Stopy procentowe w USA w górę o 25 pb.

Zaskoczenia nie było. Rezerwa Federalna podniosła przedział stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych, do 1,25-1,50%. To piąta podwyżka w ramach rozpoczętego dwa lata temu cyklu.

Ekonomiści niemal jednogłośnie oczekiwali podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.  Z kolei rynek terminowy wyceniał szanse grudniowej podwyżki na ok. 90%, więc o jakiejkolwiek niespodziance nie może być mowy. Bez zmian będzie postępował program redukcji sumy bilansowej, od stycznia obniżanej w tempie 20 mld dolarów miesięcznie.

(Rezerwa Federalna.)

Grudniowa decyzja nie zapadła jednogłośnie - przeciwko podwyżce zagłosowało aż dwóch z dziewięciu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Charles Evans oraz Neel Kashkari optowali za pozostawieniem ceny kredytu na niezmienionym poziomie.

To trzecia podwyżka stopy funduszy federalnych w 2017 roku. Poprzednie miały miejsce w marcu oraz w czerwcu. Ponadto, we wrześniu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zadecydował o uruchomieniu programu redukcji sumy bilansowej – czyli o „odkręceniu” efektów "ilościowego poluzowania" polityki monetarnej (QE) z lat 2008-13.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z grudnia 2017 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z grudnia 2017 r. (Rezerwa Federalna.)

Bez większych zmian względem września pozostały deklaracje członków Komitetu względem przyszłej ścieżki podwyżek stopy funduszy federalnych. Większość członków FOMC spodziewa się trzech podwyżek stóp w 2018 roku, po 25 pb. każda. W rezultacie za rok stopa funduszy federalnych ma wzrosnąć do poziomu 2,00-2,25%. Na koniec roku 2019 stopa funduszy federalnych miałaby wzrosnąć do 2,7%, a rok później do 3,1%. W „dłuższym terminie” Komitet zakłada poziom stopy funduszy federalnych na poziomie 2,75% - bez zmian względem oczekiwań z września.

Bardziej optymistyczne niż trzy miesiące temu były za to projekcje makroekonomiczne FOMC. Przedstawiciele Komitetu zakładają, że w 2018 r. dynamika PKB utrzyma się na tegorocznym poziomie 2,5%. Wrześniowe projekcie zakładały obniżenie tempa wzrostu gospodarczego do 2,1%. Stopa bezrobocia ma się obniżyć do 3,9% względem 4,1% w poprzedniej prognozie. Bez zmian na poziomie 1,9% pozostała za to oczekiwana na 2018 rok inflacja PCE.


2017 2018 2019 2020 Długi termin
PKB realny 2,5 2,5 2,1 2,0 1,8
Poprzednia projekcja 2,4 2,1 2,0 1,8 1,8
Stopa bezrobocia 4,1 3,9 3,9 4,0 4,6
Poprz. projekcja 4,3 4,1 4,1 4,2 4,6
Deflator PCE
1,7 1,9 2,0 2,0 2,0
Poprz. projekcja 1,6 1,9 2,0 2,0 2,0
Bazowy PCE
1,5 1,9 2,0 2,0
Poprz. projekcja 1,5 1,9 2,0 2,0

Reakcja rynku na grudniowe posiedzenie FOMC była bardzo spokojna. O 21:10 indeks S&P500 rósł o 0,16%, nieznacznie poprawiając wtorkowy rekord wszech czasów. Dolar osłabił się względem euro – kurs EUR/USD przekroczył 1,18. Cena złota wrosła z 1247 USD do 1257 USD za uncję.

Normalizacja polityki monetarnej w największej gospodarce świata rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Wówczas to Fed zerwał z trwającą 7 lat polityką utrzymywania zerowych stóp procentowych. Od 2009 roku w Stanach Zjednoczonych trwa trzecie najdłuższe, ale zarazem najsłabsze po II wojnie światowej ożywienie gospodarcze. Stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 17 lat, a inflacja CPI w listopadzie wzrosła do 2,2%, przekraczając cel inflacyjny Fedu.

Yellen: Stopniowe podwyżki stóp proc. będą "właściwe"

Zmiany w polityce podatkowej wzmocnią nieco wzrost gospodarczy w USA w najbliższych latach, jednak efekty tych zmian pozostają niepewne - powiedziała na konferencji prasowej Janet Yellen, prezes Fed.

Większość członków Fed uwzględniła w swoich prognozach efekty stymulacji fiskalnej - poinformowała prezes Fed.

Odnośnie inflacji, Yellen uważa, że niskie odczyty dynamiki cen w USA spowodowane są przez działanie czynników o charakterze przejściowym. Dodała, że "nasze (Fed - PAP) rozumienie działania sił odpowiadających z ukształtowanie się inflacji jest niepełne", a Fed widzi, że dynamika cen nie osiągnęła celu przez dłuższy czas.

Zdaniem Yellen, stopniowe podwyżki stóp proc. będą "właściwe" w kolejnych latach.

Szefowa Rezerwy jest zdania, że rynek pracy w USA "znajduje się w pobliżu stanu pełnego zatrudnienia", a Fed oczekuje, że "w kolejnych latach rynek pracy pozostanie mocny".

Yellen nie uważa, by rynek pracy wykazywał oznaki przegrzania. Podkreśliła, iż pozwolenie na przegrzanie się rynku pracy sprowadziłoby ryzyko konieczności szybszego zacieśniania otoczenia monetarnego.

W kontekście dobrej kondycji rynku pracy i niskiej inflacji Yellen powiedziała, iż dane o płacach wskazują jedynie na umiarkowaną presję płacową w USA. Wzrost płac powinien jednak przyspieszyć, powiedziała, w związku z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy.

Pytana o coraz bardziej płaską krzywą amerykańskieog długu, Yellen powiedziałą, że jej aktualne nachylenie mieści się w granicach historycznej normy.

Yellen uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian do programu redukcji bilansu Rezerwy. Dodała, że Fed jest gotowy wznowić rolowanie zapadającego długu, jeżeli wymagałaby tego sytuacja w gospodarce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rezerwa Federalna zwiększy od stycznia skalę redukcji bilansu do 20 mld USD miesięcznie. Proporcje długu nie podlegającego rolowaniu to 12 mld USD dla obligacji skarbowych oraz 8 mld USD dla MBS (papiery zabezpieczone hipoteką).

"Wyceny aktywów wysokie, ale nie za wysokie"

Prezes Fed wskazała, że w ostatnich miesiącach Rezerwa oceniała poziom wyceny aktywów na rynku jako podwyższony. Nie oznacza to jednak, jak zaznaczyła, że są one zbyt wysokie.

Dodała, że nie widać "niepokojącego" narastania zadłużenia, czy akcji kredytowej w gospodarce.

Pytana o sytuację na rynku kryptowalut oceniła, że bitcoin to aktywo mocno spekulacyjne i nie jest stabilnym źródłem wartości.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 open_mind

Tak - w zasadzie to wszystkie „hura” już wykorzystane – stopy podniesione w perspektywie jeszcze parę razy, giełdy w górę , ożywienie gospodarcze prawie na każdym kroku,, bezrobocie znikome, inflacja niska. Metale szlachetne „skopane” Czyli i co w związku z tym? Pozostał tylko wypatrywany przez dobrze poinformowanych – upadek systemu? Bo to nawet ślepy widzi a głuchy słyszy że jest dychawiczne !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 sel

Złoto w górę , dolar potrzebuje dalszych dużych dodruków na same odsetki...

! Odpowiedz
2 4 sel

Oficjalnie o 1 bilion $ zwiększyli możliwość dalszego zwiększenia zadłużenia rządowego ,ale to nie wystarczy na odsetki..

! Odpowiedz
0 1 open_mind odpowiada sel

"Oficjalnie o 1 bilion $ zwiększyli " Haha. Chłopak oj ty oj ty!

! Odpowiedz
6 5 open_mind

FED - wjechałeś na prostą drogę do katastrofy. Spotkanie z rzeczywistością: Następny zjazd w prawo, przy końcu ostry skręt w lewo, wypadki, prosimy o zachowanie ostrożności.

! Odpowiedz
11 3 oko1

I w tym temacie pozamiatane złoto w dół przez najbliższy rok do 1100 usd a bitcoin szczyty do 25tys usd

! Odpowiedz
33 6 silvio_gesell

Osłabiający się dolar oznacza, że za bardzo podnoszą stopy. Naturalna stopa procentowa dla dolara jest ujemna, bo populacja krajów trzymających rezerwy dolarowe maleje.

! Odpowiedz
2 18 resisdus

A ktore kraje nie maja zadnych rezerw dolarowych?

! Odpowiedz
9 10 silvio_gesell odpowiada resisdus

Chodziło mi o kraje, które trzymają największe rezerwy dolarowe per capita. Czyli te najbogatsze kraje, OECD, które już zaczęły się wyludniać. To powoduje, że naturalna stopa procentowa dla dolara jest ujemna, więc podnoszenie stóp przez FED zwieksza dysparytet i osłabia dolara.

! Odpowiedz
1 4 resisdus odpowiada silvio_gesell

Dokladnie jakie kraje masz na mysli? Chetnie sprawdze statystyki, wydaje mi sie ze sie kompletnie myslisz

! Odpowiedz