REKLAMA
DZIEŃ UE

USA oskarżają Credit Suisse. Chodzi o konta niemieckich nazistów z czasów wojny

2023-04-19 22:34
publikacja
2023-04-19 22:34

Amerykańska komisja senacka oskarżyła we wtorek szwajcarski bank Credit Suisse o storpedowanie wewnętrznego dochodzenia w sprawie kont niemieckich nazistów z czasów wojny, poinformowała agencja Reutera.

USA oskarżają Credit Suisse. Chodzi o konta niemieckich nazistów z czasów wojny
USA oskarżają Credit Suisse. Chodzi o konta niemieckich nazistów z czasów wojny
fot. EDGAR SU / /  Reuters / Forum

"Uzyskaliśmy informacje, że bank zrezygnował ze zgłębiania wątków odkrytych podczas dochodzenia", powiedział senator Chuck Grassley z Komisji Budżetu Senatu USA. W oświadczeniu opublikowanym w dniu Pamięci Holokaustu komisja podkreśliła, że praca niezależnego rzecznika, który miał nadzorować wewnętrzne dochodzenie została „w niewytłumaczalny sposób zakończona”, a przekazywane przez bank dane były „niekompletne”, poinformowała agencja AP.

Komisja, która ma jurysdykcję nad amerykańskim budżetem federalnym oraz nad budżetem Specjalnego Wysłannika ds. Holokaustu odnosiła się do dochodzenia wszczętego w 2020 roku w Credit Suisse w sprawie zarzutów postawionych bankowi przez Centrum Szymona Wiesenthala.

Centrum stwierdziło, że niemieccy nazistowscy emigranci w Argentynie wykorzystywali konta w szwajcarskim banku również po wojnie. Credit Suisse wszczął więc wewnętrzne dochodzenie, ale jak napisała komisja, w czerwcu ubiegłego roku od niego odstąpił. Dlatego komisja zażądała formalnie przekazania jej utajnionego przez bank raportu rzecznika.

Neil Barofsky, który pełnił podczas dochodzenia funkcję rzecznika, uprzedził w raporcie, że decyzja banku o wstrzymaniu dochodzenia "grozi utratą reputacji w oparciu o nieuniknione spekulacje na temat tego, co jeszcze mogłoby zostać znalezione, gdyby kontynuowano śledztwo”, podała agencja AP. Barofsky stwierdził również, że Credit Suisse „nie przejrzał i nie zbadał wszystkich istotnych zapisów” – w tym nie sprawdził, czy spadkobiercy niemieckich nazistów próbowali uzyskać dostęp do kont.

Portal gazety "Financial Times" podkreślił zaś, że w początkowych miesiącach dochodzenia bank wykazywał się daleko idąca skłonnością do współpracy. Na tym etapie odkryto 80 kont należących do członków niemieckiej partii nazistowskiej, którzy ukryli się w Argentynie. Jednak w czerwcu ubiegłego roku bank nagle "gwałtownie zmienił kurs", zaczął utrudniać dochodzenie i zamknął śledztwo, napisał w cytowanym przez "FT" raporcie rzecznik.

Nim zamknięto dochodzenie, odnaleziono co najmniej 99 kont, z których większość nie była wcześniej znana, powiązanych z wyższymi urzędnikami nazistowskich Niemiec lub niemieckimi nazistowskimi uciekinierami z powojennej Europy. 70 kont, wskazujących na prawdopodobne związki z nazistami w Argentynie, otwarto po 1945 roku, a przynajmniej 14 z nich działało jeszcze po roku 2000.

Śledzące niemieckich zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala stwierdziło, że odsunięcie Barofsky'ego podkopało zaufanie do tego, czy proces badań był "uczciwy, niezależny i przejrzysty". (PAP)

os/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
dian.thus
Polon Twoje myślenie jest bardzo krótkowzroczne. Życie jest tylko na zachodzie. Wschodnie społeczeństwa są bardzo zdegenerowane wewnętrznie. I tak jak pisał Machiavelli w takim przypadku pozostaje tylko wypalić je do cna. Ale to również się nie stanie bo to zbyt dużo ludzi do zabicia. I nie myl Putina z Rosja ani z rosyjskim społeczeństwem.Polon Twoje myślenie jest bardzo krótkowzroczne. Życie jest tylko na zachodzie. Wschodnie społeczeństwa są bardzo zdegenerowane wewnętrznie. I tak jak pisał Machiavelli w takim przypadku pozostaje tylko wypalić je do cna. Ale to również się nie stanie bo to zbyt dużo ludzi do zabicia. I nie myl Putina z Rosja ani z rosyjskim społeczeństwem. To dwa różne organizmy. Putin jest tylko pasożytem na Rosji tak samo jak wcześniej był car. Piszczy bo poziom życia i energi jaki potrzebuje do zarządzania społeczeństwem będzie się zmniejszał w miarę jak Europa będzie coraz bardziej samowystarczalna energetycznie. Ale to tez jest proces rozłożony na wiele lat.
Ale właśnie to co uważasz ze upadnie, czyli kapitalizm, nie upadnie nigdy.
Trwa już ponad 200 lat i rozszerza się na inne kraje. Komunizm i inne systemy nie dość ze są na wykończeniu to prowadzą tylko to degeneracji społeczeństwa. Nie państw żebyśmy się zrozumieli. Tylko społeczeństw. 2-3 pokolenia i degeneracja w postaci złych nawyków w społeczeństwie coraz bardziej się utrwala. Przy braku mechanizmów samoregulujący nie ma możliwości powrotu.
A takimi mechanizmami samoregulujacymi w kapitalizmie sa między innymi sprawiedliwe prawo i stabilna waluta. To sprawia ze ludzie czuja się podświadomie bezpiecznie i przez stabilna walutę mogą realizować siebie, pracować oszczędzać, prowadzić firmy, etc etc. Kapitalizm potrafi wyzwalać w ludziach to co w nich najlepsze.
A przypomnij mi jak się ludzie zachowują w innych systemach???
Zachód spłaca wojnę lekko podwyższona inflacja prawie nie ingerując w społeczeństwo. Wyższe są ceny paliw i energii plus prowizja i ta prowizja która płaca społeczeństwa zachodu wystarczy żeby Putin prawie sie wykrwawił.
Piszesz ze się wszystko wyjaśni w zimę 2024.
Bardzo krótkowzroczne. Bardzo.
Liczy się to to bedzie na Zachodzie w 2034!!!
A co bedzie??? Nic, absolutnie nic. Spokój i bezpieczeństwo. Rolnicy będą dalej wyjeżdżali na pola. Pracownicy pracowali. Szefowie zarządzali. Nawet gdyby wszystko poza zachodem się paliło.

samsza
https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Barofsky

"lack of professionalism"
:)
samsza
Nie znam tematu nazistów, pewnie byli tylko niemieccy, jeszcze są??
Natomiast bank może mieć w regulaminie politykę równościową, która uniemożliwia podobne działania. Może możliwe są działania poszukiwawcze w tym banku, tylko trzeba odpowiednio sformułować zagadnienie, aby nie obrażało i nie dyskryminowało?
dasbot
Uderz w stół...........Może by tak Jankesi wytłumaczyli się najpierw z "Operacji Paperclip"? Sprawdźcie sobie, kto był pierwszym szefem pewnej agencji na cztery litery, która wysyła ludzi w kosmos.........Ostatnio na ulicach widać wielu ludzi (głównie młodych) ubranych w ciuchy z logo tej agencji.........
polonu
Bo Rosja nie będzie taka jaka jest teraz wszystko w swoim czasie , kto jest w stanie w 1 rok wszystko uporządkować , stworzyć nowy ład gospodarczo polityczny, system - bankowy tam wszystko wymaga zmiany , a na to trzeba spokoju . Sama Rosja tego nie dokona muszą w tym uczestniczyć Chiny i nie tylko wspólna waluta system rozliczeniowy Bo Rosja nie będzie taka jaka jest teraz wszystko w swoim czasie , kto jest w stanie w 1 rok wszystko uporządkować , stworzyć nowy ład gospodarczo polityczny, system - bankowy tam wszystko wymaga zmiany , a na to trzeba spokoju . Sama Rosja tego nie dokona muszą w tym uczestniczyć Chiny i nie tylko wspólna waluta system rozliczeniowy handel wzajemne relacje gospodarcze tego jest dużo na to trzeba czasu i spokoju . to się wszystko tworzy . i każdy pójdzie taką drogą jaką sam obierze . Wojna to śmierć i zniszczenie , i nie prowadzi do niczego .Wolność wyboru a nie wojna i zmuszanie nakładanie embarga jak robią to Amerykanie po świecie . Rosja się nie pcha do Ameryki nie bierze Alaski . Ukraina to mała Rosja od zarania z dziada, pradziada od wieków .język wiara , tradycje przywiązanie do ziemi , , ktoś wątpi w to ludność zamieszkująca Ukrainę postawisz obok Amerykanina a koń się z boku śmieje na pastwisku . . .
dziadekjarek
Powinieneś mieć własny stand - up. Byle nie w Rosji bo cię do wojska powołają i wyślą na front
peluquero
naziści oskarżają nazistów xd
peluquero
po "konsolidacji" chcą się dobrać do zasobów ;)
pozhoga
Ale że tam (za oceanem) cały czas wolno pisać o NIEMIECKICH nazistach? Czy oni tam nie czytają gazwybów? To żenujące niedopatrzenie i niedopuszczalne, by wolne i te, no, demokratyczne media pisały o tak przestarzałych kryteriach jak narodowość (no, chyba że piszą o POLSKICH obozach zagłady).
zoomek
Dlaczego Polska niema takiego centrum wyłudzania i windykcji jak centrum żydentala?
Najwyższy czas! Ile można czekać? Umarł Polak na Syberii - dwać kasę! Umarł Polak w USA - dawać kasę. Oddawać kasę zajumaną polskiej polonii w latach 30tych w Niemczech.

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki