To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 4 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-04 20:35redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-04 20:35

Dobry wieczór w maju i w nowej pandemicznej rzeczywistości. Ale dziś nie tylko o zmianie obostrzeń. W podsumowaniu akcentujemy też rosnącą sympatię Polaków do specyficznych środków transportu i przyglądamy się rosnącym przez pandemię/dzięki pandemii oszczędnościom obywateli. To świetna okazja, żeby zerknąć również na najlepsze propozycje depozytowe bankowych liderów. Niby nic nie powinno zaskoczyć, a jednak niektórzy będą zdziwieni tym, co widać w tabelach.

#1 Mimo że po majówce, w pierwszym podsumowaniu po długim weekendzie jedną nogą pozostajemy w urlopowym klimacie. A to w związku z nowymi danymi o rosnącej liczbie rejestracji kamperów w Polsce, którą raportuje dzisiaj Marcin Kaźmierczak. Z danych pozyskanych przez Bankier.pl od Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że początek 2021 roku był na tym rynku jeszcze mocniejszy niż rekordowe miesiące letnie w czasie pandemii, które ewidentnie podkręciły zainteresowanie tego typu turystyką na własną rękę. 931 - tyle kamperów zarejestrowano w całym I kwartale br., co oznacza ponad 90-procentowy wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego i trzeci najlepszy wynik w historii. Po jakie marki samochodów sięgamy najchętniej - o tym w artykule.

#2 Nauczyciele i uczniowie szkół średnich jako najważniejszą wiadomość z 4 maja wskazaliby zapewne start matur, ale pracownicy sektora handlu czy rodzice najmłodszych uczniów - zniesienie niektórych spośród obowiązujących do tej pory obostrzeń. Galerie handlowe czy duże sklepy budowlane od dziś ponownie mogły otworzyć się dla klientów, obowiązujące od 4 maja zmiany dotyczą też m.in. (niektórych) obiektów kulturalnych oraz miejsc sprawowania kultu religijnego. Przypominamy, że harmonogram zmian zakłada jeszcze kilka istotnych dat "luzowania" w maju.

#3 Wiadomość z wieczora - tuż przed zakończeniem posiedzenia w Sejmie przegłosowano ustawę w konsekwencji umożliwiającą przyjęcie środków przewidzianych dla Polski w ramach tzw. Funduszu Odbudowy. Emocje polityków od rana rosły na myśl o braku porozumienia, chodzi bowiem o 770 mld zł, które miałyby wspomóc krajową gospodarkę w walce z konsekwencjami pandemii. Premier deklarował dziś do których gałęzi gospodarki powinny trafić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

#4 Odnotujmy tylko dla porządku, bez zbędnego komentarza - z początkiem maja najlepsza lokata miesięczna na rynku daje maksymalnie 1 proc. Rocznie, rzecz jasna. Na drugim i kolejnych miejscach w tabeli liderów jest - uwaga - dużo gorzej. Polecam najnowszą analizę Moniki Dekrewicz.

#5 Skoro wskutek "pandemicznych" obniżek stóp procentowych lokaty są jakie są, rosną covidowe oszczędności Polaków na rachunkach bieżących i w gotówce (skalę doskonale pokazuje ten wykres). Co zrobić z tymi pieniędzmi czy raczej czego nie robić - o tym we wtorkowym materiale głównego analityka Bankier.pl, który podsuwam jako lekturę wręcz konieczną.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj a warto wiedzieć na koniec dnia?

Wtorek 4 maja - wybrane z kraju i ze świata

18:45 Od 1 lipca wierzyciele wyślą tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego drogą elektroniczną

18:10 Obroty akcjami na GPW w kwietniu spadły o 4,9 proc. rdr

17:20 Majowe spadki na GPW. Wielka przecena Allegro, KGHM i paliwa w górę

16:00 Papież apeluje o uregulowanie rynków finansowych, by służyły ludziom

11:00 Paczkomaty staną w parafiach. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram

10:28 Banki złagodzą politykę kredytową dla gospodarstw domowych

09:40 Inflacja uciekła projekcjom NBP

09:00 Niedobory surowców hamują wzrost w przemyśle

08:36 Złoty mocniejszy po majówce

06:43 Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS

06:03 Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy

06:00 Wehikuł Buffetta sprzedaje akcje. „Robinhood zachęca do uprawiania hazardu”

06:00 Tarcza branżowa przedłużona. Można składać wnioski dotyczące marca i kwietnia

Na jutrzejsze podsumowanie zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy red. nacz. Bankier.pl. My ponownie spotykamy się w piątkowy wieczór.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki