REKLAMA

Węgry: Ustawa ma ograniczyć oprocentowanie kredytów

2014-11-17 16:58
publikacja
2014-11-17 16:58
Węgry: Ustawa ma ograniczyć oprocentowanie kredytów
Węgry: Ustawa ma ograniczyć oprocentowanie kredytów
fot. REUTERS / / FORUM

Węgierskie ministerstwo sprawiedliwości złożyło w poniedziałek w parlamencie projekt ustawy zakazującej podwyższania oprocentowania kredytów hipotecznych udzielonych bądź nominowanych w walutach obcych po ich konwersji na forinty.

(fot. REUTERS / FORUM)

Oprocentowanie będzie można podnieść tylko wtedy, gdyby jego oryginalna wysokość była niższa od ustawowego minimum - czyli węgierskiej stopy pożyczek międzybankowych BUBOR plus 2 punkty procentowe.

Uchwalona wcześniej ustawa o konwersji kredytów w walutach obcych dotyczy pożyczek, zaciągniętych od 1 maja 20004 roku do wejścia w życie jej postanowień latem bieżącego roku. Pozwala kredytodawcom wypowiedzieć umowę z bankiem w ciągu 60 dni po dokonaniu konwersji pożyczki, ale pod warunkiem jej spłacenia w ciągu najwyżej 90 dni po wypowiedzeniu.


Bankom nie wolno także pogarszać sytuacji tych klientów, którzy finansują spłacanie skonwertowanych kredytów nowymi pożyczkami w forintach. Kwoty tych pożyczek refinansujących nie mogą być wyższe niż kredytów oryginalnych.

9 listopada ministerstwo gospodarki Węgier poinformowało o zawarciu z Węgierskim Stowarzyszeniem Banków porozumienia w sprawie zasad konwersji kredytów walutowych. Przewiduje ono, że konwersja dokonywana będzie po kursach rynkowych, bez udzielania klientom obciążających bilanse banków bonifikat. (PAP)

dmi/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~pimpek
spójrzcie na wykres forinta, odkąd rząd w Budapeszcie dał kuksańca banksetrom o 3 miesięcy kurs franka regularnie spada. Jak długo będziemy pozwalac pejsom okradać nasze społeczeństwo.????
~jss
dobry ten bankier ma gdzies konstytucje i art 54 o zakazie cenzury prewencyjnej a po co konstytucja ? regulamin to jest cos
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~lolek
Ciekawy jestem, czy autor (autorzy) tego "artykułu" przeczytali go ze zrozumieniem po opublikowaniu. Takie kwiatki jak: "Pozwala kredytodawcom wypowiedzieć umowę z bankiem" (kto komu wypowiada?), czy "Kwoty tych pożyczek refinansujących nie mogą być wyższe niż kredytów oryginalnych" (to jest Ciekawy jestem, czy autor (autorzy) tego "artykułu" przeczytali go ze zrozumieniem po opublikowaniu. Takie kwiatki jak: "Pozwala kredytodawcom wypowiedzieć umowę z bankiem" (kto komu wypowiada?), czy "Kwoty tych pożyczek refinansujących nie mogą być wyższe niż kredytów oryginalnych" (to jest "niepogarszanie"? To po co refinansowanie? A może miano na myśli oprocentowanie?... Bełkot ekonomiczny...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki