

Papież Franciszek zaapelował o uregulowanie rynków finansowych na świecie tak, by służyły ludziom. Spekulacje finansowe uznał za niebezpieczne i nie do przyjęcia. Papież mówi o tym w nagraniu z prezentacją intencji modlitw na maj.
W rozpowszechnionym we wtorek przez Watykan wideo Światowej Sieci Modlitwy papież powiedział: "Podczas gdy realna gospodarka - ta, która tworzy pracę - jest w kryzysie, a tyle ludzi jest bezrobotnych, rynki finansowe nie były nigdy wcześniej tak przerośnięte, jak są teraz".
#MódlmysięWspólnie aby ci, którzy są odpowiedzialni za świat finansów, współpracowali z rządami w celu uregulowania rynków finansowych i ochrony obywateli przed niebezpieczeństwami z ich strony. #IntencjaModlitewna pic.twitter.com/jJLzSkGmVr
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) May 4, 2021
"Jakże daleko świat wielkich finansów jest od życia większości osób. Finanse, jeśli nie są uregulowane, stają się czystą spekulacją podsycaną przez politykę monetarną" - oświadczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że taka sytuacja jest "nie do zniesienia i niebezpieczna".
"Aby nie dopuścić do tego, by ubodzy znów ponosili konsekwencje tego, należy w sposób surowy uregulować przepisami spekulację finansową; spekulację - chcę podkreślić to sformułowanie" - zaznaczył papież.
Następnie wezwał: "Niech finanse będą narzędziem służby, by służyły osobom i troszczyły się o wspólny dom".
Jak LIBOR, CDS i PKB mają się do zbawienia
Dwa tysiące lat po tym, jak Jezus wypędził bankierów z jerozolimskiej świątyni, watykańscy biskupi formułują własne zarzuty pod adresem mocno rozrośniętego od czasów biblijnych systemu finansowego. Lektura dokumentu, w którym teoria zbawienia przeplata się z oceną działania współczesnych rynków, dostarcza wielu interesujących wniosków.
"Mamy jeszcze czas na to, by wprowadzić proces globalnych zmian i wcielić w życie gospodarkę inną, bardziej sprawiedliwą, włączającą, zrównoważoną, która nie zostawi z tyłu nikogo. Zróbmy to. I módlmy się o to, by odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami na rzecz uregulowania rynków finansowych i ochrony zagrożonych obywateli" - zaapelował Franciszek.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ tebe/