Wzrosty indeksów i oczekiwane korekty na kursach. Nowy fundusz gra na spadki CD Projektu

2022-09-15 17:15
publikacja
2022-09-15 17:15

Sesja na GPW, bez wyraźnego motywu przewodniego, toczyła się w spokojnej atmosferze. Na koniec dnia wszystkie główne indeksy zaliczyły wzrosty, z których najwięcej zyskał WIG20. Na akcjach CD Projektu pojawił się nowy fundusz grający na spadki. 

Wzrosty indeksów i oczekiwane korekty na kursach. Nowy fundusz gra na spadki CD Projektu
Wzrosty indeksów i oczekiwane korekty na kursach. Nowy fundusz gra na spadki CD Projektu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Czwartek przyniósł kontynuację odrabiania strat, jakie na rynek akcji przyniósł wtorkowy odczyt inflacji CPI w USA. W Polsce natomiast GUS opublikował pełny raport o krajowym CPI, potwierdzającym wcześniejsze szacunki. Dolar był notowany na stabilnych, wysokich poziomach, a paczka mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych) nie przeszkodziła tamtejszym indeksom podczas startu sesji na próbę kontynuacji niewielkiego odreagowania z dnia poprzedniego.

W końcówce sesji na GPW pogorszenie sentymentu za Oceanem zdławiło ponad 1,5-proc. wzrost na WIG20, ale i tak sesja zakończyła się na plusie, przy spadających indeksach w Europie czy USA. Lokalną zmienną była ogłoszona przez premiera kolejna tarcza dotycząca cen energii, której szczegóły inwestorzy dopiero zaczynali poznawać pod koniec sesji.

Na zakończenie WIG20 zyskał 0,75 proc., WIG był wyżej o 0,55 proc. Mniejsze wzrosty zaliczyły niższe segmenty rynku. mWIG40 wzrósł o 0,15 proc. a sWIG80 o 0,2 proc. Obroty były niskie i wyniosły 882 mln zł, z czego 700 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo najlepiej wypadły media (2,41 proc.), nieruchomości (1,13 proc.) i chemia (1,11 proc.). Sześć z czternastu indeksów sektorowych było pod kreską. Spadki zanotowały spółki energetyczne (-1,52 proc.), spożywcze (-1,27 proc.), leki (-0,5 proc.) i niewiele mniej motoryzacyjne, paliwa i budownictwo.  

"W krótkim terminie dla WIG20 istotne są ostatnie lokalne minima przy 1450 pkt oraz opór przy 1 600 pkt – przekroczenie któregoś z wymienionych poziomów da sygnał do mocniejszego ruchu spadkowego albo wzrostowego" - napisali w komentarzu analitycy BM BNP. 

W WIG20 wzrosty KGHM-u (1,61 proc.), a spółka poinformowała o planach dalszego budowania zaplecza energetycznego tym razem we współpracy z koncernem TotalEnergis. Tym razem kurs nie podążał ścisłe za cenami miedzi, która po porannym odbiciu, później była notowana na lekkim minusie.  

Najwyżej notowany był kurs Dino (2,15 proc.), który znów jest ponad poziomem 350 zł i na którym wykręcono trzecie obroty w czasie sesji (81,5 mln zł).

Najwięcej handlowano na akcjach CD Projektu, które podrożały o 1,39 proc. przy 93,8 mln zł. To trzecia kolejna wzrostowa sesja na kursie. Od dołka z 7 września cena jest wyżej już o 19 proc. Tymczasem w rejestrze krótkiej sprzedaży pojawił się nowy, siódmy, ujawniony fundusz grający na spadki kursu akcji developera.

Millennium International Management pokazało się z pakietem 0,52 proc. akcji netto, co oznacza, że w sumie oficjalnie 4,6 proc. akcji producenta gier jest shortowanych. To ponad 4,63 mln akcji, które po cenie z dnia czwartkowego zamknięcia kosztowałyby ponad 425 mln zł. W rejestrze prowadzonym przez KNF ujawnione są tylko podmioty z pakietem przekraczającym 0,5 proc. akcji.

KNF

Dobrą sesją mają za sobą spółki finansowe z wyjątkiem mBanku (-1,59 proc.), którego kurs skorygował ostatnio lepszą postawę względem pozostałych banków. Pekao, Santander, PZU i PKO BP zyskały w okolicach 1 proc. lub niewiele poniżej.

Na minusie były akcje m.in. PKN Orlen (-0,42 proc.) czy PGNiG (-0,19 proc.). Orlen zniżkował z drugimi obrotami na rynku (90,4 mln zł), przy przecenie ropy o ponad 3 proc. Więcej oddał kurs JSW (-1,33 proc.), co oznacza, że kapitalizacja spółki spadła do 4,5 mld zł. Tylko w pierwszym półroczu spółka zarobiła 4,19 mld zł. Niżej notowany był kurs PGE (-1,27 proc.), które szacuje, że przez dwa lata będzie zmuszone importować węgiel po cenach rynkowych by pokryć zapotrzebowanie. Nie bez wpływu mogą być limity cen na energię, premie za oszczędzanie i inne rozwiązania wpływające na działalność operacyjną spółki.

Oferta specjalna Finax dla czytelników Bankier.pl

Finax to robodoradca, który daje Ci możliwość prostego i zautomatyzowanego inwestowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Finax uczy inwestowania na giełdzie".

Finax wraz z Bankier.pl przygotował promocję dla naszych Czytelników: kupon na 20 euro, którym można zasilić inwestycję! Z oferty mogą skorzystać nowi użytkownicy Finax, tj. tacy, którzy dotychczas nie dokonywali w serwisie rejestracji i nie posiadali w nim konta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać voucher?

  1. Zarejestrować się na stronie promocji www.bankier.pl/finax i zaznaczyć wymagane zgody. Potwierdzić rejestrację.
  2. Wypełnić ankietę i założyć konto Finax.
  3. Zweryfikować swoją tożsamość i wpłacić minimum 100 zł na swoje konto.

Po potwierdzeniu przez Finax wykonania ostatniej czynności poprosimy o uzupełnienie danych i wyślemy kod, którym można zasilić swoje konto na kwotę 20 euro. Z oferty można skorzystać tylko do 18 września 2022 r., a liczba kuponów jest ograniczona!

Pamiętaj, że w promocji biorą udział tylko wnioski, które zostały złożone za pośrednictwem strony www.bankier.pl/finax, po rejestracji! Jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed upływem 3 miesięcy od założenia konta, Finax może potrącić wartość kuponu, czyli 20 euro, z salda Twojego konta.

Szczegóły znajdziesz a stronie www.bankier.pl/finax

Dodatkowe korzyści przy założeniu konta dla dziecka: nowi małoletni klienci, którzy otworzą rachunek w Finax do 31.12.2022 r., z chwilą otwarcia rachunku otrzymają zniżkę na zniżkę na pierwszy otwarty portfel (01). Dzięki niej środki na rachunku do kwoty 1 380 EUR (~6 000 PLN) zwolnione będą z opłaty za zarządzanie przez 365 dni od dnia otwarcia rachunku, dodatkowo nie zapłacą też aż do ukończenia 18 roku życia za księgowanie niskich wpłat.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Z kolei ciągle zmniejszające się plany produkcyjne, są przyczyną zawirowań w Bogdance. Stanowisko ma stracić w piątek dotychczasowy prezes. Kurs spółki wyróżnił się in minus w czwartek ze spadkiem na poziomie 6,09 proc. Zatrzymując się przy węglowych spółkach, nastąpiły roszady na notowaniach  Bumechu (21,39 proc.) i CoalEnergy (-8,33 proc.). Pierwsza zdecydowanie odreagowała ostatni spadki, a druga koryguje ponad 205-procentowy wzrost z poprzednich trzech sesji. Podobnie zresztą jak inne ukraińskie spółki, których indeks WIG-Ukraina spadł w czwartek o 1,92 proc.

MKu

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
"Tymczasem w rejestrze krótkiej sprzedaży pojawił się nowy, siódmy, ujawniony fundusz grający na spadki kursu akcji" - dlaczego to jeszcze nie jest zakazane? W ten sposób można zniszczyć każdą firmę!
zawszeszef
Robią to celowo cdp ogłosił nową grę więc fundusze zbijają cenę bo chcą jak najtaniej kupić akcje(a teraz kroją hajs na spadkach), mają na to kilka lat zanim wyjdzie nowy Wiesiek a ludzie póki co nie chętnie oddają akcje więc trzeba im je jakoś obrzydzić np grając na spadki i zasypując szortami akcje... Jak sobie popatrzysz na wykres Robią to celowo cdp ogłosił nową grę więc fundusze zbijają cenę bo chcą jak najtaniej kupić akcje(a teraz kroją hajs na spadkach), mają na to kilka lat zanim wyjdzie nowy Wiesiek a ludzie póki co nie chętnie oddają akcje więc trzeba im je jakoś obrzydzić np grając na spadki i zasypując szortami akcje... Jak sobie popatrzysz na wykres i daty nowych funduszy wszystko się pokrywa, kurs lekko rośnie potem kilka sesji spadków i kolejna nowa pozycja. Cykl powtarzany od ponad roku. W sumie nawet mi to pasuje bo kupuje sobie akcje coraz taniej, a czerwony kolor już nie smuci, raczej odczytuje go jako promocję (ale ciężko było się przestawić) :D ogólnie już zaczyna gotówki brakować tyle promocji ostatnio
pakamera
CD Projekt w/g Bankiera to developer?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki