REKLAMA

Smoliński: Nie wydłużymy programu "Mieszkanie dla młodych"

2016-01-13 17:20
publikacja
2016-01-13 17:20

Nie zakładamy wydłużenia programu "Mieszkanie dla młodych" - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział jednocześnie nowy program. MdM obowiązuje do końca 2018 r.

fot. jarek78 / / YAY Foto

Smoliński mówił także, że ministerstwo nie wyklucza powrotu do popularnych niegdyś ulg podatkowych - odliczania VAT za materiały budowlane.

Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania - powiedział Smoliński.

Dodał, że obecnie program Mieszkanie dla Młodych jest realizowany zgodnie z założeniami poprzedniego rządu. Wiceminister komentował także wzrost liczby składanych o dofinansowanie wniosków. Wskazał, że jest on spowodowany zarówno zmianami, które wprowadziła nowelizacja, jak i decyzją Komisji Nadzoru Finansowego dot. wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.

We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło rynek wtórny oraz zwiększono dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Z kolei KNF zarekomendował, aby w 2016 roku wysokość wkładu własnego wynosiła 15 proc. (do tej pory było to 10 proc.). W następnych latach wysokość wkładu własnego ma wynieść 20 proc.

Jest problem z tanimi mieszkaniami na wynajem i to jest zadanie, przed którym stoi rząd. My taki program przygotowujemy - zapowiedział. "Oczywiście on wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa i wymaga zmiany budżetu - powiedział Smoliński.

Jak poinformował, nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych. Kasy oszczędnościowe - jak tłumaczył Smoliński - to bardzo popularny system w innych krajach. Wiceminister nie wykluczał, że w kwestii kas oszczędnościowych rząd sięgnie po projekt Związku Banków Polskich.

Smoliński podkreślał, że państwo koniecznie musi zwiększyć wydatki budżetowe na cele mieszkaniowe. Musimy przeznaczyć większe środki na finansowanie budownictwa, szczególnie budownictwa czynszowego - mówił.

Bez zaangażowania środków publicznych nie uda się zbudować mieszkań z czynszem, który byłby dostępne dla osób poniżej średniej - podkreślał. Jak tłumaczył, nie mówimy o osobach średnio zamożnych, które sobie nieźle radzą na rynku mieszkaniowym, które mają zdolność kredytową. Chodzi głównie o to, aby tym osobom, które nie mają zdolności kredytowej, które są poniżej średniej - są to osoby często nawet ubogie - też zapewnić mieszkanie - podkreślał Smoliński. Żaden prywatny deweloper czy inwestor nie jest w stanie zapewnić takiego mieszkania. Tam musi być udział państwa - przekonywał.

Obecny na konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk krytykował politykę mieszkaniową poprzedniego rządu, m.in. wygaszenie programu Rodzina na swoim oraz możliwości odliczania podatku VAT za materiały budowlane.

Z kolei program Mieszkanie dla Młodych miał być - jak mówił minister budownictwa - otwarciem dla młodych polskich rodzin, jednak był zadedykowany bardzo wąskiej grupie. W 2013 roku program był tak źle przygotowany, że wykorzystano tylko 34 proc. kwoty zapisanej w ustawie MdM. Wówczas w ustawie zapisano kwotę 570 mln, wykorzystano tylko 207 mln - powiedział.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa zapowiedział pierwsze projekty dot. budownictwa mieszkaniowego w ciągu kilku miesięcy.

Dzisiaj wręczyłem powołania członkom komisji kodyfikacyjnej powołanym do przygotowania projektu Kodeksu Budowlanego - poinformował Adamczyk. Korzystając z dorobku komisji kodyfikacyjnej prawa budowlanego będziemy przygotowywali projekt kodeksu budowlanego - dodał. Zapowiedział, że efekty pracy komisji zostaną zaprezentowane w możliwie najkrótszym czasie. (PAP)

kfk/ jzi/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~polak2
bedzie po 500 zł na dziecko i to zasapi te programy.i frankowe i zł .?
~StopBiurokracji
Wy nam nic nie dawajcie! Wy tylko nas nie okradajcie a my sobie poradzimy!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Paradoks
Paradoksem systemu dopłat jest to, że powodują one wzrost cen mieszkań kosztem największej liczby podatników, czyli ludzi których w efekcie nie stać na te mieszkania. Jedynym beneficjentem tych dopłat są firmy deweloperzy i banki.
~zez
Zgadza się, podobnie zresztą jest z kredytami hipotecznymi - gdyby w ogóle nie były dostępne to mieszkania byłyby pewnie o połowę tańsze. Ale ludzie z dziwnych względów nie postrzegają tak tego problemu - dla większości liczy się że mogą kupić mieszkanie "tu i teraz", zupełnie zapominając (albo raczej Zgadza się, podobnie zresztą jest z kredytami hipotecznymi - gdyby w ogóle nie były dostępne to mieszkania byłyby pewnie o połowę tańsze. Ale ludzie z dziwnych względów nie postrzegają tak tego problemu - dla większości liczy się że mogą kupić mieszkanie "tu i teraz", zupełnie zapominając (albo raczej nie zdając sobie sprawy) o przyszłych wyrzeczeniach związanych ze spłatą kredytu
~miszczu26
To prawda. Rozglądam się za mieszkaniami aktualnie i niestety przy każdym w programie MDM prowizja i odsetki banku są wyższe. To powinno być w jakiś sposób kontrolowane.
~pa
Oraz ci, co zarządzają okradaniem i rozdawaniem, oczywiście, nie zapominaj o tej grupie odnoszącej korzyści. ;)
~Jan odpowiada ~miszczu26
To jest przecież cały czas kontrolowane.Chyba jednak w innym znaczeniu.
~ada odpowiada ~zez
tak - zakazac kredytow - 100%pis
~Peter odpowiada ~ada
idiotka - 100%PO

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki