REKLAMA

Nawet 5 tys. zł kary za zaśmiecanie plaż i lasów. Wiceminister zapowiada zmiany

2021-07-28 13:45
publikacja
2021-07-28 13:45
Nawet 5 tys. zł kary za zaśmiecanie plaż i lasów. Wiceminister zapowiada zmiany
Nawet 5 tys. zł kary za zaśmiecanie plaż i lasów. Wiceminister zapowiada zmiany
fot. Jan Włodarczyk / / FORUM

Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów, terenów przy jeziorach, szlaków górskich wzrośnie z 500 do 5 tys. zł - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Podczas briefingu na plaży w gdańskim Brzeźnie wiceszef MKiŚ zainaugurował kampanię edukacyjną "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". W ramach przedsięwzięcia w miejscowościach nadmorskich pojawiły się plakaty, bilbordy zachęcające mieszkańców i turystów do sprzątania po sobie.

"Poprzez naszą akcję chcemy uświadamiać obywateli, że zaśmiecanie plaż jest karygodne. Apelujemy, by podczas wakacyjnych wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plażach. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych"- zaznaczył Ozdoba.

Przypomniał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń, zwiększający kary za porzucanie odpadów. Resort chce też zmian w kodeksie karnym i podniesienia kar za przestępstwa przeciwko środowisku.

"Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, zieleńców, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich wzrośnie z 500 zł do nawet 5 tys. zł. To także obligatoryjność sprzątnięcia. Jeśli chodzi o kodeks karny, to zaostrzamy przepisy dotyczące przestępstw środowiskowych. Tutaj również kary będą znacznie wyższe" – wyjaśnił Ozdoba.

Dodał, że w ubiegłym tygodniu projekt nowelizacji przepisów został wpisany do harmonogramu prac rządu.

"Chyba nikt nie ma wątpliwości, że mandaty za zaśmiecanie są dzisiaj zbyt niskie. Przepisy w tym zakresie nie były nowelizowane od lat 90-tych. Te kary powinny być o wiele bardziej dotkliwe. Musimy jednak pamiętać, że ważne są także działania edukacyjne i promocja odpowiednich zachowań" – podkreślił.

Zachęcił też do korzystania z formularza, dzięki któremu można anonimowo poinformować o nieprawidłowościach, podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego. Znajduje się on na stronie internetowej GIOŚ: www.gios.gov.pl.

"Do tej pory otrzymaliśmy 300 zgłoszeń. Część sprawców udało się nam złapać na gorącym uczynku" – przekazał wiceminister klimatu.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda zwrócił uwagę, że w czasie pandemii ilość śmieci pozostawianych na plażach wzrosła dwukrotnie.

"W tej chwili z gdańskich plaż zbieranych jest około 500 ton śmieci rocznie. Większość z nich to odpady szklane. Mam nadzieję, że poprzez działania edukacyjne i legislacyjne ten problem zacznie znikać. Polskie morze każdego roku przyciąga rzesze wczasowiczów. Zależy nam, aby trafił do nich jasny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiajmy po sobie czyste miejsce. Kultura osobista wymaga tego, aby po sobie sprzątać. Plaża to nasze dobro narodowe"- powiedział Gajda. (PAP)

autorka: Anna Wydorska

anm/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
KARY za zasmiecanie:

- 15% rocznych zarobkow brutto ale min 5 tys zl

- calkowity przepadek srodka lokomocji ktorym przywieziono te odpady

- obowiazek sprzatniecia swoich i 3 innych znalezisk wyznaczonych przez Lasy Panstwowe w okolicy zamieszkania do 100km

- jezeli koszt usuniecia/utylizacji przekracza
KARY za zasmiecanie:

- 15% rocznych zarobkow brutto ale min 5 tys zl

- calkowity przepadek srodka lokomocji ktorym przywieziono te odpady

- obowiazek sprzatniecia swoich i 3 innych znalezisk wyznaczonych przez Lasy Panstwowe w okolicy zamieszkania do 100km

- jezeli koszt usuniecia/utylizacji przekracza 2 tys zl to kary jak powyzej i kara wiezienia min 2 lata

- pierwsza kara to dodatkowo 300godz nieodplatnych spolecznie godzin w czyszczeniu lasow i loklanych szamb

- kazda kolejna kara to podwojenie stawek az do skutku oraz 100ka na plecy
langdon25
PiS bierze się za swój elektorat !

Zwariowali !

W kolejnych wyborach nie dostaną nawet 20% głosów .

Wszyscy wiedzą że polskie lasy i plaże zaśmieca głównie elektorat pisu , a ponad 50% pijanych kierowców głosowało wcześniej na PiS lub Adriana .

Brawo za tę inicjatywę
dolar36
heh jak widać inflacje 1000% mamy
wrecker
Podatek od cukru, od deszczu, wyższe mandaty, wyższe kary za zaśmiecanie itp i to wszystko oczywiście dla naszego wspólnego dobra. Trzeba być biednym umysłowo żeby zagłosować na nich w kolejnych wyborach
arzab
Tylko tyle potrafią - horrendalnie podnieść ceny za wywóz śmieci do niespotykanych poziomów, potem ustanowić drakońskie kary za zaśmiecanie a na koniec oczywiście wszystko okrasić fałszywą troską o stan środowiska ( a nie o wpływy budżetowe ), bardziej fałszywą niż moje wykonanie arii Verdiego !
tomkooo
kolejne martwe prawo.
wystarczylo by istniejace, ale musi byc egzekwowane.
wystarczy przejsc sie na plaze i w ciagu 10 min mozna wystawic 10 mandatow np. dla palacych i wyrzucajacych niedopalki w piasek.
kenn
Lepiej nie, bo wszędzie powstawiają totalny monitoring i przeforsują absolutną inwigilację.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki