REKLAMA
DZIEŃ UE

EKG 2023Signetzki: Chciałbym powiedzieć, że będzie taniej, ale nie będzie. To jest bardzo dobry czas do inwestowania na rynku nieruchomości, wróciła normalność

Małgorzata Majer2023-04-25 13:22redaktor i social media manager w Bankier.pl
publikacja
2023-04-25 13:22

Kryzys czy krótkoterminowe zawirowania? Jak długo potrwa obecny niepokój na rynku nieruchomości i wstrzemięźliwość inwestorów? Jak utrzymać rentowność nieruchomościowego biznesu przy szalejących kosztach realizacji inwestycji i utrzymania budynków? O tym rozmawiano podczas panelu "Rynek nieruchomości" drugiego dnia 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Signetzki: Chciałbym powiedzieć, że będzie taniej, ale nie będzie. To jest bardzo dobry czas do inwestowania na rynku nieruchomości, wróciła normalność
Signetzki: Chciałbym powiedzieć, że będzie taniej, ale nie będzie. To jest bardzo dobry czas do inwestowania na rynku nieruchomości, wróciła normalność
fot. Małgorzata Majer / / Bankier.pl

Poniżej nasza relacja z tego panelu. Relacja live z pozostałych wtorkowych paneli znajduje się tutaj.

Anna Duchnowska, Managing Director, Investment Management Europe, Invesco Real Estate: „Jeżeli spojrzymy na fundamenty tego rynku, to tak naprawdę są one solidne – jest popyt nabywców, jest dynamika, rynek biurowy bardzo dobrze funkcjonuje - nic się tutaj nie zmieniło. Zmienił się natomiast rynek pieniądza. Nieruchomości w kontekście globalnych pieniędzy przestały być atrakcyjne dla inwestorów.”

Reklama

„Nastąpiła faza gwałtownego wzrostu, przyrostu podaży. Ta podaż spotkała się z ogromnym popytem. Od roku mamy do czynienia, wreszcie, ze wzrostem czynszów w obiektach i to jest wzrost niezwiązany z inflacją. Po prostu nowe obiekty, które są nieco bardziej wymagające [red. lepszej jakości materiały, wyższy standard wykończenia], wymagają tego, aby najemca płacił wyższy czynsz niż przez ostatnie 10 lat.” - mówi Maciej Tuszyński dyrektor zarządzający na Europę, Fortress Real Estate Investments Limited.

Karol Wyka, Country Leasing Director, Country Management Member, HB Reavis Poland, mówi: “Jeżeli chodzi o warszawski rynek biurowy to dla wynajmujących jest bardzo dobrze. Czy dla najemców jest dobrze? Jest drogo.”

Ryszard Wysokiński, Head of Department Investor Relationship Management, Kaufland Polska Markety: “Czarne łabędzie na pewno przeleciały nad tym rynkiem, ale mam wrażenie, że oswoiliśmy te łabędzie. Jeżeli nic więcej się nie wydarzy to ten rynek da radę.”

Michał Sawicki, Partner, Doradztwo Podatkowe, EY: „Jeżeli chodzi o sektor inwestowania w nieruchomości na wynajem – jest wiele wyzwań: zmienność regulacji, niepewność tego co może nastąpić, jak z perspektywy VAT-owskiej taki wynajem traktować, brak możliwości amortyzacji.”

Jakub Nagraba, dyrektor dywizji budownictwa ogólnego Budimex SA: „Biorąc pod uwagę ceny materiałów nie spodziewajmy się, że będzie taniej. Może być stabilizacja z delikatnym trendem wzrostowym.”

Janusz Signetzki wiceprezes zarządu, WPIP: „Chciałbym powiedzieć, że będzie taniej, ale nie będzie taniej. To jest bardzo dobry czas do inwestowania na rynku nieruchomości, wróciła normalność.”

EKG 2023 - dzień pierwszy

Zapis naszej relacji w pierwszego dnia kongresu znajduje się tutaj. Szczególną uwagę warto zwrócić na debatę o sektorze bankowym: Falcetti z EBOiR: Frankowcy liczą na lunch za darmo, niezwykle ciekawy był panel dotyczący Ukrainy: Kwaśniewski: Ukraina będzie w NATO wcześniej niż w Unii Europejskiej, a także panel dotyczący lotnictwa: Kaczmarzyk: Jeśli chcecie zbudować, oprzeć CPK na LOT, to gratulacje, niczego nie zbudujecie. Wszystkie nasze materiały z kongresu znaleźć można pod tym linkiem.

Źródło:
Małgorzata Majer
Małgorzata Majer
redaktor i social media manager w Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl, prowadzi oficjalne konto Bankier.pl na Instagramie. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Kilka lat spędziła w finansach, pracując dla największych instytucji leasingowych. Od zawsze interesowała się social mediami, aktywnie w nich działając, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Po pracy lubi relaks z dobrą książką. 

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Europejski Kongres Gospodarczy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki