Turcja wprowadza plan Morawieckiego

Turecki parlament przegłosował reformę emerytalną, zakładającą przymus oszczędzania w prywatnych funduszach emerytalnych. Deklarowanym celem jest zwiększenie oszczędności prywatnych, co przypomina główne założenie planu Morawieckiego.

Turcja wprowadza plan Morawieckiego
Turcja wprowadza plan Morawieckiego (fot. Osman Orsal / FORUM)

Przegłosowana w środę ustawa zakłada, że każdy pracujący Turek, który nie ukończył 45 lat, zostanie automatycznie zapisany do prywatnego planu emerytalnego. Na jego „indywidualne konto emerytalne” będzie odprowadzana równowartość ok. 3% rocznego wynagrodzenia.

„Parlament Turcji właśnie zaakceptował ważną reformę. Automatyczny wpis do prywatnych planów emerytalnych ma zapewnić zwiększenie oszczędności krajowych” – napisał  na Twitterze wicepremier Turcji Mehmet Simsek.

Turecka reforma emerytalna przypomina propozycje przedstawione w lipcu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. OFE mają zostać zastąpione przez Pracownicze Plany Kapitałowe, do których automatycznie mieliby zostać zapisani wszyscy zatrudnieni. „Składka” emerytalna po stronie pracownika miałaby wynieść 2% pensji brutto, a drugie tyle dopłacałby pracodawca. Program miałby wystartować w 2018 roku. Jego turecki odpowiednik zacznie działać już w roku 2017.

W Turcji obowiązuje państwowy przymusowy system emerytalny, tak samo jak w Polsce oparty na zasadzie zdefiniowanej składki. Turecki „ZUS” odciąga z wynagrodzenia 20% (9% po stronie pracownika i 11% po stronie pracodawcy), czyli mnie więcej tyle samo, ile wynosi „składka emerytalna” w Polsce. „Prawo do emerytury” jest zapisane w tureckiej konstytucji.

Zarówno Polska, jak i Turcja borykają się z problemem niskich oszczędności krajowych. W obu krajach uznano, że metodą na ich podniesienie są przymusowe, ale prywatne programy emerytalne. W 2015 roku stopa oszczędności w Turcji wyniosła 15,6%.

Główna różnica w sytuacji Polski i Turcji tkwi w demografii, której struktura jest znacznie korzystniejsza w państwie Erdogana. Nad Bosforem tylko 6,6% populacji liczy sobie ponad 64 lata, a kolejne 7,9% mieści się w przedziale wiekowym 55-64 lat. Dla porównania, w Polsce w wieku poprodukcyjnym (65+) jest ponad 15% ludności, a kolejne 14,5% ma między 55 a 64 lata.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Adam

O rany znów Kolany.

! Odpowiedz
0 0 ~szybki

to nie czytaj

! Odpowiedz
0 7 ~Elka

Czyli dobić pracodawców? Co to za demokracja ? w której okrada się obywateli.

! Odpowiedz
1 29 ~buba

Czy ktoś tu sobie ze mnie żarty robi? To samo było w 1999! Wówczas było mówione że to moje pieniądze są odkładane. Zwaloryzowano pensję, dostawałem RMUA ile to przekazuję na emeryturę. Stworzono skomplikowany system by po 15 latach stwierdzić że to jednak nie moje pieniądze są zainwestowane w obligacje i muszę je "oddać" teraz pod tą samą przykrywką chcą znacjonalizować akcje w OFE. I mówią zacznij oszczędzać! Już to robiłem!!! Znowu dokonacie kradzież bo okaże się że to nie moje oszczędności. KPINY!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~Martin

O co chodzi przecież to niezawisły TK - PO stwierdził, iż była to umowa społeczna (pomijając zasadniczo treść tej umowy) i że rząd, czytaj mister Rostowski z mister gruppenführer'em Tuskiem, na Belce, przeprowadzili kreatywną księgowość, by obniżyć stopień zadłużenia państwa, podprowadzając z OFE warte ponad 130 mld zł obligacje państwa kupione za naszą kasę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~buba odpowiada ~Martin

Jakoś demonstracji opozycji nie widziałem w obronie obywateli. Na Ukrainę czy do Gruzji to potrafili jeździć wolności bronić. Śmiechu warte. Powiedzmy szczerze było im to na rękę inaczej już dziś wyrok TK-PO by zignorowali i pieniądze oddali.

A jak dalej będziemy szli drogą, że tamci tak robili to i my możemy to do niczego dobrego nie dojdziemy, bo to dziecinada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Martin odpowiada ~buba

Mam podobne zdanie i pewnie byśmy w wielu sprawach sprzecznych doszli do porozumienia i zabrali się do roboty szybciej, niż nasza tzw elita.

! Odpowiedz
0 3 ~Martin odpowiada ~Martin

P.S Mam podobne zdanie co do końcowego zdania. Co do obrony obywateli. Obywatele wybrali inną opcję, jadąc na medialnym zwykłym rasistowskim szkalowaniu i obrażaniu, nie tylko prawnej opozycji, ale także łamania do wolności wyznania, jesteś katolikiem, to jesteś pisowskim moherem. Hipokryzja w tym kraju jest niewyobrażalna, akurat jestem przed chrzcinami, słucham od młodych jaki to kościół jest be, że na tacę nie będą dawać i w ogóle, że w Boga nie wierzą, bo to średniowieczny zabobon. To po co chrzczą tego dzieciaka? Liczą na datki od rodziny? Podobnie przy ślubie. Mówisz o zignorowaniu wyroku TK. Jeden wyrok nie został opublikowany w dzienniku ustaw i nam PO zesłała KE i KW, pomyśl trochę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~myślący

Marzę o państwie, które się nie wpieprza w moje oszczędności, które nie mówi mi ile mam na co odkładać i nie mówi mi co jest dla mnie dobre. O państwie, w którym mam wolność wyboru i podejmowania decyzji w sprawie swojej emerytury. Gdzie nikt nie płaci mi jałmużny za posiadanie dzieci, bo sam jestem w stanie je utrzymać, nie związany tysiącem podatków, nałożonych dla mojego "dobra". Dlaczego jesteśmy traktowani jak idioci, jak dzieci we mgle, które nie są w stanie zadbać o samych siebie? Chore społeczeństwo chorych ludzi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~Martin

Tu się rzuca Belką pod nogi, rozrywką jest Donald na zielonej wyspie (szef UE) , w powietrzu zdychają kaczki, muzyk z ekipą wchodzi do parlamentu, wyznaczając wyższe poziomy kultury na Wiejskiej, powstaje KOD do obrony stołków, a kryminaliści i zdrajcy uciekają do parlamentu europejskiego, lub pozorują własną śmierć, normalnie Bareja 2000. Polska na mapie powinna wyglądać jak obraz Picassa. Nie szukaj tu normalności, chyba że w zakładach zamkniętych :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil