Strata netto InPost to 96,05 mln zł w I poł. 2016 r. wobec zysku rok wcześniej

2016-10-03 08:26
publikacja
2016-10-03 08:26
materiały dla mediów

InPost odnotował 96,05 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2016 r. wobec 9,54 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Strata netto InPost to 96,05 mln zł w I poł. 2016 r. wobec zysku rok wcześniej / materiały dla mediów

Strata operacyjna wyniosła 100,1 mln zł wobec 12,71 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 237,91 mln zł w I poł. 2016 r. wobec 269,81 mln zł rok wcześniej.

"W pierwszej połowie 2016 r. przychody Grupy InPost wyniosły 237 905 tys. zł i były o 11,8% niższe niż w odpowiadającym okresie roku 2015. Znacznej zmianie uległa struktura przychodów. W pierwszej połowie 2016 r. przychody z obsługi logistycznej paczek kurierskich oraz paczek paczkomatowych stanowiły 48% całości przychodów ze sprzedaży, w porównaniu do ok. 12% w pierwszej połowie 2015 r. Wpływ na wzrost ich udziału miało głównie uruchomienie w czerwcu 2015 r. działalności kurierskiej oraz dalszy wzrost obsłużonego wolumenu paczek paczkomatowych (wzrost wolumenów paczkomatowych w I połowie 2016 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2015 r. wyniósł 61%)" - czytamy w raporcie.

Przychody z obsługi listów zwykłych oraz listów poleconych zmniejszyły się w I połowie 2016 r. o 96 325 tys. zł rdr. Na obniżenie tych przychodów wpływ miało głównie:

  • zmniejszenie przychodów z obsługi listów poleconych - w związku z zakończeniem z dniem 29 lutego 2016  r. kontraktu na obsługę korespondencji dla sądów, jak również z niższą średnią ceną, po jakiej świadczono tę usługę w I połowie 2016 r. oraz w związku z wygaszaniem działalności listowej innej niż e-commerce
  • zmniejszenie przychodów z obsługi listów zwykłych - efekt niższej średniej ceny sprzedaży listów zwykłych oraz niższego poziomu obsłużonych wolumenów w I połowie 2016 r., podano także.

"Zmiana struktury przychodów (znaczny wzrost sprzedaży z tytułu obsługi paczek) to rezultat transformacji spółki z podmiotu obsługującego  tradycyjne przesyłki listowe, w kierunku podmiotu głównie skoncentrowanego na obsłudze przesyłek kurierskich oraz e-commerce, który to segment odpowiadał w pierwszej połowie roku 2016 za 52,5% przychodów ze sprzedaży" - podkreślono w raporcie.

Na kłopoty Brzoska? Milioner przejmuje stery w InPoście

Na kłopoty Brzoska? Milioner przejmuje stery w InPoście

Póki co na horyzoncie nie widać oznak, które wskazywałyby, że sytuacja w InPoście poprawia się. Rafał Brzoska, założyciel oraz główny udziałowiec spółki, najwyraźniej stracił cierpliwość i postanowił wziąć stery InPostu we własne ręce.W ujęciu jednostkowym strata netto w I poł. 2016 r. wyniosła 96,63 mln zł wobec 12,67 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~jan
Trudno kogoś zmusić, żeby żałował "biednego" Pana Rafała, że mu się interes nie kręci. A ja tam, ani mu nie zazdrościłem, ani mi Go nie żal! Może nie warto być za bardzo ambitnym i chciwym, żeby tylko mieć jak najwięcej milionów. A propos: Panie Rafale, ale... właściwie to po jaką cholerę Panu taka Trudno kogoś zmusić, żeby żałował "biednego" Pana Rafała, że mu się interes nie kręci. A ja tam, ani mu nie zazdrościłem, ani mi Go nie żal! Może nie warto być za bardzo ambitnym i chciwym, żeby tylko mieć jak najwięcej milionów. A propos: Panie Rafale, ale... właściwie to po jaką cholerę Panu taka kupa pieniędzy?... Co?... Nie potrafi Pan odpowiedzieć?... Za głupie pytanie, co?... No widzi Pan.... Może czasami warto się zastanowić nad sensem tego, co się w życiu robi i celem tych zamierzeń. Czy to rzeczywiście takie ważne i potrzebne mieć np. samochód wart miliony, pałace, rezydencje, złote zegarki itp.?... No i po jaką cholerę Panu to wszystko?... Ej, Panie Rafale... Panie Rafale...
~ahim
Lepiej niech wydzielą paczkomaty ze swych struktur i sprzedadzą te maszyny + prawo do wydzierżawionego terenu jakiejś konkretnej firmie kurierskiej. Czasu coraz mniej, mam nadzieję, że zdążą przed syndykiem.
~asdf
INpost był ok do momentu jak je przyszedł pisdu...Wtedy obierałem liścik z marszu burze warsztatu mechanicznego najbliżej gdzie mieszkam. TEraz zasuwam na pocztę i czekam co najmniej poł godziny w kolejce. Jak za komuny. Praw rynku się skończyły...
~cyc
Listonosze Poczty Polskiej roznoszą tylko awiza.
Od listów i paczek torby im się rozpychają.
~miro
skonczyly sie zlecenia od ryzego
~kadi
Nigdy już nie zamówię usługi z InPost. Przesyłki nie dostarczyli, leżała w oddziele miesiąc i wróciła do nadawcy. Dobrze, że nadawca był uczciwy i oddał przedpłatę za towar.
~bkb2
Tak się kończą ustawiane przetargi... Inpost zdobył kontrakt tylko dzięki dawnym menadżerom Poczty Polskiej który znaleźli sposób na zarobienie dużej kasy....Mieli czy raczej znali know how i znaleźli tylko młodego kolesia Brzóskę który miał zorganizować strukturę... Wszystko poszło jak z płatka...Setki mln złotych Tak się kończą ustawiane przetargi... Inpost zdobył kontrakt tylko dzięki dawnym menadżerom Poczty Polskiej który znaleźli sposób na zarobienie dużej kasy....Mieli czy raczej znali know how i znaleźli tylko młodego kolesia Brzóskę który miał zorganizować strukturę... Wszystko poszło jak z płatka...Setki mln złotych zostało wyprowadzone do prywatnych kieszeni.... Kioskom i małym sklepom do dzisiaj odbija się ta współpraca czkawką .... nie mówiąć już o zachowaniu poufności korespondencji
~momotaro
Miałem NIESTETY przymus skorzystania z usług tej firmy jako odbiorca. Podpisać odbiór ? Nie było takiej możliwości bo maszynka do podpisu kurierowi się popsuła i mieli mu naprawić za dwa tygodnie. Odbiór za kolęgę ? No problem ważne aby głowa była do odbioru a jaka to kuriera już nie interesowało. Zostawienie przysyłki Miałem NIESTETY przymus skorzystania z usług tej firmy jako odbiorca. Podpisać odbiór ? Nie było takiej możliwości bo maszynka do podpisu kurierowi się popsuła i mieli mu naprawić za dwa tygodnie. Odbiór za kolęgę ? No problem ważne aby głowa była do odbioru a jaka to kuriera już nie interesowało. Zostawienie przysyłki pod drzwiami. No problem ważne że sąsiad podpisał mieszkający trzy domy dalej. Ludzie z DALEKA OD TEJ FIRMY.
~Jon
Ta firma zatrudniała mnóstwo ludzi na czarno.Nie płacili składek,podatków etc.fajno im było...

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki