REKLAMA

Xi Jinping: Chiny i Polska na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu

2016-06-20 18:13
publikacja
2016-06-20 18:13
fot. Michel Temer / Flickr/Global Panorama/Michel Temer

Chiny i Polska znajdują się na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu, priorytetem jest współpraca gospodarcza i handlowa - mówił prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w poniedziałek w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku.

"Będziemy działać na rzecz kontynuowania i upowszechniania ducha jedwabnego szlaku, szeroko zakrojonych konsultacji (...), promowania regularnego rozkwitu gospodarczego oraz utrzymania pokoju i stabilności na świecie" - zadeklarował Xi Jinping.

Podkreślił, że Polska jest dobrym partnerem i przyjacielem narodu chińskiego. Zaznaczył, że w 2015 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 17 mld dol. "Polska już od 11 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył Xi Jinping. Dodał, że oba kraje chcą ponosić większą odpowiedzialność i odgrywać większą rolę we współpracy regionalnej.

"Chiny i Polska oddzielnie stają na wschodnim i zachodnim końcu nowego euroazjatyckiego mostu (...), promując reformę rynkową, a także znajdując się w kluczowym okresie ulepszenia i modernizacji gospodarki. Polska jest także ważnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji i pomostem łączącym wiele stron" - mówił prezydent Chin.

Według niego priorytetem i kierunkiem jest współpraca gospodarcza i handlowa. "Rozwój gospodarki jest fundamentem silnego kraju i szczęścia ludzi (...). Obie strony powinny dołożyć wspólnych wysiłków na rzecz promowania handlu chińsko-unijnego i budowy mechanizmu inwestycyjnego" - powiedział. Dodał, że obie strony będą mogły wykorzystać specjalną linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów w celu zwiększenia inwestycji w obszarach m.in. energii, transportu, logistyki, infrastruktury i telekomunikacji.

"Obie strony są zgodne co do konieczności umocnienia współpracy i budowy parków przemysłowych, zintegrowania i wykorzystania atutów nowoczesnej europejskiej technologii i chińskich zdolności produkcyjnych oraz geograficznego położenia Polski" - mówił Xi Jinping. (PAP)

mmu/ dym/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Perico84
Polska liczy chyba na dochody spływające z cła za chińskie produkty, bo nie wiem jak mam to inaczej rozumieć. Polska powinna robić wszystko aby blokować i nie wpuszczać na rynek Polski a tym bardziej na europejski (choć tu mamy na to mały wpływ) chińskich produktów. Dlaczego ??? Bo to właśnie Polska była i jest dalej Polska liczy chyba na dochody spływające z cła za chińskie produkty, bo nie wiem jak mam to inaczej rozumieć. Polska powinna robić wszystko aby blokować i nie wpuszczać na rynek Polski a tym bardziej na europejski (choć tu mamy na to mały wpływ) chińskich produktów. Dlaczego ??? Bo to właśnie Polska była i jest dalej takimi Chinami - Europy. To nasze produkty mają zalewać Europę a nie chińskie i wtedy gospodarka rozwija się prawidłowo, ale brawo Panie Prezydencie - bravo!!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki