REKLAMA

Szwajcarski bank centralny idzie na pomoc Credit Suisse. Pożyczka w ramach "decydującej akcji"

2023-03-16 02:45, akt.2023-03-16 09:22
publikacja
2023-03-16 02:45
aktualizacja
2023-03-16 09:22

Szwajcarski bank Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. W czwartek rano akcje Credit Suisse odbijały o ponad 40 proc.

Szwajcarski bank centralny idzie na pomoc Credit Suisse. Pożyczka w ramach "decydującej akcji"
Szwajcarski bank centralny idzie na pomoc Credit Suisse. Pożyczka w ramach "decydującej akcji"
fot. B. Godart / / Shutterstock

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak szwajcarskie organy regulacyjne zobowiązały się do zapewnienia płynności Credit Suisse w związku ze spadkiem o 30 procent akcji flagowego szwajcarskiego banku, mającego globalny zasięg.

Credit Suisse poinformował, że pożyczka zostanie mu udzielona w ramach zabezpieczonego instrumentu pożyczkowego i krótkoterminowego instrumentu płynnościowego, w pełni zabezpieczonego wysokiej jakości aktywami.

Problemy Credit Suisse wywołały w środę panikę na giełdach i spadek notowań sektora bankowego. Resort finansów USA i rząd Francji ogłosiły, że monitorują sytuację banku i są w kontakcie z ministerstwem finansów Szwajcarii.

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem.

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny i Finma, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom "o znaczeniu systemowym", a w razie konieczności bank centralny "zapewni płynność Credit Suisse". (PAP)

zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (82)

dodaj komentarz
zoomek
Globalne złodziejstwo dodrukiem. A SNB zdelagalizował ważność swoich śmieci papierowych zwanych pieniądzem w 2021 roku. To takie urocze. Jak tu nie oszczędzać w papierkach albo zapisach na serwerkach?
Edukujemy - o szwajcarskich śmieciach też wspomniane.
https://www.bitchute.com/video/UMEvQbrvLFoX/
pikawka
o prosze ale piekny dodruk w srodku nocy :D
grzegorzkubik
Jedno co dobrego może z tego wyniknąć to zatrzymanie podwyżki stóp przez FED.
bha
Na ratunkowych pożyczkach, dodrukach, kredytach raczej daleko się nie zajedzie szczególnie na coraz mocniej i mocniej codziennie zadłużonym, zadłużanym po uszy rynku, krajach i społeczeństwie, na rynku coraz bardziej, szerzej i szerzej i etc wyzyskującym i żerującym nie tylko na pracy, na rynku coraz mocniej nieprzewidywalnym, coraz Na ratunkowych pożyczkach, dodrukach, kredytach raczej daleko się nie zajedzie szczególnie na coraz mocniej i mocniej codziennie zadłużonym, zadłużanym po uszy rynku, krajach i społeczeństwie, na rynku coraz bardziej, szerzej i szerzej i etc wyzyskującym i żerującym nie tylko na pracy, na rynku coraz mocniej nieprzewidywalnym, coraz mniej i mniej pewnym i niestety coraz mniej i mniej coraz szerzej i szerzej mało perspektywicznym dla wielu wielu, wielu etc osób na świecie.Rynkowa gra pozorów, udawanie jarząbka że niby wszystko jest OK??? dopóki się da i uda raczej nic dobrego na niedaleką przyszłość świata nie wróży!.
ej_czy_nie
A co głodny chodzisz , goły , chory ?
raf2004 odpowiada ej_czy_nie
Może ja i większość użytkowników tego forum nie, ale w Polsce i na świecie jest coraz więcej głodnych, gołych i chorych, dlatego że prezesi Credit Suisse pasą swoje tłuste d..y na swoich wielkich jachtach i wcinają homary i ostrygi, których pewnie też niedługo zabraknie w oceanach.
ej_czy_nie
Ruski "sąd" właśnie skazał własnego żołdaka co się głośno przyznał że zabił nieuzbrojonego cywila na Ukrainie ale nie za ten czyn tylko za głoszenie "fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych " dostał 5 lat w zawiasach no i sami widzicie : ruscy to AZJACI
inwestor.pl
Drukarze gaszą pożar benzyną. Czekam na moment, w którym te finansowe domino się posypie.
tomkooo
tak ci do tego spieszno ?
simonsoft8
bank pisze Fed wyratuje Intercars

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki