REKLAMA

SYRIZA wygrywa wybory w Grecji

2015-01-25 18:06
publikacja
2015-01-25 18:06
SYRIZA wygrywa wybory w Grecji
SYRIZA wygrywa wybory w Grecji
fot. ORESTIS PANAGIOTOU /

Lewicowa, populistyczna partia SYRIZA zdobyła w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji 36-38 proc. głosów, co oznacza, że w 300-osobowym parlamencie może zapewnić sobie od 148 do 154 miejsc - wynika z uaktualnionych danych exit poll. Oznacza to, że na razie nie jest pewne, czy partia ta będzie w stanie sama powołać rząd.

Aleksis Cipras, szef Syrizy (fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis / FORUM)Konserwatywna Nowa Demokracja premiera Antonisa Samarasa zdobyła 26-28 procent, a o trzecie miejsce rywalizują centrowa To Potami (Rzeka) i skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka. Według najnowszego badania exit poll do parlamentu wejdzie 7-8 partii

"To wydaje się historycznym zwycięstwem" - oświadczył rzecznik SYRIZY Panos Skurletis. Według niego wygrana jego partii to "przesłanie, które ma wpływ nie tylko na Greków, ale jest słyszalne w całej Europie i przynosi ulgę". Dodał, że jest to przesłanie "przeciwko polityce oszczędności, za godnością i demokracją".


Nie jest pewne, czy SYRIZA będzie mogła rządzić samodzielnie

Na razie nie mamy pewności, czy SYRIZA będzie miała potrzebną większość do samodzielnego powołania rządu. Wygląda jednak na to, że istnieje taka możliwość powiedział PAP Kostas Iordanidis, znany dziennikarz polityczny piszący dla dziennika "Kathimerini". Dodał, że aby tak się stało, SYRIZA musi otrzymać blisko 40 proc. głosów.

Iordanidis uważa także, że zarówno w konserwatywnej Nowej Demokracji, która uzyskała 26-28 proc. głosów i jest na drugim miejscu, jak w socjalistycznej partii PASOK, która znajduje się dopiero na szóstym miejscu, może w wyniku tych wyborów dojść do zmiany przywódcy.

Jego zdaniem fakt, że skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka walczy o trzecie miejsce z centrową To Potami świadczy o tym, że wbrew wcześniejszym nadziejom, iż antyimigrancka partia straciła na popularności po aresztowaniu jej przywódców pod zarzutem członkostwa w przestępczej organizacji, nielegalnego posiadania broni i ataków na imigrantów, ma ona ciągle wielu "ukrytych zwolenników".

Nawet jeśli przegrają z To Potami, będzie to niewielką różnicą głosów, co jest bardzo niepokojące - powiedział Iordanidis.

SYRIZA sprzymierzy się z partią prawicową?

Zwycięzca greckich wyborów lewicowa SYRIZA chce tworzyć koalicję rządową z małą prawicową partią Niezależni Grecy. Oba ugrupowania łączy niechęć do dotychczasowej polityki oszczędności. W Atenach w noc powyborczą trwały pierwsze negocjacje polityczne

Po obliczeniu 99 procent głosów, partia Aleksisa Tsiprasa uzyskała ich nieco ponad 36 procent, natomiast rządząca do tej pory Nowa Demokracja niespełna 28 procent. Z najnowszych danych, wynika, że SYRIZA będzie miała w 300 osobowym parlamencie 149 posłów.

Dziś po południu prezydent Grecji Karolos Papoulias powierzy misję tworzenia nowego rządu Aleksisowi Tsiprasowi. Ten już w nocy prowadził rozmowy z prawicową partią Niezależni Grecy. Ten wydawałoby się egzotyczny sojusz ma jednak wytłumaczenie. Oba ugrupowania w kampanii wyborczej mówiły stanowcze nie dotychczasowej polityce prowadzenia pod naciskiem UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego polityki oszczędności.

Greckie prawo zakłada, że w ciągu 2 najbliższych tygodni musi powstać nowy rząd.

Wyniki wyborów zgodne z oczekiwaniami

Wyniki sondaży exit poll okazały się zgodne z przedwyborczymi przewidywaniami. Reformy, forsowane przez Samarasa i jego Nową Demokrację zgodnie z programem pomocowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, były bardzo niepopularne. Z kolei Cipras obiecywał, że tuż po wyborach skończy z polityką zaciskania pasa oraz będzie dążył do renegocjacji niekorzystnej - jego zdaniem - umowy z UE w sprawie udzielonej Grecji pomocy, mającej ratować jej zadłużoną gospodarkę.

W niedzielnych wyborach startowały 22 ugrupowania. Uprawnionych do głosowania było 9,8 mln obywateli Grecji. Reuters pisze, powołując się na sondaże exit poll, że 3-procentowy próg wyborczy przekroczy zapewne 7 - 8 partii. Ostateczne wyniki oczekiwane są w poniedziałek.

Prezes Bundesbanku: Grecja powinna dotrzymywać umów

Prezes niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann podkreślił, że Grecja będzie nadal potrzebowała pomocy i że otrzyma ją tylko pod warunkiem dotrzymywania porozumień. Wyraził nadzieję, że nowy grecki rząd nie będzie składał obietnic, na które kraju nie stać. "Sądzę, że również w interesie greckiego rządu leży uczynienie tego, co konieczne, by zająć się problemami strukturalnymi" - powiedział Weidmann.

"Mam nadzieję, że nowy rząd nie będzie podawał w wątpliwość tego, czego się oczekuje i tego, co już osiągnięto" - dodał prezes niemieckiego banku centralnego.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego. Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska). Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

az/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~hilda
z tymi literami to lepiej niee zwracac uwagi gdyz nieraz kaputer nie wybija i wazna tres grecy maja racjie niech sie postawia dobrodzieja z uni coraz czesciej jest tak ze te zastrzyki z tych nowo wyprodukowanych uro tak sluza delikwentowi jak szczepionki dla dzieci gdzie szczepia nawt na takie choroby ktore nie wystepuja w danym z tymi literami to lepiej niee zwracac uwagi gdyz nieraz kaputer nie wybija i wazna tres grecy maja racjie niech sie postawia dobrodzieja z uni coraz czesciej jest tak ze te zastrzyki z tych nowo wyprodukowanych uro tak sluza delikwentowi jak szczepionki dla dzieci gdzie szczepia nawt na takie choroby ktore nie wystepuja w danym opszaze dlaczgo dzikie zwiezeta nie choruja bi jeszcze nie zostaly zaszczepione
~Kefir
Nie ma gwarancji, że ta partia, będzie chciała pogonić cwaniaków z unii. Jako, że jest to, jak mówią media, populistyczna lewicowa partia, to mi się od razu zapala czerwona lampka. Możliwe jednak, że wygrali swoi a greków po raz kolejny zrobiono na szaro. Czas pokaże oraz pierwsze decyzje ekipy rządzącej wskażą kierunek czy uwolnią Nie ma gwarancji, że ta partia, będzie chciała pogonić cwaniaków z unii. Jako, że jest to, jak mówią media, populistyczna lewicowa partia, to mi się od razu zapala czerwona lampka. Możliwe jednak, że wygrali swoi a greków po raz kolejny zrobiono na szaro. Czas pokaże oraz pierwsze decyzje ekipy rządzącej wskażą kierunek czy uwolnią się od socjalistycznej unii europejskiej (Polska, także powinna jak najszybciej uciekać z tego niemiecko-polityczno-ekonomicznego tworu)
~Tomek
A ja mam nadzieje ze bedzie to poczatek konca Grecji w UE. Skoro aby wejsc do strefy euro trzeba spelnic konkretne i rygorystyczne wymagania to i najwzyszy czas wywalac tych ktorzy nie spelniaja poszczegolnych wymogow. Wszyscy w UE chca dobrze ale rozleniwieni Grecy nie sa gotowi na zmiany(to tak jak u nas z gornikami - jak sie kogos A ja mam nadzieje ze bedzie to poczatek konca Grecji w UE. Skoro aby wejsc do strefy euro trzeba spelnic konkretne i rygorystyczne wymagania to i najwzyszy czas wywalac tych ktorzy nie spelniaja poszczegolnych wymogow. Wszyscy w UE chca dobrze ale rozleniwieni Grecy nie sa gotowi na zmiany(to tak jak u nas z gornikami - jak sie kogos nauczy dziadostwa to tak jest, z dobrego ciezko zrezygnowac).

Gdy dojdzie do odejscia Grecji z UE wielu sie przekona czy lepiej byc w UE czy nie.
~awdaw
bezrobocie 25 proc. 50% w młodym wieku będą nowi imigranci dla niemców u nich to nawet rąk do pracy brakuje wielka brytania też tylko ciekawe czemu w takiej polsce nie brakuje czy hiszpani może po prostu te kraje ściągają całe bogactwo nasycili rynek czy jak by to określić , i inni muszą mieć lepiej żeby inni mieli gorzej bo bezrobocie 25 proc. 50% w młodym wieku będą nowi imigranci dla niemców u nich to nawet rąk do pracy brakuje wielka brytania też tylko ciekawe czemu w takiej polsce nie brakuje czy hiszpani może po prostu te kraje ściągają całe bogactwo nasycili rynek czy jak by to określić , i inni muszą mieć lepiej żeby inni mieli gorzej bo tamte kraje są bardziej konkurencyjne
~w13j
wracać grecy grzecznie do szeregu..... niemcy wam każą , ue wam każe inaczej was odłączą od kroplówki nie macie innego wyboru jak oni to mówią
~ge
partię na usługach MFW już dawno powinno się wykopać, fundusz walutowy manipuluje krajem, to po co rząd?
~Kuba
Po Grecji w kolejce czekają Portugalia (po wyborach może rządzić tam koalicja Komunistycznej Partii Portugalii i Bloku Lewicy). Hiszpania , gdzie wybory wygra PODEMOS. Irlandia, gdzie wybory wygra lewicowa SInn Fein.... w naszych mediach od biedy wspomną o PODEMOS
~polokolooo
Wiersz.
Polak Greka udaje
Minę robi słodką
I mówi:
Gdy franka brałem nic nie wiedziałem

Owszem był polak w banku
umowę spisywał
lecz dziś twardo stoi na swoim
Banksterom i swoim grozi ,że wyjdzie ,że się wścieknie
że płacić nie będzie

Wiadomo,że nic to ,to polak Greka udaje.
~teflon
tak szybko wyniki wyborów? w krajach rozwiniętych przecież, bez długów na takie wyniki czeka się tydzień :))
~polskab
trochę off topic, ale czy ktoś wie, czy po stratach terytorium Ukraina ciągle będzie liczniejszym państwem od PL czy o takiej samej liczbie ludzie czy mniejszym.???

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki