REKLAMA

Kurs euro dotknął 4,60 zł. Dziś wieczorem Fed

2021-07-28 09:45
publikacja
2021-07-28 09:45
Kurs euro dotknął 4,60 zł. Dziś wieczorem Fed
Kurs euro dotknął 4,60 zł. Dziś wieczorem Fed
fot. SZYMON LASZEWSKI / / FORUM

Środowe przedpołudnie upływa pod znakiem lekkiego osłabienia złotego. Rynek walutowy czeka na wieczorną decyzję Rezerwy Federalnej.

Po 09:45 kurs euro kształtuje się na poziomie 4,599. Przed 09:00 na EUR/PLN obserwowaliśmy krótkoterminowe przebicie 4,60 zł, a więc granicy, która mieliśmy przed oczami zarówno tydzień temu, jak i w ostatnich dniach. Nie trzeba dodawać, że z ubiegłotygodniowego umocnienia złotego (euro kosztowało już nawet 4,56 zł) nic nie zostało.

Po porannym ruchu w górę kurs dolara stabilizuje się w okolicach 3,895 zł. Względny spokój panuje też na parze EUR/USD, której notowania kształtują się na poziomie 1,18 USD.

W środę kolejny okrągły poziom przebił kurs funta brytyjskiego, który kształtuje się już powyżej 5,40 zł. Brytyjska waluta jest tym samym najdroższa od końca marca. Z kolei najwyższy od listopada 2020 r. pozostaje kurs franka szwajcarskiego, który od wczoraj utrzymuje się powyżej 4,25 zł.

Czekamy na Fed

Wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku walutowym będzie posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, czyli ciała decydującego o polityce monetarnej światowego hegemona. Kolejne posiedzenie FOMC już dziś – decyzję poznamy o 20:00 czasu polskiego. Pół godziny później na konferencji prasowej pojawi się przewodniczący Fedu, Jerome Powell.

- Złoty poruszał się we wtorek w rytm wyznaczany przez światowe giełdy (czyli de facto apetyt na ryzykowne aktywa), w przedziale 4,585-600. Wczorajsza zaskakująca podwyżka stóp procentowych na Węgrzech sprawiła, że złoty osłabił się przy tym w stosunku do regionalnego koszyka. Górne ograniczenie wspomnianego przedziału stanowi kluczowy opór i naszym zdaniem nie zostanie w środę naruszone - napisali analitycy banku Pekao.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną stopę procentową o 30 pb do 1,20 proc. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się podniesienia stopy o 20 pb do 1,1 proc.

Również ekonomiści banku Millennium uważają, że eurozłoty nie przebije w środę bariery 4,60.

- Kurs EUR/PLN dziś natomiast kolejny raz spróbuje wybić się powyżej bariery 4,60 i uważamy, że ponownie może się to skończyć niepowodzeniem. Ryzyka lokalne jednak wciąż będą tworzyć negatywną presję na wycenie złotego - napisano w porannym raporcie banku.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marjiusz
"Wczorajsza zaskakująca podwyżka stóp procentowych na Węgrzech" to ona nie byla zapowiadana wczesniej?

ktos wyjasni mi temat jak to u nas jest? moga z dnia na dzien podwyzszyc czy jest jakis okres dni,tygodni od powiadomienia o podwyzce do faktycznej zmiany?
z gory dzieki
warszawyak
Obniży stopy procentowe powiadamiając o kolejnym dodruku 5 bilionów dolalów .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki