Utrzymują się niskie ceny jabłek

Utrzymują się niskie ceny skupu jabłek. Producenci mogą dziś liczyć średnio na około 25 groszy za kilogram owoców przeznaczonych na przetwory przemysłowe. Według sadowników to stawki niepokrywające kosztów produkcji.

Zdaniem Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku mamy do czynienia z wyjątkowo dużą liczbą dostępnych jabłek. To zaś skutkuje spadkiem cen dla rolników - dodaje.

"W tym roku zbiory są rekordowo wysokie. GUS szacuje, że jest to około 3,5 miliona ton, czyli o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Generalnie mamy więcej owoców, ale nie mamy lepszych warunków, by tę nadpodaż zagospodarować" - analizuje ekspert.

Elementem niesprzyjającym polskim sadownikom jest też nadpodaż na rynkach światowych oraz konkurencyjność cenowa największego polskiego konkurenta na rynku, Chin. Bożena Nosecka dodaje, że sadownicy nadal walczą o zastąpienie rynku rosyjskiego objętego embargiem.

"Do Rosji sprzedawaliśmy 60 procent eksportowanych jabłek. To jest spora luka. W dużej mierze te owoce dostarczamy dziś na Białoruś. Tamtejsi kupcy oferują jednak niższe ceny niż rosyjscy" - dodaje doktor Bożena Nosecka.

W analogicznym okresie ubiegłego roku na polskim rynku sadownicy mogli otrzymać ponad 50 groszy za kilogram jabłek przemysłowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Fedusio/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ola

Czy ktoś widział nie narzekającego rolnika? Urodzaj źle, nieurodzaj źle, dopłaty UE po 1000zł za ha za małe, ubezpieczenie mienia za rolnika ma zapłacić państwo, za groszowe ubezpieczenie zdrowotne chętnie by nie płacił, tak samo podatek rolny emeryturę ma mu sfinansować państwo. .

! Odpowiedz
1 5 ~Ala3

I to jest problem, w sklepach słoiczek około 40 dkg konfitur jabłkowych kosztuje 4-5 zł!!!!!
Karton soku jabłkowego 5 l powstaje z 8 kg jabłek kosztuje w sklepie /o zgrozo/ 20 zł, czyli 10 razy więcej niż wsad surowcowy!!!!!! Rolnicy dostają marne grosze, ale inni robią duże interesy na ich produkcji, w tym także / a jakże/ państwo, bo pobiera od tego różne podatki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Dżejms

7-8 zł karton z woreczkiem w środku 5 litrowy. Do tegovkoszt tłoczenia i pasteryzacji. Dystrybucja z jej marżą i masz co najmniej 15-16 zł lub więcej. No i jasne - w tym jeszczevpodateczki są. Dla nic niewytwarzających biurw.

! Odpowiedz
2 1 ~asia

E tam, to jakaś bzdura bo u nas na targowisku ceny jabłek zbliżają się do 3 zł.

! Odpowiedz
1 1 ~miro

komu płacisz 3 zł, sadownikowi czy handlarzowi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil