REKLAMA

To był dopiero run na bank. Z Credit Suisse wypłacono ponad 68 mld dolarów

autorzyAgata WojciechowskaMichał Kubicki2023-04-24 09:45, akt.2023-04-24 11:47
publikacja
2023-04-24 09:45
aktualizacja
2023-04-24 11:47

To był dopiero run na bank. Credit Suisse ujawnił skalę paniki, która go dotknęła. Bank podał wyniki za I kwartał 2023 r. i pokazał, jaki był odpływ aktywów w tym czasie. Kwartalny raport może być jednym z ostatnich w historii Credit Suisse, bo trwa proces przejęcia go przez Bank UBS przy wsparciu rządu Szwajcarii.

To był dopiero run na bank. Z Credit Suisse wypłacono ponad 68 mld dolarów
To był dopiero run na bank. Z Credit Suisse wypłacono ponad 68 mld dolarów
fot. Michael Derrer Fuchs / / Shutterstock

W poniedziałek Credit Suisse pokazał raport wynikowy za I kwartał 2023 r., a w nich… zysk w wysokości 12,43 mld CHF. Ten jednak jest wynikiem umorzenia obligacji AT1 o wartości 16 mld CHF i został zakwalifikowany jako "jednorazowy zysk". Odpis AT1 jest zresztą przedmiotem kontrowersji, ponieważ zmienił ogólnie przyjętą kolejność pokrywania strat banków i postawił właścicieli tzw. CoCo Bonds przed akcjonariuszami. Jak się jednak okazało, było to zgodne z dokumentami emisyjnymi obligacji kapitałowych.

Miliardy zabierane z Credit Suisse

W I kwartale Credit Suisse odnotował 18,5 mld CHF przychodów netto, natomiast już skorygowany wynik przed opodatkowaniem (o zdarzenia jednorazowe) pokazał stratę banku na poziomie 1,3 mld CHF. W tym ujęciu był to ósmy z ostatnich dziesięciu kwartałów na minusie. W IV kwartale 2022 r. Credit Suisse był 1,39 mld CHF pod kreską.

Flagowy dział zarządzania majątkiem Credit Suisse odnotował spadek wartości zarządzanych aktywów do 502,5 mld franków na koniec marca. To o 29 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. 

Jedną z ciekawszych informacji raportu wynikowego jest wartość odpływu aktywów, która w pierwszym kwartale roku była na poziomie 61,2 mld CHF (68,6 mld dol.) po tym, jak kwartał wcześniej klienci wyciągnęli środki o wartości ponad 110 mld CHF.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Łączny wynik wypłat za ostatnie zaraportowane 6 miesięcy to już 171,7 mld CHF, co w przeliczeniu po średnim kursie CHF/PLN z tego okresu daje astronomiczne ok. 820 mld zł. Dla porównania dochody budżetu Polski w 2023 r. zostały w ustawie określone na poziomie 605 mld zł.

Załamanie kursu 

Odpływ aktywów, kolejne lata ze stratami i prognoza następnych mimo podjętych działań restrukturyzacyjnych doprowadziły do utraty wiarygodności w oczach inwestorów i pogromu na akcjach drugiego największego banku Szwajcarii. Niewypłacalność banku o 167-letniej historii skutkowały działaniami jego ratowania w marcu przed całkowitym upadkiem. W proces, ważny z uwagi na wielkość instytucji i jej systemowe znaczenie, włączyły się władze Szwajcarii oraz największy konkurent, czyli UBS.

Wkrótce nastąpi przymusowa sprzedaż Credit Suisse jego konkurentowi UBS. W ramach operacji ratowania banku przyjęto parytet 22,48 akcji przejmowanego banku za jedną akcję UBS. Oznacza to, że akcje upadającego banku zostały wycenione na 0,76 franka. Obcenie są wyceniane na 0,80 CHF, chociaż jeszcze w październiku 2022 r. kosztowały 4,3 franka, a w styczniu 2023 roku 3,1 franka.

Chartmaker

Cały proces operacyjnego przejęcia ma zostać sfinalizowany jeszcze w tym roku, ale CNBC donosi, że pełne wchłonięcie działalności Credit Suisse przez UBS Group zajmie około trzech do czterech lat. Z kolei portal SwissInfo informuje, że przejęcie zostanie zakończone w nadchodzących tygodniach. Tym samym bieżący raport za I kwartał byłby ostatnim w wykonaniu Credit Suisse jako niezależnej firmy.

Całość procesu ma wiązać się m.in. z olbrzymią redukcją zatrudnienia, o czym więcej pisała Katarzyna Wiązowska na łamach Bankiera w artykule „UBS przejmie CS i będzie zwalniać. Pracę mogą stracić dziesiątki tysięcy osób na całym świecie”.

Historyczny marzec 

Klienci Credit Suisse kontynuowali wyciąganie swoich pieniędzy po tym, jak rynkami zatrzęsły upadki Silicon Valley Bank i Signature Bank w USA w marcu tego roku. Akcje banków - m.in. Deutsche Banku - zaczęły gwałtownie spadać w związku z obawami o dalsze rozlewanie się kryzysu. Szwajcaria przygotowała pakiet ratunkowy dla Credit Suisse za 200 mld franków gwarancji finansowych

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie nagłego przejęcia Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku kraju. Transakcja oburzyła zarówno podatników, jak i akcjonariuszy - nie tylko przejmowanej instytucji, ale i przejmującej, a więc UBS. W momencie ogłoszenia transakcji Credit Suisse był wyceniany na 3,15 mld dolarów, podczas gdy w piątek, przed zawarciem umowy, wartość wynosiła 8 mld dolarów. 

W ostatnich latach Credit Suisse przynosił straty i borykał się z szeregiem problemów, jak m.in. oskarżenia o prowadzenie kont nazistów po II wojnie światowej. W 2022 roku - w najgorszym dla niego od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. - odnotował stratę w wysokości 7,3 mld franków szwajcarskich. Jednocześnie ostrzegł, że nie spodziewa się rentowności do 2024 roku. 

Komentarze analityków BBC News nie pozostawiają złudzeń - żaden bank nie jest w stanie przeżyć takiego odpływu pieniędzy - niezależnie, jak jest duży. Ich zdaniem to nie koniec - zobaczymy jeszcze więcej zawirowań bankowych. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bha
Run....... nie pierwszy i jeszcze nie ostatni na rynku.
simonsoft8
jarząbek chłonie informacje upadków banków
pstrzezek
Co może zaskakiwać jeszcze bardziej to fakt że inne banki działające na tej samej zasadzie czyli kreacji pustego pieniądza w ramach utrzymywania rezerwy "bezpieczeństwa" mają się całkiem dobrze. Nie wiem jak udało im się zatrzymać tą lawinę. Ale tym razem jeszcze nie runęło. Jeszcze
katzpodola
Ta cała Szwajcaria to jest jedna wielka pralnia brudnych pieniędzy.
po_co
Podczas ewakuacji najwięcej ludzi ginie w wyniku paniki.
Tak samo jest z gospodarką, media nakręcają pętlę strachu bo dzięki temu rośnie im poczytność, a ludzie w popłochu wyciągają swoje oszczędności z banków co tylko prowadzi do eskalacji problemu.

Banki nie powinny być w żaden sposób chronione, powinny upadać tak jak
Podczas ewakuacji najwięcej ludzi ginie w wyniku paniki.
Tak samo jest z gospodarką, media nakręcają pętlę strachu bo dzięki temu rośnie im poczytność, a ludzie w popłochu wyciągają swoje oszczędności z banków co tylko prowadzi do eskalacji problemu.

Banki nie powinny być w żaden sposób chronione, powinny upadać tak jak każe inne przedsiębiorstwo operujące na wolnym rynku.
To zmusiłoby chociaż część osób do zastanowienia się nad lokowaniem całego swojego majątku w jednym miejscu.

W Niemczech, DB jest żywym trupem on ponad 10 lat, a mimo to ludzie wciąż lokują tam nowe środki. Jak rząd Niemiecki utraci kontrolę nad długami DB to zacznie się taka sama panika, zamiast poświęcić czas od poprzedniego kryzysu na zmniejszanie roli trupa w gospodarce to podaje się mu kolejne kroplówki które tylko powierzchownie maskują problem i przyciągają nowy kapitał.
zoomek
"a ludzie w popłochu wyciągają swoje oszczędności z banków"
Chwileczkę - piszesz że wyciągają swoje - nie wolno im?
Od kiedy sięganie po swoje jest czyimś problemem? To chyba ten ktoś ma coś nie tak z samym sobą skoro ja wyjmując swoje stwarzam jemu problem - nie uważasz?
Sięgnięcie po to co jest moje ma być pogłębianiem
"a ludzie w popłochu wyciągają swoje oszczędności z banków"
Chwileczkę - piszesz że wyciągają swoje - nie wolno im?
Od kiedy sięganie po swoje jest czyimś problemem? To chyba ten ktoś ma coś nie tak z samym sobą skoro ja wyjmując swoje stwarzam jemu problem - nie uważasz?
Sięgnięcie po to co jest moje ma być pogłębianiem czyjegoś problemu?
Nie sądzisz zatem że sama konstrukcja tego systemu jest patologią?
Może już pora pisać prawdę o tym banksterskim $cierwie?
Poczynając od tego że pieniądze wpłacone do banku stają się własnością banku.
A o samym CS i jego wałach:
https://www.youtube.com/watch?v=HKynSnhWrkk
midas69
Może gdyby nie świadomość, że prawa EU pozwalają bankowi na buchnięcie ludziom kasy aby sie ratować, nie byłoby paniki z byle powodu? Pewnie nie wiesz ale po plandemii został z banków zdjęty kaganiec 10% rezerwy cząstkowej. Jest to przepis na światowy kryzys, który właśnie nadciąga.

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki