REKLAMA

Dzień w mieście przyszłości. Specjalne wydanie Bankier.pl 15 grudnia

autorzyMarcin DziadkowiakMarcin KaźmierczakAgata WojciechowskaDominika Florek2021-12-11 17:30, akt.2021-12-15 08:05
publikacja
2021-12-11 17:30
aktualizacja
2021-12-15 08:05
Dzień w mieście przyszłości. Specjalne wydanie Bankier.pl 15 grudnia
Dzień w mieście przyszłości. Specjalne wydanie Bankier.pl 15 grudnia
/ Bankier.pl

Na świecie powstają futurystyczne wizje miast przyszłości. Tymczasem nasze otoczenie, choć się zmienia, wydaje się, że w dość niewielkim stopniu wpisuje się w te przyszłościowe wizje. Sprawdzimy, na ile jest to prawda. W ramach dnia specjalnego na Bankier.pl chcemy zaglądnąć w przyszłość naszych miast - tę bliższą, i tę dalszą. Zapraszamy na Dzień w mieście przyszłości.  

W kontekście rozwoju i przyszłości miast często wymieniana jest fraza „smart city”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona „inteligentne miasto”. Jednak angielskie słowo „smart” ma szersze znaczenie – można je tłumaczyć, jako mądry, sprytny, bystry. „Smart city” można zatem rozumieć, jako miasto, które wyczuwa potrzebę zmian sygnalizowaną przez mieszkańców i przystosowuje się do nich. Miasto żyjące w harmonii z otoczeniem i mądrze zarządzające swoimi zasobami. Ale także miasto cyfrowe, z pełnym dostępem do informacji, urzędów, inteligentnymi usługami.

Dla większości z nas takie inteligentne miasto to miasto przyszłości. Stąd nazwa naszego dnia tematycznego. Spróbujemy sięgnąć w tę przyszłość.

Polskie miasta przyszłości

W polskich miastach widać już zalążki „smart city”. Urzędy w aplikacjach, komputery sterujące ruchem, ulicznym oświetleniem i wskazujące wolne miejsca parkingowe, bezpłatny miejski internet, zintegrowane systemy transportu czy budżety obywatelskie aktywizujące lokalne społeczności – to przykłady pierwszych kroków polskich miast w transformacji ku inteligentnym miastom przyszłości.

Co już udało się w tym kierunku zrobić, a jakie rozwiązania usprawnią korzystanie z polskich miast w najbliższej przyszłości? Czy jest jakieś miasto, które już teraz zasługuje na określenie „smart city”? Odpowiedzi na te zagadki ujawnia Marcin Kaźmierczak.

Jak nie zepsuć „smart city”?

Inteligentne miasto to nie tylko aplikacje usprawniające poruszanie się po nim i załatwianie urzędowych spraw. To także, a może przede wszystkim angażowanie mieszkańców w życie lokalnej społeczności i takie projektowanie miejskiej przestrzeni, by spełniać wszystkie potrzeby mieszkańców. O tym jak budować inteligentne miasto i przy okazji go nie zepsuć dowiadujemy się z rozmowy z dr hab. Maciejem Zatheyem, dyrektorem Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Wypełnij krótką ankietę i pokaż nam, co dla ciebie oznacza miasto przyszłości

Miasta przyszłości na wykresach

Warszawa, Wrocław i Katowice – to czołówka rankingu „Polskich Miast Przyszłości 2050”. To one mają szansę najszybciej stać się nowoczesnymi aglomeracjami, podkreślają autorzy raportu, którzy „zaglądnęli w przyszłość”. Nieco inaczej rozkłada się podział sił w „Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis” w pierwszej trójce znajdziemy: Warszawę, Toruń i Zieloną Górę. Sięgniemy także po ciekawe dane spoza Polski. Więcej informacji o polskich i zagranicznych „smart cities” Dominika Florek prezentuje w ramach serii „Wykresy, które warto zobaczyć”.

Przykłady miast przyszłości

Warto brać dobry przykład. Dlatego rozglądamy się po Polsce i świecie, aby takich dobrych przykładów sięgania w przyszłość poszukać. Zaglądamy więc do miasta Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które od pierwszej łopaty zostało stworzone jako miasto przyszłości. Nowy Jork służy nam jako przykład wprowadzenia smart city w mieście już "obowiązującym" i z jednym z najwyższych PKB. Zaglądamy także do Amsterdamu - lidera technologicznego, jednej z europejskich potęg fin-tech. Poznajemy bliżej także dwa nieoczywiste przykłady z Polski. A wszystko dzięki Agacie Wojciechowskiej.

W Bankier.pl o miastach przyszłości:

Na Dzień w mieście przyszłości serdecznie zapraszają już w środę, 15 grudnia, autorzy tekstów: Marcin Kaźmierczak, Dominika Florek i Agata Wojciechowska.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (7)

dodaj komentarz
itso_sprzezenie
''futurystyczne wizje'' moje ulubione będzie się można nieźle ponabijać
anszej_juda
a czaskowianka też będzie?
anszej_juda
a będą w tym mieście chociaż miejsca parkingowe dla furmanek?
itso_sprzezenie
skąd wiesz ze to napęd przyszłości ? tzn. ja to wiem na bank
tomitomi
...? to taki superkibuc ??
anszej_juda
tak, z Poliniakiem prezydĘtem
xiven
nie dajcie się zwieść kolorowej propagandzie

taką przyszłość wymarzyli dla nas globaliści:
https://www.youtube.com/watch?v=UrEUzKTt7j0

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki