REKLAMA
WAŻNE

W 2015 roku podaż wierzytelności nieregularnych może wzrosnąć do 20 mld zł - Pragma Inkaso

2015-01-14 13:54
publikacja
2015-01-14 13:54

Zdaniem firmy Pragma Inkaso zeszłoroczną podaż wierzytelności nieregularnych w Polsce można szacować na około 14 mld zł, a perspektywy na 2015 pozwalają oczekiwać dalszego wzrostu tego rynku, być może nawet do 20 mld zł.

Według szacunków Kruka, największej spółki windykacyjnej w Polsce, wartość wierzytelności sprzedanych w 2013 roku wynosiła tymczasem ok. 11,2 mld zł.

W ocenie analityków Pragma Inkaso na wzrost rynku w minionym roku wpłynął głównie bardzo duży wzrost podaży nieregularnych kredytów hipotecznych. W minionym roku banki łącznie zaoferowały do sprzedaży około 2 mld wierzytelności hipotecznych.

Ceny tych długów jeszcze na początku 2014 wynosiły ponad 30 proc. ich nominalnej wartości, po czym stopniowo spadały do 15 proc. w ostatnich miesiącach roku.

"Myślę, że tak znaczący spadek był spowodowany zbyt wygórowanymi oczekiwaniami sprzedających oraz pewnym przeszacowaniem przez inwestorów możliwej płynności tych portfeli" - napisał w komentarzu Prot Zastawniak, dyrektor ds. sekurytyzacji Pragma Inkaso.

Zastawniak przewiduje, że ze względu na spowodowaną niskim kosztem pieniądza rozkręcającą się akcję kredytową, wzrost na rynku sprzedaży niespłacanych długów utrzyma się w najbliższym czasie. Rynek mają wspierać również "wyśrubowane" normy i regulacje dotyczące parametrów płynności finansowej i utrzymywania rezerw przez banki.

"Jeżeli chodzi o podaż w 2015 roku to z dużą pewnością możemy szacować, że dorówna tej z obecnego roku osiągając pułap 14 mld zł. Z drugiej strony kilka dużych transakcji szybko może zmienić obraz rynku i nie byłbym zdziwiony, gdyby wyniosła 20 mld zł" - napisał.

Zdaniem dyrektora można spodziewać się dalszego dynamicznego rozwoju hipotecznych wierzytelności.

"Do pionierów wśród sprzedających, takich jak Getin, PKO, BGŻ na pewno dołączą pozostali. Transakcje w dużej mierze rozwiążą problem nieskutecznych egzekucji i zepsutego portfela kredytowego" - napisał.

"Bez wątpienia wciąż dynamiczna będzie podaż kredytów detalicznych, tym bardziej, że wiele banków z pierwszej dziesiątki nie dokonało w tym roku żadnych, bądź znaczących transakcji. Instytucje te będą chciały skorzystać na rosnącej akcji kredytowej i sprostać coraz bardziej wyśrubowanym regulacjom" - dodał.

W dalszym ciągu oczekiwany jest również wzrost na rynku kredytów korporacyjnych.

"Z naszych obserwacji wynika, że sprzedaż w tym obszarze przesuwa się z formy portfelowej na pojedyncze wierzytelności korporacyjne wobec dużych przedsiębiorstw lub konglomeraty takich spraw. Oznacza to, że inwestorzy będą szczególnie zainteresowani pojedynczymi wierzytelnościami wobec największych przedsiębiorstw, często działających, wymagających restrukturyzacji bądź posiadających majątek do likwidacji - np. nieruchomości o charakterze inwestycyjnym, przemysłowym lub komercyjnym" - uważa Zastawniak.

Pragma Inkaso to spółka działająca w obszarze obrotu wierzytelności biznesowych oraz faktoringu. (PAP)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki