REKLAMA
BADANIE

Polska elektrownia atomowa. W ciągu pół roku powstanie studium wykonalności

2023-01-18 19:22
publikacja
2023-01-18 19:22

W perspektywie pół roku ma powstać studium wykonalności projektu budowy elektrowni atomowej, w której strona polska ma mieć minimum 51 proc udział., a koreańska do 49 proc. - powiedział dziennikarzom w Davos wicepremier Jacek Sasin.

Polska elektrownia atomowa. W ciągu pół roku powstanie studium wykonalności
Polska elektrownia atomowa. W ciągu pół roku powstanie studium wykonalności
fot. Artush / / Shutterstock

"Spotkałem się tutaj z ministrem Lee Chang-yangiem, który jest po stronie koreańskiej zaangażowany we współpracę ze stroną polską w zakresie energetyki jądrowej. To było dobre spotkanie, ustaliliśmy kolejne kroki. Sam jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tempem realizacji tego projektu. Zaledwie dwa i pół miesiąca temu minęło od podpisania listu intencyjnego spółek w Seulu i ramowej umowy o współpracy pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Korei. Dzisiaj możemy powiedzieć o bardzo dalekich postępach i planach podpisania kolejnej, bardzo konkretnej umowy, która będzie płaszczyzną współpracy międzyrządowej polsko-koreańskiej w zakresie energetyki jądrowej" - powiedział Jacek Sasin.

"Pan minister wyraził wolę, żeby poziom zaangażowania kapitałowego ze strony koreańskiej był jak najwyższy. Ja powiedziałem, że z naszej strony oczekiwanie jest takie, że jednak większość będzie w rękach polskich, czyli minimum 51 proc. Do 49 proc. jesteśmy otwarci na udział firm koreańskich" - dodał.

Wicepremier zapowiedział, że w studium wykonalności projektu elektrowni atomowej to perspektywa pół roku.

"Umówiliśmy się w ten sposób, że w momencie, kiedy będzie studium wykonalności tego projektu wykonane, a to jest perspektywa pewnie pół roku, będziemy mieć wtedy odpowiedź na pytanie, ile ta elektrownia będzie kosztować, bo dzisiaj możemy mówić tylko o pewnych szacunkach. Trudno powiedzieć, że są to szacunki oparte na konkretnych wyliczeniach. Toteż wtedy usiądziemy i bardzo już, bardzo konkretnie, ustalimy poziom finansowego, kapitałowego zaangażowania. Niezależnie od zaangażowania kapitałowego usłyszałem też deklarację udziału koreańskich instytucji finansowych w finansowaniu dłużnym tego projektu. Firmy zaangażowane po polskiej stronie, czyli PGE i ZE PAK będą mogły skorzystać z pieniądza koreańskiego, że tę inwestycję zrealizować - podkreślił.

Wicepremier Sasin spotkał się w Davos z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yaniem.

PGE i ZE PAK zawarły pod koniec października 2022 roku z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400

W Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.(PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki