REKLAMA

Pociąg towarowy "China Railway Express" przyjechał do Warszawy

2016-06-20 18:19
publikacja
2016-06-20 18:19
YAY Foto

Pociąg towarowy z Chin do Polski - po raz pierwszy opatrzony logo "China Railway Express" - po 12 dniach podróży wjechał na terminal PKP Cargo w Warszawie. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin.

W poniedziałek w uroczystości przyjęcia pociągu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, przewodniczący ChRL Xi Jinping wraz z delegacją, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes zarządu PKP Cargo Maciej Libiszewski, a także prezes zarządu PKP S.A. Mirosław Pawłowski.

Pociąg "China Railway Express" wyruszył do Polski 8 czerwca br. z dworca kolejowego w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. Transport ten ma symbolizować otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

Z Chin do Polski pociągi jadą od 11 do 14 dni, transport morski trwa od 35 do nawet 50 dni, zaś transport lotniczy jest kosztowny, dlatego rośnie zainteresowanie transportem towarów drogą kolejową. Obecnie Grupa PKP Cargo obsługuje ok. 20 pociągów tygodniowo między Chinami a Polską.

Od niedzieli z oficjalną wizytą w Polsce przebywa przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wraz z małżonką. Wizycie towarzyszy szereg imprez gospodarczych, m.in. Forum Nowego Jedwabnego Szlaku, IV Polsko-Chińskie Forum Regionów.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu podpisali także szereg dokumentów dwustronnych. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku. (PAP)

krm/ jzi/ dym/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~slaw
Następnych wyborów już pewnie nie będzie bo nie będzie Polski.
~jo44
Nie wypada łapki w górę dać, ale też mam takie obawy.
~slaw
A co z kaczkami pekinkami możemy im trochę wysłać.
~Człowiek
Jaki odcinek w jakim czasie? w Chinach.... ? A stan torów? A zużycie energii? Brak analitycznego podejścia .
~jas_kowalski
W sumie, to ciekawe przez jakie kraje jechał ten pociąg...wie ktoś? Ma ktoś foty tego pociągu, chętnie zobaczę.
~dres
Proponuję znieść cło i VAT na import towaru z Chin. Chciałbym kupować tanio - tak po prostu. Np. najnowsze telefony komórkowe światowych marek za pół ceny polskiej rynkowej.
~Mms
Sadownicy zrywają jabłka i zapełniają z powrotem puste wagony.
~niepelnosprawny_org
https://pbs.twimg.com/media/ClaFrE4WYAARDta.jpg:large
~hehe
Za mało chińskiego śmiecia mamy w Polsce? Potrzeba więcej? Może jakiś kontrakcik na budowę autostrad albo w podobnej jakości budowaną elektrownię atomową? ;-/ I to wszystko za czapkę gruszek i jabłek?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki