REKLAMA

W najbliższych latach popyt na magazyny się utrzyma, podaż wyhamuje

2022-08-18 10:08
publikacja
2022-08-18 10:08
W najbliższych latach popyt na magazyny się utrzyma, podaż wyhamuje
W najbliższych latach popyt na magazyny się utrzyma, podaż wyhamuje
fot. Thomas Frey / / FORUM

Po pierwszej połowie 2022 r. powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła 26,1 mln m kw., z czego 2,2 mln m kw. powstało w tym roku. W budowie pozostaje 4,4 mln m kw., z czego niemal połowa jest już wynajęta. Poziom pustostanów jest rekordowo niski i wynosi 3,2 proc. - wynika z raportu CBRE. Firma doradcza ocenia, że w najbliższych latach wysoki popyt na magazyny się utrzyma, spodziewane jest natomiast wyhamowanie podaży.

"W najbliższych latach wysoki popyt na magazyny się utrzyma, choć nie będzie generowany tak mocno przez e-commerce, a raczej inne sektory, jak produkcja czy automotive. Nowa powierzchnia będzie rosła wolniej, na co wpłynie deficyt materiałów budowlanych i pracowników" - napisano.

Popyt na magazyny w pierwszej połowie 2022 r. wyniósł 3,5 mln m kw. i - jak ocenia CBRE - w kolejnych kwartałach utrzyma się na wysokim poziomie.

"Podobnie jak inne sektory, rynek magazynowy zmaga się z globalnymi problemami, takimi jak zaburzenia w łańcuchach dostaw, wysoka inflacja i rosnące koszty budowy. Wyższe są także ceny eksploatacji, w tym przede wszystkim energia i gaz. Wyzwaniem pozostają problemy z dostępnością i cenami gruntów pod magazyny oraz nowe regulacje związane z ochroną środowiska. Mimo to rynek dalej będzie się rozwijał, choć podaż wyhamuje" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

W pierwszym półroczu 2022 r. powierzchnia magazynowa w Polsce wzrosła o 20 proc. rdr, a w budowie pozostaje 4,4 mln m kw., co oznacza wzrost o 31 proc. rdr.

Jak ocenia CBRE, ochłodzenie gospodarki, z którym mamy do czynienia, nie pozostanie jednak bez wpływu na sytuację w magazynach.

"Deweloperzy, którzy działają w otoczeniu niepewności, nie są skłonni do ryzyka. Dlatego nie będą powstawały budowy spekulacyjne, co uszczupli zasoby dostępnej powierzchni magazynowej. Na decyzje deweloperów w zakresie powstawania nowych budynków, oprócz niepewności, wpływają również deficyty materiałów budowlanych oraz brak pracowników. Ten drugi problem potęguje wojna w Ukrainie, bo do Polski nie przyjeżdżają mężczyźni, którzy wcześniej masowo zasilali sektor budowlany" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jpelerj
Oj, przy recesji i wyprzedaży zapasów, to popyt się raczej nie utrzyma. To ma niby zachęcić, żeby firmy wynajmowały magazyny?
trolley
Siatka magazynów na mapie i powierzchnie były przygotowane pod przewalanie towarów Rosja-Zachód i w drugą mańkę. Połowa jest teraz niepotrzebna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki