcji, zagrożenia wojną, kryzysu ekonomicznego. Polska jest dla nich bezpiecznym i stabilnym krajem — mówi Mateusz Macha z firmy rekrutacyjnej Humeo.

Napływ informatyków i programistów ze Wschodu częściowo łagodzi niedobór wykwalifikowanych pracowników, których brakuje u nas około 50 tysięcy. Deficyt dotyczy zwłaszcza dużych miast, gdzie przedstawicielstwa mają międzynarodowe korporacje.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 15 ~ek

Klasyczny przykład ogłupiania narodu przez media. Ludzie coraz bardziej rozumieją że wkręcani jesteśmy jak idioci do wsparcia faszystowskiego nazistowskiego reżimu po puczu w Kijowie i trzeba napisać kolejne brednie by uzasadnić konieczność wyrzeczeń, upadku przemysłu,
stoczni, górnictwa,hutnictwa,służby zdrowia

! Odpowiedz
5 10 ~Andriej

Wot ruski durak

! Odpowiedz
7 15 ~krzysiek

@Eltor:
Sam jesteś bug jak korzystać z tak prostego interfejsu nie potrafisz.

Co do tematu wynagrodzeń: Nie wiem gdzie się zarabia 1.6-2k nawet na start w branży IT. Ale raczej nie w mieście wojewódzkim. No chyba, że się zatrudnia u pana Miecia co naprawia komputery, ekspresy do kawy i tunery telewizyjne w budzie pod kładką.
A w kwestii imigracji, to jak jest niedobór pracowników w sektorze to zarobki raczej nie spadną. A tak, najlepiej się zamknąć w swoich czterech kątach, nikogo nie wpuszczać i kisić się tu. Rozumiem przez to, że też zakazać wyjazdów zarobkowych Polakom do innych krajów, żeby nie być hipokrytami. Ręce opadają. Lepiej na konkurencyjności się nieuki skupcie, a nie biadolicie jak Wam źle i będzie jeszcze gorzej. Tak się wyśpisz jak sobie pościelisz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Eltor

Nope. Jest bug i to odtwarzalny. Pokombinuj, to go znajdziesz. Jest na tyle prosty do odtworzenia, że nie trzeba być nawet zawodowym testerem, by sobie poradzić.
Więc zanim chlapniesz jakąś głupotę w odpowiedzi, to najpierw spróbuj włożyć choć odrobinę wysiłku w sprawdzenie tego, co inny user napisał.
Zgłosiłem go redakcji wraz z informacją jak go odtworzyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 7 ~yyy

Kilka lat studiów, kolejne na robienie "wymaganych" certyfikatów i samo-szkolenie - i nie ma normalnej pracy. Oczywiście za 1.6k czy 2k się znajdzie ale ja chcę uczciwie pracować wykorzystując swoją wiedzę IT i normalnie żyć. Za taka wypłatę tojedynie mogę do końca życia mieszkać u mamusi. Więc nie jest dziwne, że "napływ ze wschodu jest ok" jak robia za kilka stów miesięcznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mhm

Jeśli jesteś „panem informatykiem” od podłączania klawiatur do komputerów — to nie licz na więcej, niż 2 k netto.
Jeśli jesteś początkującym programistą — także może się zdażyć, ze na początek dostaniesz 2 k netto.
Ale jeśli będziesz dobrym programistą, ekspertem — to twoje zarobki będą wielokrotnie większe, nawet jeśli rozpoczniesz od tych 2 k. Przykro mi, ale jeśli od początku, bez doświadczenia, chcesz 10 k, to... twoje miejsce zajmą Ukraińcy ;)

Tutaj dowódna wysokość zarobków programistów: http://www.pracuj.pl/praca/it%20-%20rozw%C3%B3j%20oprogramowania;cc,5016/?sal=10000

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~gosc

"Część to pracownicy zza wschodniej granicy."
teci tańsi , za 1,2k

! Odpowiedz
4 12 ~Eltor

Rzeczywiście jest się z czego cieszyć, że napływają do nas pracownicy chętni do pracy za "miskę ryżu". To doskonale zrobi dużym firmom i świetnie wpłynie na ich zyski, a przecież jak im, to z całą pewnością wszystkim Polakom się poprawi, nawet jeśli ich pensje spadną, prawda? Ehhh...

! Odpowiedz
1 5 ~Eltor odpowiada ~Eltor

Dlaczego mój komentarz pojawił się jako odpowiedź do komentarza usera gosc?
Coś Bankier.pl ma tu bugi na stronie.

! Odpowiedz
0 4 ~Adam odpowiada ~Eltor

Przeciez od lat chcemy aby bylo u nas jak na zachodzie. Emigranci z afryki do nas nie przyjada z powodow klimatu wiec pozostaju byle kraje wschodu europy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne