Upadłość Amber Gold – co to oznacza dla klienta

Stało się to, czego większość z nas się spodziewała – sąd zdecydował się ogłosić upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold. Co to oznacza dla klientów? Czy odzyskają swoje pieniądze? I kto w pierwszej kolejności może liczyć na zaspokojenie swoich roszczeń?

OPIS
Źródło: Bankier.pl

Po decyzji sądu w sprawie upadłości, ustanowiony został syndyk masy upadłościowej, którego obowiązkiem będzie stworzenie listy wierzycieli i ich roszczeń względem Amber Gold. Został nim mec. Józef Dębiński, dotychczasowy tymczasowy zarządca majątku spółki. To on zajmie się spieniężeniem zlokalizowanego w firmie majątku.

Teraz pokrzywdzeni klienci Amber Gold powinni w przeciągu 3 miesięcy od daty ogłoszeni o upadłości, zgłosić swoją wierzytelność do sądu.
 
W zgłoszeniu, które musi mieć formę pisemną, należy wskazać wysokość wierzytelności  i dołączyć dokumenty potwierdzające jej istnienie. Ważne! Takie pismo należy złożyć zgodnie z prawem upadłościowym i zachowując wszelkie wymogi formalne. To dość skomplikowane pismo procesowe, dlatego warto przed jego napisaniem udać się do prawnika i dowiedzieć się o te wymogi. Musi ono zostać napisane zgodnie z przepisami prawa upadłościowego.

Pracownicy Amber Gold » Miesiąc z życia pracownika Amber Gold
Ważne! Pismo należy złożyć do Sądu Rejonowego Gdańska – Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy (sprawy upadłościowe i naprawcze), przy ul. Piekarniczej 10, 80-126 Gdańsk. Ten z kolei przekaże nasz wniosek sędziemu – komisarzowi.

Klienci są na końcu listy

Po ogłoszeniu upadłości spółki, zaspokajany jest Skarb Państwa. Regulowane są wszelkie zaległości firmy wobec np. ZUS i Urzędu Skarbowego. Na zaspokojonie swoich roszczeń szansę mają także pracownicy spółki. Dopiero na końcu o pieniądze mogą powalczyć klienci. W dodatku ci, których wierzytelności nie zostały zabezpieczone rzeczowo (chociażby poprzez ustanowienie hipoteki albo zastawu), trafią do czwartej i piątej kategorii zaspokojenia, czyli dwóch ostatnich. Oznacza to tyle, że klienci mają szanę na zwrot niewielkiej części zainwestowanych środków.

Nie można także zapominać o kosztach związanych z przeprowadzeniem upadłości firmy, które pomniejszą wartość majątku spółki o kilka milionów złotych.

Czy klienci odzyskają swoje pieniądze?

amber gold » Jestem klientem Amber Gold i wstydzę się tego
Na razie nie wiadomo,  jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są dokładnie koszty postępowania upadłościowego. Zgodnie z doniesieniami Prokuratury, na majątek spółki Amber Gold składają się: 11 nieruchomości, 140 aut oraz cztery autobusy, sprzęt IT, meble oraz kruszce (57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra  - wyceniane na około 10-12 mln zł.) i pieniądze.

W związku z tym nie można obecnie określić, jaką cześć z zainwestowanych pieniędzy uda się odzyskać klientom.  Wiemy z kolei, że już ponad 7200 osób zgłosiło zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, z roszczeniami na łączną kwotę ponad 350 mln zł.

Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, a to z pewnością przełoży się na długość jego trwania. W praktyce klienci mogą więc czekać parę lat na zwrot części swoich pieniędzy.

 »Zaproponowano ci ugodę z Amber Gold? Możesz się rozczarować 

Co z pozwem?

Przy ogłoszeniu upadłości, bezskuteczne jest składanie pozwów do sądu cywilnego. Nie mamy tu już bowiem do czynienia z likwidacją spółki, dlatego wszelkie pozwy, czy to indywidualne czy grupowe nie przyniosą żadnego skutku. Z dniem ogłoszenia upadłości, sąd z urzędu zawiesza takie postępowanie. Niecelowe było więc składanie pozwów indywidualnych lub zbiorowych przed decyzją co do ogłoszenia upadłości.

Paweł Borowski, adwokat, szef departamentu prawa procesowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Będzie kolejny pozew zbiorowy

W związku z ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej przez sąd dla spółki Amber Gold, zawieszane a później umarzane są wszelkie pozwy złożone przeciwko tej firmie. W związku z tym przygotowujemy kolejny pozew zbiorowy osób pokrzywdzonych przez Amber Gold, tym razem przeciwko członkom zarządu owej spółki.

Oznacza to, że osoby, które zdecydowały się przystąpić do naszego pozwu zbiorowego, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat, będą uczestniczyły w nowym pozwie zbiorowym. Jest niemal pewnym, że poszkodowani nie zaspokoją się w pełni z majątku spółki, który szacowany jest na około 100 mln zł. Jedynie około 10 proc. z tej sumy zostanie bowiem przeznaczona na zaspokojenie roszczeń wobec poszkodowanych, którzy złożyli swoje oszczędności w AG (jak wynika z informacji przekazanych przez syndyka).

Dlatego chcemy dochodzić roszczeń naszych klientów z majątków osobistych członków zarządu tej spółki. Posiadają oni bowiem chociażby nieruchomości o znacznej wartości, których spieniężenie może posłużyć do pokrycia zobowiązań klientów Amber Gold.

Barbara Sielicka
Współpraca: Piotr Szulczewski
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~bynio

Ale mamy wspaniałe Państwo prawa ,syndyk jeździł i tankował autem Amber Gold,a Plichcie i jego żonie nadal płaci wynagrodzenia jako szefom spółki.Jak tu być lojalnym obywatelem !!!

! Odpowiedz
1 0 ~pientaszek

To nie tylko Pan Plichta (StefańsKI) , katarzyna plichta, rada nadzorcza, michał forc, łukaszdaszuta,paweł kunachowski, wojciech dworachowskimirosław ciesielski, joanna traczyk,anna łaszkiewicz, małgorzata kin-kaczmarek, małgorzata breguła,małgorzata guldon, łukasz minasiewicz to zarząd wraz z dyrekcją. Nasze Państwo zaś pozwoliło na rozwój spółki pod zarządem człowieka , który był pod nadzorem policji za wcześniej zrobione malwersacje. Pan Plichta wcześniej pan śtefański był dobrym elementem aby nasze państwo domniemam mogło dokonać nieprawych rzeczy na prawych członkach państwa by wzbogacić skarb państwa i sobie poczynać z nie swoimi pieniędzmi. Dlaczego
pozwolona na rozwój 64 placówek amber gold przez około 4 lata skoro były winne urrzędowi skarbowemu - jak my jesteśmy winni co robi fiskus. Dlaczego nie płacił amber gold narodowej kontroli finansów skoro mieli do spółki wiele zarzutów - nie zapłacili nawet jednej kary nie każdy wchodzi na upomnienia, upomnienia są dla niegrzecznych dzieci a ta działalność to nie gra ale pżeżycie wielu ludzi. Pieniądze to nie szmata , którą można się wytrzeć i wyrzucić ale przetrwanie w dżungli właśnie takiej jakie pokazuje nam państwo, władze, potchwytliwe - np 64 placówki na całej polsce, przyjęcia do pracy, świetna reklama i miejsca placówek w dużych skupiskach miast, nasze banki dlaczego wcześniej się nie zbuntowały mieli rywala - niska struktura , małe placówki , elektroniczne przepływy, brak opłat jakie dokonują banki to mogło przynosić większe procenty. DLACZEGO JEDNOSTKI ZBUNTOWANE I PATRZĄCE NA WYKROCZENIA PRZECIW NIM CZEKAŁY TAK DŁUGO AŻ 4 LATA : BANKI, KONTROLA FINANSÓW, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI, PRAWNICY, URZĄD SKARBOWY , SKARB PAŃSTWA . KOMU PRZYNOSI TO ZYSK , KOMU NAPEŁNIA BRZUCH , KOGO NISZCZY. NASZE PAŃSTWO PODLEGA PRAWU INSTYTUCJE KTÓRE NIE WYKONUJĄ CZYNNOŚCI PODLEGAJĄ PRAWU ART. 5 K.C ART , ART 416,417,418, 419KC I WIELE INNYCH. To co dokonuje nasze państwo można domniemać iż jest to stan wojenny dla ludzi okradzionych można domniemać w sposób strategiczny i z premedytacją jeddnej grupy ludności na drugą - ponieważ ich kosztem państwo chce uzupełnić spichleże biorąc innym z koryta , którzy 10 lat nigdzie nie wyjeżdżali byli martretowani przez bojkotującą ludność i organy domniemam , które służyć mają jako element kontroli, nadzoru jeżeli ktoś działa niezgodnie z art 5 poddaniu go kwarantannie a nie ludzi których się martretuje , wieżdża im w tyłek samochodem prubuje dobić aby zagarnąć ich mienie, wolność poprzez niszczenie ich CV , kompromitację.
To co się dzieje w Polsce to katastrofizm, Na rynek wypuszcza się podmioty , podatne do całkowitej manipulacji bądź godzących się na manipulację. Ludzie którzy okradają wspinają się na stanowiska za cudze pieniądze .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Marek Lekston

Warto się zastanowić - dla rozumnych taka teoretyczna refleksja wskazana - czy gdyby 'ktoś' jednak nie zdecydował o napoczęciu afery Plichty , ten swoje interesy poprowadziłby mimo uchybień w sposób należyty ; wszakże i tu wpierd.... się kościelna polityka : ewent. potężna firma Amber Gold czy konkurencyjne dla członków LOT- u OLTexpres ; Amber dla kościelnych i kaczyńskich SKOK , ergo - należało konkurencję wyrugować . Owszem - Plichta miał wyroki ale może jak gross biznesmenów czy banków ( tu 3 dokładnie ) posiadają proweniencję stricte kryminalną lecz przecież obecnie dają miejsca pracy - funkcjonują jako mniej czy bardziej szanowane podmioty gospodarcze . ZNOWU strach przed kościołem i obłuda takiej np. prof. ndzw. tej z PO/PiS co jej serce Religa operował ale też obłuda w zasadzie rzeszy (polskiej nie niemieckiej) obłudników nie pozwoliła na tzw. amnestię dla czarnej strefy . W cywilizowanej części Europy przetoczoną falę amnestii tego rodzaju obserwowali ludzie rozumni z zazdrością - wszak to same korzyści dla gospodarki ; w Niemczech były dwie takie amnestie w relatywnie krótkim odstępie czasu . Czy mój wnuk po ukończeniu studiów za kilka lat dostanie od polskiego państwa szansę na otworzenie normalnie funkcjonującego biznesu ? Pieniądze na start ja mu dam ale przedmiotem mojej troski jest właśnie funkcjonowanie firmy : żeby byle jełop prokuratorski czy skarbowy nie ważył się bez dowodów niszczyć bezkarnie firmy ? Ja będę dłuuuuugo żył - w tym upatruję nadziei na normalną europejskich standardów Polskę .
Marek Lekston
doradca w Kancelarii Lexton w Poznaniu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~amber shit

ale DLACZEGO najpierw skarbowy i zus ?
Zapytajcie w Strassburgu o dyskryminacje. Wg przpisow UE wszyscy sa rowni wobec prawa

! Odpowiedz
0 1 ~materac

wstyd jest jak najbardziej na miejscu ale nie dlatego ze jestes polakiem tylko ze jestes frajerem i dales sie wydoic cwaniakowi, pretensje miej tylko do siebie, panstwo nie mialo tu nic do rzeczy, chciwy podwojnie traci. Inna sprawa ze faktycznie dogmat zaspokojenia panstwa w pierwszej kolejnosc nie ma zadnej racji bytu

! Odpowiedz
0 2 jursz

Dnia 2012-09-22 o godz. 19:26 ~amber shit napisał(a):
> ale DLACZEGO najpierw skarbowy i zus ?
Zapytajcie w
> Strassburgu o dyskryminacje. Wg przpisow UE wszyscy sa
> rowni wobec prawa
Skarbowy i ZUS nie upominali się o swoje przez tyle czasu, to widocznie zrezygnowali z tej kasy i teraz nie ma co wyciągać ręki po nią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jan

Mam prośbę.
A może w zaistniałej sytuacji / gdzie odpowiedzialnymi są także instytucje państwowe/ na miejscu byłoby oszczędzenie obywatelom dodatkowych kosztów związanych z poradą prawnika i podanie ogólnego wzoru "zgłoszenia wierzytelności " do Sadu w Gdańsku.

! Odpowiedz
0 1 ~anty

banda obrzydliwych złodzieji, kto teraz odda pieniądze za pozwy?? za wszystkie konsultacje prawnicze i pisanie pism??? jak ja się wami brzydzę

! Odpowiedz
1 0 ~wstyd

Takie złodziejstwo to tylko w POLSCE. Wstydze sie ze jestem polakiem

! Odpowiedz
1 0 ~Xyz

Skoro tyle tu winy Państwa, to powinno przynajmniej zaspokoić te wszystkie ZUS-y,skarbówki itp. A pieniądze z upadłosci zostawić pokrzywdzonym ! Rozumiem, że byłam naiwna i dałam się oszukać Marcinowi, ale to nie moja wina, że państwo zle działa i też dało się oszukać. Dlaczego klient ma płacić za nieudolnosć lub złą wolę urzędników państwowych? Wszyscy są równi - klient traci - to i urzędy też powinny. Może jeszcze zapłacimy za procesy przeciw tym nieudolnym /nieuczciwym /prokuratorom i sędziom!

Nieuczciwy był Marcin P. ale Państwo jest jeszcze gorsze, bo żeruje na pokrzywdzonych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.