REKLAMA

Serial Netfliksa pomaga "Cyberpunkowi". Kurs CD Projektu reaguje

2022-09-19 10:20, akt.2022-09-19 14:51
publikacja
2022-09-19 10:20
aktualizacja
2022-09-19 14:51

Nowa produkcja anime od Netfliksa „Cyberpunk: Edgerunners”, która 13 września zadebiutowała w serwisie, w pierwszy weekend po premierze przełożyła się na wzrost popularności gry od CD Projektu na platformie Steam. Liczba graczy była największa od czasów po wydaniu „Cyberpunka 2077”. Kurs polskiej spółki wyraźnie zyskuje w czasie poniedziałkowej sesji.

Serial Netfliksa pomaga "Cyberpunkowi". Kurs CD Projektu reaguje
Serial Netfliksa pomaga "Cyberpunkowi". Kurs CD Projektu reaguje
fot. Daniel Krason / / Shutterstock

Notowania CD Projektu w pierwszych minutach sesji w poniedziałek znalazły się na poziomie 97,46 zł za akcję. To najwyższa cena od 22 lipca i blisko 27 proc. wyżej od wrześniowego dołka. W ostatnich dwóch dniach akcje producenta wiedźmińskiej sagi gier oraz „Cyberpunka 2077” były najchętniej handlowane na całym GPW. W poniedziałek, po ponad godzinie, obrót przekraczał 35 mln zł – najwięcej na parkiecie, a kurs zyskiwał ok. 4,5 proc. W drugiej części sesji, po mocnym otwarciu nie było już śladu, a ok. godz. 14.50, kurs znajdował się w granicach odniesienia z piątkowego zamknięcia. 

Bankier.pl

Przyczyn popytu na akcje należy szukać w nowym serialu Netfliksa, który w ubiegłym tygodniu zadebiutował na platformie streamingowej. „Cyberpunk: Edgerunners” to jak na razie bardzo dobrze przyjęta produkcja anime, osadzona w uniwersum gry „Cyberpunk 2077”. Średnia  ocen użytkowników portalu IMDb wynosi 8,7 przy ok. 9 tys. głosów. Dla CD Projektu ważniejsze jednak jest przełożenie sukcesu „Cyberpunk: Edgerunners”  na wzrost popularności samej gry. Ta, po pierwszym weekendzie od premiery serialu, na platformie dla graczy Steam, wygenerowała dobowy rekord liczby jednocześnie grających użytkowników na poziomie 85 555.

steamDB.info

To największa liczba graczy na Steam od stycznia 2021 r. Przypomnijmy, że premiera długo oczekiwanego tytułu miała miejsce 10 grudnia 2020 r. Po licznych błędach w grze, zwłaszcza zgłaszanych przez użytkowników starszych generacji konsol, zespół deweloperski pracował nad poprawkami, które sukcesywnie były udostępniane graczom „Cyberpunka”. W lutym 2022 r. wydano aktualizację z wersją na konsole nowej generacji. Niedawno ukazał się patch 1.6 z kolejnymi poprawkami. W ostatnim czasie, spółka przekazała informację o planowanym na 2023 r. fabularnym dodatku do gry o podtytule  „Phantom Liberty”.

Na wzrost popularności „Cyberpunka 2077” na pewno też wpływ miała duża przecena gry. Dzięki obniżce ceny o 50 proc. na Steam, tytuł znów zagościł w zestawieniu najlepiej sprzedających się tytułów obok takich pozycji jak „FIFA23” czy „Call of Duty: Modern Warfare II”.

Wracając do serialu, warto wspomnieć, że CD Projekt brał udział w produkcji, za które otrzymał jednorazowe wynagrodzenie. Spółka liczyła natomiast na efekt wzrostu popularności i samą pracę nad „Cyberpunk: Edgerunners” jak inwestycję w rozwój franczyzy. To też nie pierwsza współpraca CD Projektu z Netfliksem. Od kilku lat platforma realizuje kolejne sezony serialu „Wiedżmin” opartego o sagę Andrzej Sapkowskiego i gry studia.  

Notowania kursu CD Projektu przyciągają uwagę inwestorów także z powodu powiększającej się liczby funduszy grających na spadek ceny akcji. Obecnie, aż siedem podmiotów jest notowanych w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez KNF. W sumie 4,6 proc. akcji jest shorotwanych, a to tylko te widoczne w zestawieniu gdzie obowiązek zgłoszenia dotyczy progu 0,5 proc. Część inwestorów liczy na tzw. "short squeez", jaki kilka razy miał już miejsce na akcjach spółki. 

Spółka we wrześniu podała wyniki za II kwartał, które okazały się lepsze konsensusu. Zysk netto sięgnął 44,8 mln zł wobec prognozy na poziomie 37,7 mln zł. Inwestorzy, czekają teraz na kolejne wieści dotyczące nowej serii gier opartej o uniwersum Wiedźmina. Poza potwierdzeniem, że nowa gra z serii "Wiedźmin" powstaje na silniku od Epic Games, studio nie podało żadnych dodatkowych szczegółów na jej temat. Na IV kwartał zaplanowano natomiast debiut  „Wiedźmina 3: Dziki Gon” na konsole PlayStation 5 i Xbox X Series.

 MKu

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
skalar79
To nie jest serial Netflixa. Producentami serialu jest CD Projekt i Studio Trigger. Netfliks jest jedynie dystrybutorem. To jakby powiedzieć, że Cyberpunk 2077 to gra Valve Company.

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki