Fed podniósł stopy po raz czwarty

Rezerwa Federalna podniosła przedział stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych, do 1,00-1,25%. To czwarta podwyżka w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 roku. Ponadto Fed przedstawił plan redukcji swojego portfela obligacji skarbowych i hipotecznych.

(Rezerwa Federalna)

Poprzednia podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w marcu, gdy Fed podniósł cenę pieniądza także o 25 pb. Pierwszej podwyżki Fed dokonał w grudniu 2015 roku, po siedmiu latach zrywając z polityką zerowych stóp procentowych

Podobnie jak w marcu decyzja o podwyżce zapadła przy jednym głosie sprzeciwu. Przeciwko zagłosował Neel Kashkari, który optował za utrzymaniem stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie.

W czerwcowym komunikacie nowością jest ogłoszenie planów normalizacji wielkości bilansu Rezerwy Federalnej. „Komitet obecnie spodziewa się rozpoczęcia implementacji programu normalizacji bilansu w tym roku, pod warunkiem że gospodarka będzie ewoluować w oczekiwany sposób” – to najprawdopodobniej kluczowa fraza komunikatu FOMC.

W osobnym komunikacie Komitet przekazał założenia Planów i Zasad Normalizacji Polityki. Fed zamierza stopniowo ograniczać swój portfel obligacji poprzez redukcję reinwestowania kapitału i odsetek z zapadających papierów. O możliwości ogłoszenia przez kierownictwo Fedu planów ograniczenia sumy bilansowej spekulowano już od kilkunastu tygodni.

Początkowo miesięczny limit sumy zapadających obligacji skarbowych, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane, ustalony zostanie na 6 mld USD. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy, aż do 30 mld USD miesięcznie. Analogiczne ograniczenie w przypadku obligacji hipotecznych wyniesie 4 mld USD na miesiąc, zwiększane o 4 mld USD co trzy miesiące aż do poziomu 20 mld USD miesięcznie.

„Nie mogę powiedzieć, jaki będzie docelowy poziom sumy bilansowej Rezerwy Federalnej” – powiedziała Janet Yellen podczas konferencji prasowej argumentując, że będzie to zależało od szeregu czynników zależnych od stanu gospodarki i popytu na kredyt. 

FOMC uważa, że docelowa wartość bilansu będzie „znacząco niższa” niż obecnie, lecz zarazem wyższa niż ok. 800 mld USD w momencie wybuchu kryzysu finansowego w 2007 roku. Obecna wielkość bilansu Rezerwy Federalnej sięga niemal 4,5 biliona dolarów (4500 mld USD).

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z czerwca 2017 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z czerwca 2017 r. (Rezerwa Federalna)

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) chciałoby do końca 2017 roku dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pb. - wynika z tzw. fedokropek. Przedział stopy funduszy federalnych w wysokości 1,25-1,50% na koniec roku za właściwy uznało 8 członków Komitetu. Czterech chciałoby poprzestać na dotychczasowych podwyżkach, a czterech optowałoby za jeszcze dwoma ruchami w górę po 25 pb. każdy.

Na koniec roku 2018 większość członków FOMC za pożądany uznało przedział 2,00-2,25%, co oznaczałoby trzy podwyżki przy założeniu, że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną. W „długim terminie” stopy procentowe w USA miałyby sięgnąć 2,75-3,00%. Oczekiwania te praktycznie nie odbiegają od deklaracji z marca.

Projekcje makroekonomiczne członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Stan na czerwiec 2017 r.
Projekcje makroekonomiczne członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Stan na czerwiec 2017 r. (Rezerwa Federalna)

Jak co kwartał członkowie FOMC zaprezentowali własne projekcje wskaźników makroekonomicznych. W przypadku dynamiki PKB i inflacji zmiany są kosmetyczne: amerykańska gospodarka przez następne dwa lata ma rosnąć w tempie ok. 2% rocznie przy inflacji bazowej PCE nieprzekraczającej docelowego poziomu 2% rocznie. Zauważalnie obniżone jednak prognozy dla stopy bezrobocia:  w roku 2017 do 4,3% (wobec 4,5% w projekcji marcowej), w 2018 i 2019 do 4,2% (z 4,5%).

Początkowa reakcja rynku na komunikat z FOMC była neutralna. Ale gdy tylko rozpoczęła się konferencja prasowa Janet Yellen, inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje i kupować dolary. „Zielony” umocnił się względem euro – kurs EUR/USD powrócił do poziomów sprzed niekorzystnych dla dolara danych o inflacji CPI i sprzedaży detalicznych. O 21:18 euro było wyceniane na 1,1210 USD wobec 1,1269 USD przed decyzją Fedu.

W dół poszły też nowojorskie giełdy. Na 40 minut przed zakończeniem środowej sesji Nasdaq zniżkował o 0,9%, a S&P500 tracił niemal 0,4%. Dow Jones pozostawał na poziomie z wtorkowego zamknięcia. Obniżyły się także dolarowe notowania złota: kurs żółtego metalu spadł do 1 265,30 USD za uncję.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 norbert_norbert

Czy wyzsze stopy procentowe W JuEsEj oznaczaja ze wzrosnie ilosc kapitalu nielegalnie wywozonego z Polski ? No. przez brak ustawowego rozwiazania finansowego przekretu "na franka" znanego na świecie od 40 lat cała Polska traci BEZPOWROTNIE rocznie 20 mld zł (wg badań NISS z 2016 r.) jako kapitał wywyożony przez zachodnie banki w postaci dywident. Wszyscy jestesmy frankowiczami czy chcemy czy nie. Dla porownania caly program 500+ to 19 mld zł, pozyczony od tych bankow na procent, ktory wszyscy Polacy beda musieli splacic.
--
http://niss.org.pl/negatywny-wplyw-pseudokredytow-frankowych-na-wzrost-gospodarczy-i-dochody-budzetowe/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 15 open_mind

To się lewactwo w USA doigrało - będzie się działo: Robert S. Mueller III (former FBI Director) otwiera śledztwo w sprawie Pierścienia Pedofilstwa „Pizza-Gate” Brawo !!!! Pan Podesta z Hilarią są już w drodze do ...? Właśnie gdzie oni mogą się schronić.

! Odpowiedz
9 2 open_mind

Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada

! Odpowiedz
5 8 open_mind

Po czerwonych łapkach widzę że większość jest za pedopilią. Brawo jest postęp w narodzie.

! Odpowiedz
13 8 ~Mi_

Huragan nadchodzi w poniedziałek może być black Monday

! Odpowiedz
7 3 open_mind

A tymczasem Putin oferuje azyl dla byłego szefa CIA Comey. Tak jest trolled USA na temat „współpracy” Trumpa z Rosją.

! Odpowiedz
0 2 open_mind

I to jest prawda nie żart. Tak powiedział Putin. To jednak dobry człowiek.

! Odpowiedz
10 5 open_mind

"złoto powróciło w okolice 5300-5400zł za oz ??" Jak "Deep state" straci kontrole nad "aresztem” metali szlachetnych. Może to nastąpić w każdej chwili. I nie powróci bo będzie przez dłuższy czas fizyk niedostępny, do czasu ustabilizowania się nowego systemu monetarnego świata. Obecnie to taka gra głupiego z idiotą sterowana przez przebiegłych a mądry korzysta i gromadzi metale. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,06% 3,9517
2020-02-20 04:56:00
EUR/PLN -0,03% 4,2674
2020-02-20 04:56:00
EUR/USD -0,09% 1,0798
2020-02-20 04:55:00
CHF/PLN 0,08% 4,0175
2020-02-20 04:56:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil