Potężna strata Ubera. 5 miliardów USD w kwartał

Uber Technologies w samym tylko drugim kwartale 2019 r. odnotował 5,24 mld dolarów straty netto. Niedawny debiutant giełdowy wciąż „przepala pieniądze” inwestorów.

(Uber Eats)

W drugim kwartale tego roku Uber zanotował 5,24 mld dolarów straty. Duży wpływ na ten wynik  - określony na 3,9 mld dolarów - miały koszty związane z bonusami w formie akcji, które spółka wypłaciła w związku z majowym wejściem na giełdę. Nawet jednak pomijając ten czynnik, widać, że przed Uberem jeszcze daleka droga do osiągnięcia zyskowności – dość przypomnieć, że w pierwszym kwartale 2019 r. strata firmy wyniosła ponad miliard dolarów, zaś w całym 2018 r. było to ponad 3 mld dolarów.

Raportowana przez Ubera strata w przeliczeniu na akcję wyniosła w drugim kwartale 4,72 USD, podczas gdy rynkowi analitycy oczekiwali 2,03 USD. Gorzej od konsensusu wypadły także przychody – 3,17 mld USD wobec oczekiwanych 3,3 mld USD.

Dynamika przychodów względem analogicznego okresu ubiegłego roku była dwucyfrowa (14 proc.). O 30 proc., z 76 do 99 mln, w tym okresie wzrosła natomiast liczba klientów korzystających z usług Ubera przynajmniej raz w miesiącu. Wysoką dynamikę przychodów notuje także segment Uber Eats (595 mln USD, +72 proc.).

Dane finansowe Ubera za drugi kwartał rozczarowały inwestorów. Chociaż w trakcie wczorajszej sesji Uber drożał o 8 proc., to w handlu posesyjnym akcje spółki taniały nawet o 12 proc., a następnie skala spadków została zredukowana do -6,21 proc. Wycena na poziomie 40,3 USD za akcję jest wyraźnie niższa od ceny z majowego IPO (45 USD).

Pod koniec lipca Uber poinformował o dużych zwolnieniach w zespole marketingu. Powodem takiej decyzji było szukanie przez spółkę oszczędności. Z kolei w czerwcu z zarządu usunięto dwóch członków oraz zlikwidowano stanowisko dyrektora marketingu.

Analizę sytuacji ekonomicznej Ubera, który od lat "przepala pieniądze inwestorów" znajdziesz w artykule "Czy Uber stanie się symbolem drugiej bańki internetowej?"

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 skaurus

Strata Ubera to czyjś zysk, czym tu się przejmować? A inwestorzy wrzucajacy kasę do biznesu który od początku działalności nie pokazał zysku i nie wiadomo kiedy pokaże najwidoczniej do biednych nie należą. Zresztą kasa płynie bo taniego dolara jest na rynku mnogo i jest co przepalać.

! Odpowiedz
5 76 ziombojmadafaka

Jak firma, ktora jest tylko posrednikiem (cos jak broker gieldowy), jedyne co dostarcza to apka na telefon, nie posiada floty samochodow, nie musi ich serwisowac, kierowcy na samozatrudnieniu przepala 5 baniek w kwartal?

JAK?

! Odpowiedz
2 7 dziki_losos

Polecam artykuł "Uber’s Path of Destruction", magazyn American Affairs, numer lato 2019 (Volume III, Number 2). Jest ładnie opisane, jak to wszystko działa. W skrócie: Uber dopłaca do każdego przejazdu - opłata od klienta nie pokrywa realnego kosztu usługi. Do tego są kody polecające, które można wpisać do aplikacji i dostaje się darmowy przejazd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 zzibi2

Nie 5 baniek a 5 MLD, uber stosuje ceny dumpingowe więc do biznesu dopłaca - pewnie chce przyzwyczaić klientów i wtedy urealnić ceny zaczynając zarabiasz, na chwilę obecną podbiera klientów i edukuje do używania ich aplikacji - tyle że mamy XXI w i konkurencja nie śpi

! Odpowiedz
2 19 ulisses09

Hmmm.......Niechybnie zbliża sie koniec roku podatkowego......Coraz wcześniej zaczynają wykazywać straty (molochy). ...
To mi trochę przypomina , jak w którymś z Azjatyckich krajów, Bożo- Narodzeniowe wyprzedaże / promocje, juz od września rozpoczynaja.....( powaga) , mozna sprawdzić.

! Odpowiedz
5 50 zenonka

Jakoś mnie to nie dziwi. Przestałem zamawiać na Uber Eats w momencie, w którym kolejny Ukrainiec nie dowiózł mi jedzenia.

! Odpowiedz
8 12 wektorwg

Jułesej jułesej

! Odpowiedz
84 38 old_timer

Ten uber to taka innowacja jak sprzedawanie wódy z palet poprzez apkę obok monopolowego.
Pogonić złodzieja a złotówy które nie stać na normalną taxi niech jadą busem a nie psioczą na cywilizowane i uregulowane korporacje taksówkarskie.

! Odpowiedz
15 40 jes

Widać, że taxi to widziałeś tylko z okna autobusu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil