REKLAMA

Rezerwa Federalna rozpoczyna "odkręcanie" QE

2017-09-20 20:02
publikacja
2017-09-20 20:02
Rezerwa Federalna rozpoczyna "odkręcanie" QE
Rezerwa Federalna rozpoczyna "odkręcanie" QE
fot. Kevin Lamarque / / Reuters

[Aktualizacja, czwartek 21.09.2017 r. godz. 7:30] Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zadecydował o rozpoczęciu programu redukcji sumy bilansowej, czyli wygaszania efektów „ilościowego poluzowania” (QE) monetarnego.

Początkowo Rezerwa Federalna powstrzyma się przed reinwestowaniem 10 mld USD miesięcznie z zapadających obligacji. Przedstawione jeszcze w czerwcu „Zasady i Plany Normalizacji Polityki” zaczną obowiązywać od października.

To początek redukcji gigantycznego bilansu banku centralnego Stanów Zjednoczonych. W latach 2008-13 Fed za wykreowane z powietrza pieniądze skupił obligacje za 3,5 biliona dolarów, rozdymając swój bilans do 4,5 bln USD.

„Nasz bilans nie ma być narzędziem polityki monetarnej w normalnych czasach (…) ale w razie istotnego pogorszenia sytuacji gospodarczej Rezerwa Federalna będzie gotowa do modyfikacji tego programu” – zaznaczyła na konferencji prasowej prezes Fed Janet Yellen.

Stopa funduszy federalnych zgodnie z oczekiwaniami analityków została utrzymana bez zmian w przedziale 1,00-1,25%. Decyzja zapadła jednogłośnie i była zgodna zarówno z prognozami ekonomistów, jak i oczekiwaniami uczestników rynku.

Z analizy tzw. fedokropek wynika, że zdecydowana większość członków FOMC podtrzymuje zamiar podwyższenia stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do końca roku. Rynek typuje, że decyzja ta zapadnie dopiero na grudniowym posiedzeniu.

Większość decydentów podtrzymała także założenie trzech kolejnych podwyżek stopy funduszy federalnych w 2018 roku.  Oznaczałoby to podniesienie ceny pieniądza w Rezerwie Federalnej do 2,00-2,25%. Z drugiej jednak strony pożądany poziom stopy procentowej w „długim terminie: (tj. po roku 2020) został obniżony do zaledwie 2,75%.

W 2017 roku Rezerwa Federalna podwyższyła stopy procentowe dwukrotnie: w marcu i w czerwcu. Rynek kontraktów terminowych wycenia szanse na podwyżkę stopy funduszy federalnych w grudniu na ponad 70%.

Od grudnia 2008 roku do grudnia 2015 Fed utrzymywał stopy procentowe blisko zera. Ponadto w latach 2008-09 przeprowadził trzy fale tzw. ilościowego poluzowania (QE), zalewając system bankowy przeszło 3,5 bilionami dolarów świeżo wykreowanych pieniędzy.

Oceniając stan amerykańskiej gospodarki, FOMC w komunikacie wspomniał o dalszym wzmocnieniu rynku pracy i umiarkowanym wzroście aktywności gospodarczej. „W ostatnich miesiącach wzrost zatrudnienia był solidny, a stopa bezrobocia pozostawała niska. Wydatki gospodarstw domowych rosły w umiarkowanym tempie, a wzrost inwestycji przedsiębiorstw przyspieszył w ostatnich kwartałach” – czytamy w wrześniowym komunikacie FOMC. Podczas konferencji prasowej Janet Yellen umniejszała znaczenie obserwowanego w ostatnich miesiącach spowolnienia inflacji bazowej, zrzucając to na karb „czynników przejściowych, które zapewne przestaną oddziaływać w najbliższych latach”.

W reakcji na wiadomości z Rezerwy Federalnej ceny akcji na Wall Street nieznacznie się obniżyły, jednak zakończenie sesji przyniosło nowe, choć także nieznaczne rekordy dwóch indeksów. Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,2 proc. do 22.412,59 pkt. S&P500 zyskał 0,06 proc. do 2.508,24 pkt. Tylko Nasdaq Comp. stracił o 0,08 proc. i wyniósł 6.456,04 pkt.

Znacznie silniejszą reakcję zaobserwowano na rynku walutowym, gdzie dolar wyraźnie umocnił się względem euro. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,19 wobec ok. 1,20 przed publikacją komunikatu FOMC. W nocy kurs EUR/USD nie notował wiekszych zmian i w czwartek o godz. 7:27 wynosił 1,1877. Umocnienie dolara pociągnęło w dół notowania złota. Żółty metal zniżkował o ponad 1%, schodząc nieznacznie poniżej poziomu 1.300 USD za uncję. W czwartek nad ranem złoto notowane było po 1297 dolarów.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
oko1
No to jak mówiłem zaraz uncja po 4300zł
open_mind
Wszystko to bańki gotowe do pęknięcia. http://www.mauldineconomics.com/editorial/infographic-the-everything-bubble-is-ready-to-pop/zhb#
wojt1305
1300 trzasło. Lecimy na 1200?
open_mind
I co w związku z tym? To tylko surogat. A Azja i świat wschodni jest stroną wykorzystującą to oszustwo popełnianym przez zachodnie banki centralne i beztrosko kupują złoto fizyczne, jednocześnie szybko podejmują kroki zmierzające do odstąpienia od dolara amerykańskiego. Kiedy dolar zostanie ostatecznie zburzony, inwestorzy,I co w związku z tym? To tylko surogat. A Azja i świat wschodni jest stroną wykorzystującą to oszustwo popełnianym przez zachodnie banki centralne i beztrosko kupują złoto fizyczne, jednocześnie szybko podejmują kroki zmierzające do odstąpienia od dolara amerykańskiego. Kiedy dolar zostanie ostatecznie zburzony, inwestorzy, którzy mają duże fizyczne zapasy złota i srebra, a także ich udziały, będą tymi, którzy przetrwają, ponieważ te aktywa będą jednym z nielicznych portów w brutalnej burzy finansowej.
modulometer
A tak oza tym to samym zwijaniem QE FED podwyższył stopy o jakies 0.2pp. idą ciekawe czasy choć perspektywa długoterminowa mówi że FED raczej nie spodziewa się rewolucji ani w gospodarce ani na rynkach.
modulometer
Pisałem kilka mc temu że FED podniesie stopy prędzej niż się komukolwiek wydaje. Celem najważniejszym FED na dziś tak naprawdę jest rozładowanie baniek na giełdach bo to już chore zaczęlo się robić. Współczuję tym którzy weszli na giełdę czy fundusze akcyjne w tym momencie bo to nie jest dobry moment ani dla Pisałem kilka mc temu że FED podniesie stopy prędzej niż się komukolwiek wydaje. Celem najważniejszym FED na dziś tak naprawdę jest rozładowanie baniek na giełdach bo to już chore zaczęlo się robić. Współczuję tym którzy weszli na giełdę czy fundusze akcyjne w tym momencie bo to nie jest dobry moment ani dla giełdy ani dla nas - rynku wschodzącego. USA zaczną eksportować inflację poprzez drożejącego dolara, ale jak to będzie i jak się skończy - zobaczymy.
bardzo ciekawi mnie reakcja naszych władz które też stoją w obliczu wskaźników wołających o przynajmniej bardziej ostre stanowisko w odniesieniu do stóp %
open_mind
„Celem najważniejszym FED na dziś tak naprawdę jest rozładowanie baniek na giełdach „ Weź się stuknij. To tak jak byś eunuchowi kazał płodzić dzieci. Wiem że przez ciebie przemawia sarkazm ale co ty chcesz ugrać wprowadzając ludzi w błąd takimi stwierdzeniami.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki