Wizyta prezydenta Chin w Polsce

Terminale przeładunkowe, fragmenty dróg czy szlaków kolejowych - m.in. takich przedsięwzięć mogą dotyczyć chińskie inwestycje w Polsce - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego powinny się one odbywać na zasadzie "win-win". Polsce brakuje własnych środków na inwestycje - dodał.

[Aktualizacja - godz. 18:20]

Przewodniczacy CHRL Xi Jinping i prezydent Andrzej Duda
Przewodniczacy CHRL Xi Jinping i prezydent Andrzej Duda (fot. Krystian Maj / FORUM)

W poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping wraz z małżonką rozpoczął oficjalną część wizyty w Polsce; główne temat rozmów to otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych.

Xi Jinping: Chiny i Polska na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu

Chiny i Polska znajdują się na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu, priorytetem jest współpraca gospodarcza i handlowa - mówił prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w poniedziałek w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku.

"Będziemy działać na rzecz kontynuowania i upowszechniania ducha jedwabnego szlaku, szeroko zakrojonych konsultacji (...), promowania regularnego rozkwitu gospodarczego oraz utrzymania pokoju i stabilności na świecie" - zadeklarował Xi Jinping.

Podkreślił, że Polska jest dobrym partnerem i przyjacielem narodu chińskiego. Zaznaczył, że w 2015 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 17 mld dol. "Polska już od 11 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył Xi Jinping. Dodał, że oba kraje chcą ponosić większą odpowiedzialność i odgrywać większą rolę we współpracy regionalnej. Czytaj więcej >>

Premier: Chcemy realizować projekty gospodarcze i inwestycyjne z Chinami

Polska ma wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych, które chcielibyśmy realizować wspólnie z Chinami - podkreśliła premier Beata Szydło, która w poniedziałek po południu spotkała się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska podejmuje współpracę i wymianę z Chinami w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą. "Uważamy, że ten projekt ma wielką przyszłość, perspektywę i jest wielką szansą, żeby współpraca gospodarcza, budowanie wspólnych relacji, po to, żeby podejmować wspólne inwestycje, inicjatywy gospodarcze, ta inicjatywa jest do tego świetną płaszczyzną" - powiedziała.

- Polska dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich jest naturalnym partnerem dla Chin w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśliła premier.

Prezydent Chin podkreślił z kolei, że jego kraj i Polskę łączy długa przyjaźń. "Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie nowych Chin i nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych nasze relacje utrzymują stały rozwój, szczególnie w ostatnich latach" - powiedział. Zaznaczył, że kontakty na wysokim szczeblu między krajami są częste. Czytaj więcej >>

Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój - jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy - głosi wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL.

Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. Czytaj więcej >>

W poniedziałek podpisano również polsko-chińskie memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa żywności. To ramowe porozumienie regulujące wymagania weterynaryjne i fitosanitarne w eksporcie żywności do Chin.

Podpisali je w resorcie rolnictwa: minister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością Inspekcji i Kwarantanny CHRL (AQSIQ) Zhi Shuping oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Czytaj więcej >>

Xi Jinping: Polska może odgrywać ważną rolę w połączeniu Chin z Europą

Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą; rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - powiedział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce. "Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju" - powiedział.

Zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". "Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - oświadczył.

Przewodniczący ChRL przypomniał, że zostało podpisane wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a Chinami. "Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy" - powiedział.

"Doszliśmy do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki" - dodał.

Xi Jinping zaznaczył, że po południu wspólnie z prezydentem Dudą symbolicznie otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. "Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji" - podkreślił.

Xi Jinping: Jesteśmy za podniesieniem poziomu relacji chińsko-polskich

Jesteśmy gotowi pracować nad podnoszeniem poziomu relacji chińsko-polskich, by stały się klasycznym modelem przyjaznej współpracy między państwami - podkreślił przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie.

Jinping dodał, że Polska i Chiny widzą potrzebę utrzymania dynamiki kontaktów na wysokim szczeblu, a także "zwiększania wymiany między resortami obu rządów, organami ustawodawczymi oraz partiami politycznymi we wszystkich dziedzinach i na wszystkich szczeblach".

"Korzystając z okazji ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa jesteśmy gotowi pracować ze stroną polską na rzecz podnoszenia poziomu relacji chińsko-polskich, wzmacniania wymiany i współpracy, aby nasze relacje stały się klasycznym modelem przyjaznej współpracy między państwami" - podkreślił przewodniczący ChRL.

Jak zauważył, Polska jest liderem w regionie Europy środkowo-wschodniej, a także ważnym członkiem UE, który leży na skrzyżowaniu kontynentu euroazjatyckiego. "Jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą" - dodał.

Według Xi Jinpinga Polska i Chiny będą rozwijać wymianę handlową oraz współpracę w zakresie czystej energii, innowacji, a także kultury, edukacji czy turystyki. "W tym roku liczba turystów wyjeżdżających poza granicę przekroczy 100 mln. Jestem przekonany, że w przyszłości kontakty w turystyce między oboma krajami będą coraz częstsze" - zaznaczył przewodniczący ChRL.

Porozumienie GPW z chińskim Haitong Bankiem

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada ono m.in. wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych w celu wspierania ich rozwoju.

Analogiczne porozumienie GPW zawarła w poniedziałek również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu.

Jak czytamy w komunikacie GPW, Haitong Bank jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym należącym do Haitong Securities, jednego z największych brokerów papierów wartościowych w Chinach. To pierwszy globalny uczestnik rynków kapitałowych mający właściciela wywodzącego się z Azji, prowadzący na dużą skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce.

Jak mówi cytowana przez komunikat prezes GPW Małgorzata Zaleska, która sygnowała porozumienie z Haitong Bankiem w imieniu giełdy, jego celem jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych. Ma to znaczenie zwłaszcza wobec faktu, że "Chiny są jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata i miejscem, gdzie dynamicznie rozwijają się centra finansowe o globalnym znaczeniu".

"Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów. W dynamicznie zmieniającym się międzynarodowym układzie sił Warszawa jest dla Pekinu naturalnym wyborem. Oficjalna wizyta w Polsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, nie tylko to potwierdza, ale także pokazuje, że nasz kraj ma szansę włączyć się w globalne procesy. Jako jedyny kraj UE nie tylko uniknęliśmy recesji, ale także odnotowaliśmy wzrost. Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach i jest wolna od nierównowag makroekonomicznych. W naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności. To potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy" przekonuje Zaleska.

"Bardzo cieszymy się z możliwości nawiązania bliższej współpracy z największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że wspólnie stworzymy platformę służącą efektywnej wymianie informacji na temat rynków finansowych, zacieśnianiu relacji oraz współpracy w wybranych obszarach" cytuje natomiast komunikat José Maria Ricciardiego, szefa (CEO) Haitong Bank SA, który sygnował porozumienie w imieniu banku. Przed podpisaniem porozumienia Ricciardi mówił też, że liczy, iż zapoczątkowana nim współpraca będzie się z upływem czasu coraz bardziej rozwijać.

Na zaproszenie Haitong Bank 20 czerwca do Warszawy przyjechała również delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu (Chinese Securities Association in Hong Kong, CSAHK) oraz grupa inwestorów z Szanghaju.

Celem wizyty, zwraca uwagę komunikat GPW, jest zapoznanie chińskich instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego najważniejszymi uczestnikami. Wśród omawianych tematów mają znaleźć się możliwości nawiązania współpracy między chińskimi inwestorami a polskim biznesem, jak również możliwość wprowadzenia do obiegu na polskim rynku kapitałowym produktów finansowych denominowanych w RMB. Porozumienia GPW o współpracy z Haitong Bank i CSAHK mają na celu wspieranie tego rodzaju współpracy w przyszłości.

- Inicjatywy takie jak dzisiejsze porozumienie dowodzą, że Haitong wypełnia ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej w Polsce i buduje most między rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej - mówi cytowany w komunikacie Bartłomiej Dmitruk, Senior Country Officer Haitong Bank w Polsce.

MR: Jesteśmy gotowi stworzyć specjalne strefy dla chińskiego kapitału

Jesteśmy gotowi stworzyć specjalne, dedykowane strefy dla chińskiego kapitału, a Polska - jako członek UE - może być dla niego bramą na Zachód - deklaruje wiceszef MR Radosław Domagalski. Podczas Polsko-Chińskiego Forum Biznesowego zawarto kilka wstępnych umów gospodarczych.

Porozumienia wstępne (Memorandum of Understanding) dotyczą współpracy między agencjami inwestycyjnymi z obu krajów - PAIiIZ oraz CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade - Chińską Radą ds. Promocji Handlu Zagranicznego), a także przemysłu lotniczego, m.in. w sprawie sprzedaży samolotów Orka, eksportu polskich artykułów spożywczych, w tym tych przeznaczonych dla dzieci, a także handlu produktami farmaceutycznymi. Czytaj więcej >>

Prezydent: Członkostwo Polski w AIIB - ważnym elementem inwestycyjnym

Członkostwo Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych to ważny element inwestycyjny, mam nadzieję, że będzie miał istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas wspólnych oświadczeń z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem zaznaczył, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców.

"Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej" - powiedział prezydent.

Według prezydenta podczas rozmów polskich i chińskich przywódców podkreślona została potrzeba synergii między chińską koncepcją Jednego Pasa i Jednego Szlaku a polskim planem na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Duda: Mam nadzieję, że Polska stanie się dla Chin bramą do Europy

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Prezydent Duda podczas oświadczeń dla prasy podkreślił, że wizyta ta pokazuje "jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym".

"Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego" - zaznaczył Duda. Mówił o porcie w Gdańsku, bo - jak zaznaczył - "tam mamy terminal dużych głębokości" i "może się tam odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza".

Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój - jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom - zaznaczono.

Czytaj dalej: Morawiecki: Specjalne strefy dla chińskiego kapitału

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~geopolityk

Brakuje w artykule odniesień do geopolityki, ogólnie współpraca z Chinami to próba balansowania pomiędzy rosnącą potęgą Państwa Środka a USA, temat wbrew pozorom bardziej złożony niż to wynika z artykułu.
"6. Opcja chińska, Jedwabny Szlak, czyli opcja mocno przyszłościowa.
Kilka faktów dla laików:
- na Pacyfiku trwa konflikt USA-Chiny, Chiny poszerzają swoją strefę wpływu poprzez zwiększenie swojej obecności w pierwszym łańcuchu wysp (budują m.in. sztuczne wyspy). Celem tej polityki jest utworzenie strefy A2/AD (anti-access/area denial)- w skrócie marynarka US Navy ma się trzymać od tej strefy z daleka.
- Chiny rozpoczęły kilka gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych:
a) budowa konkurencyjnego dla Kanału Panamskiego - Kanału Nikaraguańskiego (275-kilometrowy kanał ma kosztować 50 miliardów dolarów );
b) Chiny zamierzają przekopać równoległy kanał do Kanału Sueskiego (współpraca z Egiptem) oraz zbudować linię kolejową w Izraelu, pozwalającej ominąć kanał Sueski;
c) Chiny zintensyfikowały swoje kontakty z Nepalem, i Bangladeszem, państwa te odgrywają kluczową rolę w połączeniu Chin z Oceanem Indyjskim co umożliwi ominięcie cieśniny Malakka (kluczowej cieśniny dla gospodarki chińskiej i dla gospodarki światowej). Aby zabezpieczyć swoje interesy Chiny zacieśniają swoją współpracę ze Sri Lanką, Malediwami, czyli potencjalnymi bazami dla marynarki chińskiej." .....................
To cytat z bardzo długiego opracowania techpedia.pl/wiedza/10880,wyzwania-polityki-zagranicznej-polski-w-odniesieniu-do-wzrostu-znaczenia-niemiec-i-rosji-wobec-slabnacej-pozycji-usa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Martin

Cieszę się, że prezydent najpotężniejszego państwa na świecie w końcu zawitał u nas, przydałyby się chińskie pieniądze na polskiej giełdzie i kooperacja w sprawie elektrowni atomowych IV generacji

! Odpowiedz
2 2 ~Pilusdki

Wszystkie komentarze tu na forum chyba zagraniczne aby szkodzić Polsko Chińskim relacją gospodarczym liczy się biznes a nie prawa człowieka i inne bzdury Kapitalizm a nie bajanie w obłokach dla debili krzyczących o prawa zwierzą tu chodzi o nasze istnienie w Europie a oni gadają o takich bzdurach że głowa boli idioci

! Odpowiedz
1 1 ~adr

Sądząc po tym jak napisałeś komentarz, to ty jesteś idiotą, o przedstawionych poglądach szkoda dyskutować.

! Odpowiedz
1 1 ~Kapitalizm odpowiada ~adr

siedzisz na forach i plujesz debilizmem Kapitalizm się liczy teraz wszyscy robią interesy z Chinami i nikt nie patrzy na prawa człowieka Ameryka jakoś jak wymordowała tysiące Irakijczyków nie myślała o prawach człowieka tylko o własnym celu politycznym więc nie gadaj mi tu bajek dla dzieci i naiwniaków na jakim ty świecie żyjesz Ameryka obalała rządy mordowała demokratycznych prezydentów w Afryce i zastępowała swoimi watażkami a teraz krzyczy o Demokracji kpina z rozumu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Wit

Chiny dziękują Polsce za zakup tandetnego towaru, fatalnie wykonywanych inwestycji : autostrady i tolerowanie ich okrucieństwa wobec ludzi i zwierząt. Miło że pisowski prezydent i rząd popiera komunistyczny reżym !!!!!!! I pięciokrotną nadwyżkę w handlu też dzięki.

! Odpowiedz
3 1 ~edw

A co ma zrobić Kaczyński? Jego sekta jest krytykowana w Europie i za oceanem, to pozostaje mu tylko przyjaźń z Chinami, no jeszcze Korea Północna pewnie.

! Odpowiedz
1 2 ~Kapitalizm odpowiada ~edw

Prawo i Sprawiedliwości i rząd Beaty Szydło jest wszędzie przyjmowany tylko jest jedna zmiana oni jadą tam gdzie załatwiają interesy dla Polski a nie tak jak PO załatwiało interesy dla zachodu widocznie oglądasz Tvn 24 i Gazety Wybiórczą dla debili

! Odpowiedz
1 1 ~ananasz

Rosjanie zamierzają wyhodować swoje jabłka - sadyogrody.pl - to gdzieś trzeba upchnąć nasze. swoją drogą wczoraj na tvp widziałem program o przedsiębiorstwach w chinach

! Odpowiedz
1 1 ~Putinodebilizm

To życzę powodzenie już widzę jak państwo Rosyjskie kolektywnie sadzą jabłka i czekają 6 do 10 lat aby mieć takie sady hahhahah Polska już dawno Handluje na innych rynkach więc Polską się nie przejmuj

! Odpowiedz