REKLAMA

Szałamacha prosił prezesa TK o milczenie do czasu ogłoszenia raportu Moody's

2016-05-05 11:28
publikacja
2016-05-05 11:28

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński twierdzi, że minister finansów poprosił go, aby nie wypowiadał się publicznie do 13 maja. Agencja ratingowa Moody's ma wtedy opublikować raport o wiarygodności kredytowej Polski.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Andrzej Rzepliński powiedział w programie internetowym "Rzeczpospolitej", że otrzymał od ministra finansów Pawła Szałamachy pismo z prośbą, aby nie wypowiadał się do przyszłego piątku. Jego słowa mogłyby bowiem, zdaniem ministra, wpłynąć na raport Moody's.

fot. / / Trybunał Konstytucyjny

Prezes Trybunału powiedział, że chciał się spotkać z ministrem i porozmawiać o jego piśmie, ale, jak twierdzi, Paweł Szałamacha go zlekceważył. Zapytany przez Andrzeja Stankiewicza, czy powinien zabierać głos w sprawie sporu wokół Trybunału, profesor Rzepliński powiedział, że jego wystąpienia uspokajają sytuację.

W reakcji na słowa Rzeplińskiego minister Paweł Szałamacha wydał oświadczenie.

"Kierując się troską o koszty finansowania zadłużenia kraju poprosiłem prof. Rzeplińskiego o rozważenie powstrzymania się przez 9 dni z wystąpieniami, które stanowiłyby podniesienie poziomu sporu wokół Trybunału. Po otrzymaniu pisma prof. Rzepliński poprosił o spotkanie w trybie natychmiastowym w dniu wczorajszym w celu wyjaśnienia znaczenia mojego listu. Ze względu na szereg obowiązków do spotkania nie doszło, MF pracuje nad wieloma projektami, np. finalizuje prace nad pakietem uszczelnienia rynku paliw. Następnie adresat ujawnił list mediom. Ubolewam, że moja prośba nie znalazła zrozumienia u pana prezesa TK" - napisał.

Agencja Moody's ostrzegła Polskę

- Polska zmaga się z narastającym ryzykiem politycznym związanym z kryzysem konstytucyjnym i walką o nominacje nowych sędziów oraz kontrowersyjną ustawą ograniczającą władzę Trybunału Konstytucyjnego. Kwestie te mogą wpłynąć na obniżenie atrakcyjności Polski w oczach inwestorów zagranicznych, co jest negatywne dla ratingu kredytowego – stwierdziła agencja w raporcie wydanym w kwietniu. W dalszej części dokumentu jego autorzy opisują przebieg zamieszania wokół Trybunału i podkreślają wysoki poziom polskiego zadłużenia zagranicznego.

Wcześniej Moody's negatywnie oceniła wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. - Chociaż PiS nie uzyskał większości konstytucyjnej, to wsparcie ze strony wybranego w maju 2015 r. prezydenta Andrzeja Dudy może ułatwić partii realizację jej planów. To negatywnie wpływa na rating, zmniejsza przewidywalność polityczną oraz może podważyć pozycję Polski jako regionalnej bezpiecznej przystani poprzez zwiększenie interwencji państwowej w gospodarkę – pisano.

Agencja Moody’s utrzymuje długoterminowy rating Polski na poziomie A2 przy stabilnej perspektywie. Jest to nota o jeden stopień wyższa od przyznawanej przez agencję Fitch (A-) i dwa stopnie wyższa od ratingu autorstwa Standard & Poor’s (BBB+).

IAR/BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (320)

dodaj komentarz
~pbc
Mercedes się przejął Rankingiem/ ratingiem i buduje w Polsce fabrykę.
W realnej gospodarce to bez znaczenia, tylko spekulanci na giełdach "rejtingi/ hejtingi" czytają.
~poldek
Proszę was. Powstrzymajcie się z wpisami na forum do 13 maja. Bo będzie bankructwo Polski i wszyscy będziecie winni. Jedynie PiS dba o Polskę nie wypowiadając się w tym kluczowym okresie. Ani o zmianie konstytucji, ani o reformie sądów, ani o kolejnym już kilkunastym przesunięciu ogłoszenia podatku Proszę was. Powstrzymajcie się z wpisami na forum do 13 maja. Bo będzie bankructwo Polski i wszyscy będziecie winni. Jedynie PiS dba o Polskę nie wypowiadając się w tym kluczowym okresie. Ani o zmianie konstytucji, ani o reformie sądów, ani o kolejnym już kilkunastym przesunięciu ogłoszenia podatku handlowego.
~Elzbieta24
A czy PO dbalo o Polske ,wybory byly Demokratyczne i to My wybralismy PIS .., A teraz co.., tylko zostalo brak szacunku ,plucie na siebie ,Po za dluo Rzadzilo Polska ,a jak Rzadzilo .., sfery za aferami ,a pieniadze z Bankow poszly do Niemiec ,do Niemieckich Bankow na prywatne konta ,oraz kopowanie domow w Hiszpani i Portugalii A czy PO dbalo o Polske ,wybory byly Demokratyczne i to My wybralismy PIS .., A teraz co.., tylko zostalo brak szacunku ,plucie na siebie ,Po za dluo Rzadzilo Polska ,a jak Rzadzilo .., sfery za aferami ,a pieniadze z Bankow poszly do Niemiec ,do Niemieckich Bankow na prywatne konta ,oraz kopowanie domow w Hiszpani i Portugalii ,i kto ich rozliczy.., biedny czlowiek ukradnie paczke ciastek to zamykaja go w wariatkowie na kilka lat ,a tych co rozkradaja Polske nie ma kary.., i to jest Demokracja !!!!
~JPKM
to się nie dzieje... czy naprawdę tak wysoko postawiony człowiek, ekspert itd. myśli, że na rating wpłynie cisza w eterze przez 9 dni... przecież to jest jakiś żart... naprawdę jutro pierwszy raz w życiu pójdę na marsz żeby ich głośno i publicznie obśmiać...
~rysiek
Szalamacha nie prosil, tylko wydal ordynans, po co romawiac z Rzeplinskim?
jak kompromis, to kompromis,...
~lob
Ten rząd to zwykla grupa kolesi, którzy dorwali się do zlobu.
~asd
Podobnie jak każdy rząd.

Z tą różnicą, że ten miał być inny, obiecywali to w kampanii. Ale co tam, ciemny lud to kupił. TKM!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ani
gdyby Polacy byli madrzy i praktyczni juz dawno usuneliby ten wrzod zainicjowany jeszcze w czasach systemu totalitarnego - dlatego nie dziwi mnie postawa niektorych sedziow. A tzw opozycja prze do konfrontacji totalnej . Przestrzegam przed konsekwencjami dla wszystkich.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki