REKLAMA
Tour de spółki

Waszczykowski: Można zakwestionować wybór Tuska, mamy ekspertyzy

2017-03-27 09:02
publikacja
2017-03-27 09:02

[Aktualizacja 12:40] Mamy ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

/ fot. Kacper Pempel / Reuters

Są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, że można by wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej zakwestionować; natomiast nie ma oczywiście żadnych politycznych decyzji w tej sprawie - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Nie było głosowania nad Tuskiem. Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania kto jest za, kto się wstrzymał i tak dalej. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27:1, bo w tych 27 krajach nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu" - podkreślił w TVN24 Waszczykowski.

Według szefa MSZ polski rząd w "tym pseudo głosowaniu" wykazał, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami. "Będziemy to tłumaczyć. (...) Będzie można wytłumaczyć, że doszło do fałszerstwa. Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego" - zaznaczył minister.

Zdaniem Waszczykowskiego fałszerstwo miałoby polegać na niedopuszczeniu polskiego kandydata, i nie zastosowaniu procedury głosowania. "Poza tym w czasie obrad Rady Europejskiej równolegle tworzono zmiany prawa na temat konkluzji" - zaznaczył. Według szefa MSZ art. 15 Traktatu o Unii Europejskiej jasno mówi, że wybór przewodniczącego na drugą kadencję następuje "kwalifikowaną większością głosów". "Jacek Saryusz-Wolski nie dostał szansy, żeby być przegłosowany kwalifikowaną większością głosów" - zaznaczył.

Trakat UE stanowi, że Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres dwóch i pół roku; mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny. "W przypadku przeszkody lub poważnego uchybienia Rada Europejska może pozbawić przewodniczącego mandatu zgodnie z tą samą procedurą" - czytamy w traktacie.

Waszczykowski zapowiedział, że ekspertyzy będzie przedstawiał premier Beacie Szydło. Pytany, czy zasugeruje premier, czy podważyć wybór Tuska, Waszczykowski odparł: "Zastanowimy się nad tym. Nie wiadomo, czy jest to warte. Znaczenie tego wyboru jest nieistotne. Ranga tej pozycji jest nieduża". "Zależy od rządu, czy warta jest skórka wyprawki" - dodał.

Zdaniem Waszczykowskiego polski rząd wykazał, że "porażka", którą był wybór Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, wynikała z podwójnych standardów. Podkreślił, że nie poddano głosowaniu kandydatury polskiego rządu na to stanowisko Jacka Saryusz-Wolskiego "pod pretekstem, że musi być konsensus".

"Będziemy pokazywali społeczeństwu, w jakiej Unii w tej chwili funkcjonujemy - Unii, która stosuje podwójne standardy" - zapowiedział Waszczykowski.

"Jak powiedziałem, są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, że można by to zakwestionować. Natomiast nie ma oczywiście żadnych politycznych decyzji w tej sprawie. Uważamy, że rzeczywiście kwestia Tuska jest kwestią z politycznego punktu widzenia Polski drugo, czy trzeciorzędną. Należy walczyć o swoje prawa, o swoje stanowisko w UE" - podkreślił minister.

Szymański: Prawnie nie ma podstaw, żeby podważać wybór Tuska

- W moim przekonaniu prawnie nie ma podstaw żeby podważać wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że wybór został dokonany efektywnie, natomiast "z całą pewnością z poważną wadą polityczną".

Pytany o tę kwestię w Radiu Zet Szymański powiedział, że nie wie, "co mógł mieć na myśli minister Waszczykowski w tej sprawie". Jak podkreślił "prawnie nie ma podstaw, żeby podważać dzisiaj ten wybór", który został dokonany efektywnie. Natomiast, zaznaczył, "z całą pewnością z poważną wadą polityczną".

W ocenie Szymańskiego tryb wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jest bardzo słabo opisany, co powoduje, że "faktycznie można mieć wątpliwości na gruncie chociażby uznanych reguł głosowania w sprawach personalnych".

Wiceminister powiedział, że rząd miał wątpliwości, co do tego, w jaki sposób zgłaszani są kandydaci na to stanowisko. Jego zdaniem to jest absolutnie niecodzienna rzecz, że "bez desygnacji, bez zgłoszenia ze strony państwa, powiedzenia, można wybierać osobę na stanowisko przewodniczącego instytucji o czysto międzyrządowym charakterze".

"Przypomnę, że w przypadku Komisji Europejskiej, która jest wspólnotowym ciałem tego typu prawo desygnacji jest zapisane. Tutaj nie. Dość dziwne, bym powiedział. Z punktu widzenia dobrych reguł, zwyczajów tak powinno być" - zaznaczył Szymański.

Wiceminister pytany, czy polski rząd będzie coś z tą sprawa robił, odpowiedział, że "jeżeli te wątpliwości natury prawnej się umocnią to niczego nie można wykluczyć". "Na dziś, z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia dość krótkiej, ale jednak tradycji wyboru na to stanowisko, trudno jest postawić bardzo fundamentalne zarzuty. Natomiast te zarzuty można stawiać, z całą pewnością tak" - podkreślił Szymański.

Pytany, czy widział ekspertyzę prawną, która mówi, że podczas tych wyborów doszło do fałszerstwa, Szymański odpowiedział, że nie, ale rząd ma "wiele bardzo różnych dokumentów dotyczących całego tego procesu". "Wiele z nich wskazuje na to, że faktycznie mamy do czynienia z bardzo specyficznym, bardzo niecodziennym uzusem. To jest zarzut prawny, tak, to jest wątpliwość natury prawnej, oczywiście" - dodał wiceminister.

"Kancelaria Prezydenta nie otrzymała z MSZ w tej sprawie żadnych dokumentów. W sensie formalno-prawnym uznajemy sprawę wyboru przewodniczącego Tuska za zamkniętą i sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym już nie wracać" - powiedział minister Szczerski pytany o słowa Waszczykowskiego.

"Tego typu wypowiedzi obniżają pozycję Polski w Unii Europejskiej i psują nasze relacje z pozostałymi państwami członkowskimi UE"

Politycy PO zapowiedzieli wystosowanie pilnej interpelacji do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego ws. ujawnienia treści ekspertyz, które - według niego - wskazują na fałszerstwo przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

"Dzisiaj złożymy pilną interpelację do pana ministra Waszczykowskiego po to, żeby opinia publiczna mogła poznać treść tych ekspertyz, po to żeby dowiedzieć się, czy minister spraw zagranicznych posługiwał się tylko swoim zdaniem, które wiemy, że często jest bardzo różne, czy też posługiwał się zdaniem polskiego rządu i zgodą pani premier na to, żeby podważać legalny wybór przewodniczącego Donalda Tuska" - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według Tomczyka tego typu wypowiedzi Waszczykowskiego obniżają pozycję Polski w Unii Europejskiej i psują nasze relacje z pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Europoseł Tadeusz Zwiefka (PO) pytał, czy premier Beata Szydło zdymisjonuje Waszczykowskiego jeśli okaże się, że jego "enuncjacje" nie mają żadnego oparcia w faktach, dokumentach i w prawie. W ocenie europosła, w takiej sytuacji będzie to "jedyna słuszna decyzja", ponieważ obecny szef MSZ szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej.

kno/ par/ pd/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~mich
Za moment dopatrzą się że nasze wejście do Unii też było bezprawne
~wawa
Sposób "wyboru" Tuska pogrąża UE
~prorok
kończ Waszcz, wstydu oszczędź --- już Sienkiewicz przewidział tą sytuację a ten dalej zawzięty
~Obserwator
Tyle jadu i nienawiści w tym PIS, a pewnie w niedziele w kościele siedzą w pierwszej ławce i modlą się że hej. Zakichani katolicy marzący o nowych wyprawach krzyżowych.
~yogi
polityczny idiota, najsłabszy z tego beznadziejnego rządu
~jurek35
Nie wiem jak tego nieudacznika nazwać ,tyle spraw jest ważnych ,a oni dalej na wojnie polsko polskiej czas by naród się ocknął i powiedział stop oszołomom demontującym Państwo, Armię,
a do tego chcących rozbic jedność Unii.
~PISOUT
Czyżby komisja smoleńska wykonała ekspertyzę? W sumie nawet byłoby to wszystko śmieszne, gdyby nie fakt, że grupka świrów tworzących niesamowite teorie dostaje za to duże pieniądze z kieszeni podatników...
~j23
Ten duren postanowil sie dalej osmieszac i za chwile powola komisje rzymska -pewno beda to pisowscy specjalisci od mgly ,brzozy ,helu i itp.Podla zmiana postanowila ze polityka zagraniczna Polski bedzie zajmowal sie polglupek.
~mehow
Wiciu, a może tak Komisję Wenecką poproś o opinię?

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki