REKLAMA

TwB: Kto pisze anonimy do PIP?

2011-02-21 06:00
publikacja
2011-02-21 06:00
Zdarzają się sytuacje, w których pracodawca żąda od pracownika wykonywania czynności, które są sprzeczne z polskim prawem pracy. W tej sytuacji pracownik powinien powiadomić Państwową Inspekcję Pracy bez obawy, że zostanie zwolniony. Niestety, ta obawa zwykle jest na tyle silna, że pracownik w konsekwencji nie decyduje się na żadne działanie.

Większość decyduje się na złożenie anonimowego zawiadomienia. Pracownicy myślą, że w ten sposób załatwią trudną sytuację, a sami uchronią się przed zwolnieniem. - Nie ma tu za bardzo uzasadnienia zachowywanie anonimowości, gdyż bez wskazania konkretnej sytuacji i osób w niej uczestniczących nie będzie można dochodzić prawdy – zauważa Agata Kostyk-Lewandowska.

Nie wysyłaj do PIP-u anonimu!

Do inspektorów prawa pracy możemy nie tylko zgłaszać przykłady naruszenia prawa przez naszych pracodawców, ale także wystąpić o poradę z zakresu prawa pracy. Pamiętajmy również, że inspektor może w określonych sytuacjach interweniować oraz zastosować niektóre środki prawne, może też uczestniczyć w postępowaniu przed sądem pracy. Więcej na ten temat w artykule Barbary Sielickiej Szef nie może żądać od pracownika łamania prawa.

Problematyczne rozliczenie internetowe z fiskusem


Gdy jednak nie mamy takich problemów w pracy, a pensja nas zadowala, warto zastanowić się nad inwestycją we własne cztery kąty. Dla większości realizacja tego marzenia wiąże się z zaciągnięciem kredytu. Niestety okazuje się, że rozliczanie się z fiskusem przez internet, może utrudnić nam zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do pozyskania kredytu bankowego.

Masz siłę na jeszcze?
Zdarza się, iż pomimo przedstawienia deklaracji złożonej w formie elektronicznej wraz z wydrukiem urzędowego poświadczenia jej odbioru przez właściwy urząd skarbowy, bank żąda od klientów przedstawienia tradycyjnego „papierowego” zaświadczenia o dokonanym rozliczeniu rocznym PIT. Tymczasem zgodnie z prawem, poświadczony przez urząd skarbowy elektroniczny wydruk ma dokładnie taką samą moc jak tradycyjna papierowa deklaracja. Więcej na ten temat w artykule Rozliczyłeś się z fiskusem przez internet? Możesz nie dostać kredytu.

Cztery tysiące muszą wystarczyć na pogrzeb


Od 1 marca 2011 roku rodzina zmarłego otrzyma niższy zasiłek pogrzebowy. Zgodnie z nowymi przepisami będzie on wypłacany w stałej kwocie równej 4 tysiącom złotych. Zmiana przepisów spowoduje obniżenie zasiłku pogrzebowego o prawie 2,5 tysiąca złotych. Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 200% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Jego wysokość była zmienna - w zależności od sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie wysokości średniej pensji, zasiłek pogrzebowy był niższy lub wyższy.

Obniżenie zasiłku pogrzebowego związane jest z poszukiwaniem przez rząd oszczędności, które umożliwią ograniczenie deficytu budżetowego. Niestety zasiłek w proponowanej wysokości prawdopodobnie wystarczy na pokrycie kosztów całkowicie niezbędnych, czyli zakupu trumny, miejsca na cmentarzu oraz pochowania zwłok. Pieniędzy może nie wystarczyć na zwyczajową stypę dla rodziny. Więcej na ten temat w artykule 4 tysiące muszą wystarczyć na pogrzeb.


Komentuje Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl:
Obniżenie zasiłku pogrzebowego niemal z automatu wywołuje dyskusję o 5-ciu minutach, jakie mogłyby teraz nadejść dla rynku ubezpieczeń na życie. To polisy nietypowe, bo ewentualne świadczenia z ich tytułu przysługują nie ubezpieczonemu, ale, po jego śmierci, wskazanym bliskim i krewnym. Środki wypłacone przez ubezpieczyciela mogą posłużyć uposażonemu między innymi na pokrycie kosztów pogrzebu. Charakter produktu wydaje się więc być idealnym rozwiązaniem na czasy niższego zasiłku pogrzebowego.Rozlicz jeden procent


Od 2004 roku, każdy podatnik ma prawo do przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Od tamtej pory przekazanie pieniędzy na szczytny cel jest bardzo proste, a co najważniejsze – nie kosztuje nic poza odrobiną inicjatywy.


Rozlicz PIT 2010 z Bankier.pl
 
Jak wypełnić PIT?Program za darmo!Przekaż 1% podatku!


W cel ułatwienia Państwu wyboru Bankier.pl uruchomił specjalną stronę, która w całości poświęcona jest temu zagadnieniu. Odnajdą tam Państwo wszystkie niezbędne informacje oraz instrukcję jak poprawnie dokonać rozliczenia z fiskusem.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia innych nagrań w kanale firmowym w Bankier.tv oraz do korzystania z dostępnych w portalu Bankier.pl narzędzi firmowych. Pytania lub wątpliwości proszę wysyłać na adres l.piechowiak@bankier.pl lub b.sielicka@bankier.pl.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki