REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS

2021-05-04 06:43
publikacja
2021-05-04 06:43

Chcemy doprowadzić do oddzielenia statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego; prowadzimy w tej sprawie rozmowy z ZUS. Chcemy, aby wszyscy mieli uprawnienie do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedziała wtorkowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wiceminister Iwona Michałek.

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS
Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS
fot. Daniel Dmitriew /

"Chcemy, aby wszyscy mieli uprawnienie do ubezpieczenia zdrowotnego – i tym zajmowałby się w całości ZUS. Teraz wiele osób rejestruje się w PUP nie dlatego, że szuka pracy, ale ze względu na ubezpieczenie zdrowotne" - powiedziała "DGP" wiceszefowa MRPiT Iwona Michałek.

Jak dodała, celem resortu jest oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od kwestii ubezpieczenia właśnie po to, aby urzędy mogły zajmować się osobami aktywnie poszukującymi pracy. "PUP powinny się koncentrować tylko na osobach, które potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia" - zaznaczyła.

Michałek poinformowała "DGP", że rozpoczęto na ten temat rozmowy z ZUS i pracownicy departamentu rynku pracy w MRPiT, który odpowiada za przygotowanie tych przepisów, "na roboczo konsultują poszczególne brzmienie przepisów z przedstawicielami ZUS".

"Zakładamy, że (przepisy - PAP) wejdą życie na początku przyszłego roku, przynajmniej w części. Duża część planowanych zmian będzie wymagała modyfikacji w systemach teleinformatycznych. Planujemy też szerokie konsultacje z partnerami społecznymi" - zapewniła.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wiceszefowa MRPiT powiedziała dziennikowi, że celem resortu jest wprowadzenie dużych zmian w funkcjonowaniu PUP. Jak powiedziała, mają przekształcić się w centra wspierania zatrudnienia.

"Obecnie urzędy pracy w świadomości społecznej są postrzegane jako instytucje, gdzie można się zarejestrować jako osoba bezrobotna, ewentualnie postarać się o jakiś staż i na tym koniec. Chcemy zmienić to myślenie, tak by centra wspierania zatrudnienia obsługiwały osoby, które faktycznie chcą znaleźć pracę lub ją zmienić, a także aby lepiej odpowiadały na oczekiwania pracodawców potrzebujących pomocy w poszukiwaniu różnych grup pracowników" - podkreśliła.

Dzięki przepisom w nowej ustawie, która ma zastąpić obowiązującą teraz ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nad którą trwają w MRPiT prace, zmniejszyć się ma biurokracja, a postępować elektronizacja usług świadczonych przez PUP.

"Chcielibyśmy, aby kontakt obywateli i pracodawców z urzędami był możliwy w jeszcze większym stopniu przez internet" - zaznaczyła Michałek. Dodała, że obecnie współkierowany przez nią resort ma bardzo wstępne propozycje nowych przepisów i jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach.(PAP)

szz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (23)

dodaj komentarz
temporary
Już kilka lat temu PiS miał to wprowadzić jeszcze za ministra zdrowia Radziwiłła, ale oczywiście na zapowiedziach się skończyło.
prawnuk
Każdy, mieszkający na terenie Polski posiadający obywatelstwo polskie powinien mieć prawo do opieki medycznej. Płace składek powinno wiązac się z przywilejami: np nieubezpieczony płaci za wizytę 20 zł, nie ma możliwości kupienia leków na ryczałt itp itd. Przywileje z opłacania składek nie powinny wygasać po miesiącu, tylko po tylu Każdy, mieszkający na terenie Polski posiadający obywatelstwo polskie powinien mieć prawo do opieki medycznej. Płace składek powinno wiązac się z przywilejami: np nieubezpieczony płaci za wizytę 20 zł, nie ma możliwości kupienia leków na ryczałt itp itd. Przywileje z opłacania składek nie powinny wygasać po miesiącu, tylko po tylu miesiącach ile LAT dana osoba do tej pory opłacała składki. Ktoś po 25 latach opłacania składek może przez 25 miesięcy szukac pracy.
Składką powinno objąć się ROLNIKÓW i pobierać od nich ok 10% dopłat, nie mniej niż składka od pensji minimalnej. Takie podejście plus założenie, że KRUS jest świadczeniem kapitałowym (chyba, że jest to jedyne swiadczenie), spowoduje, że z KRUS ucieknie połowa "rolników"
adam.1983
Czyli "składka ZUS+" dla wszystkich pracujących oraz jednoosobowych firm
carlito1
Zlikwidować pup i kasę mogą dać na składkę zdrowotną.

Ale znając życie ma to coś wspólnego z ostatnim posłuchem, że składka ma być od dochodu .. i na pewno nie będzie mniejsza... Brawo ! Teraz to już najlepiej robić na czarnucha.
prawnuk
pomysł w stylu obniżmy pensje posłom i dajmy to emerytom. Wyjdzie grosz co kwartał
hfast
przecież to jest zapowiedź nowego podatku, uuups przepraszam - daniny lub opłaty prozdrowotnej, więc zalejmy tę dziurę w budżecie abyśmy mogli być zdrowi, młodzi i piękni, ale niekoniecznie bogaci, ten przywilej zarezerwowany jest tym, co przy korycie
remo87
W zasadzie to nie zmieni się nic, ale szumne zapowiedzi muszą być :-)
Do tej pory, nawet gdy nie miało się ubezpieczenia i tak szpitale przyjmowały w nagłych wypadkach bez żadnych późniejszych konsekwencji.
samsza
Lubię jak piszą, że dadzą jakieś uprawnienia, a nic o składkach.
Przecież to oczywiste, że ustalili, że jest pokaźna grupa osób z jakim majątkiem, która nie pracuje i nie prowadzi działalności, bo nie musi. Część z nich decyduje się na dobrowolne ubezpieczenie, ale to tylko część. Warto więc sięgnąć im do kieszeni upowszechniając
Lubię jak piszą, że dadzą jakieś uprawnienia, a nic o składkach.
Przecież to oczywiste, że ustalili, że jest pokaźna grupa osób z jakim majątkiem, która nie pracuje i nie prowadzi działalności, bo nie musi. Część z nich decyduje się na dobrowolne ubezpieczenie, ale to tylko część. Warto więc sięgnąć im do kieszeni upowszechniając prawo do ubezpieczenia, ale ha ha, też obowiązku zapłaty składki...
drzaraza
Czekam aż to wszystko jebnie, a jebnie na pewno!
drzaraza
Składka zdrowotna powinna być kwotowa a nie procentowa i jednakowa dla wszystkich płacących.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki