REKLAMA

Rosati: aktywa OFE nie powinny ograniczać się tylko do akcji

2013-09-04 15:43
publikacja
2013-09-04 15:43

Należy dążyć do tego, aby aktywa, którymi będą zarządzały OFE po reformie nie były ograniczone tylko do akcji - ocenił w środę szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati (PO). Jego zdaniem, OFE powinny móc inwestować np. w obligacje infrastrukturalne.

Rosati w środowej rozmowie z dziennikarzami ocenił, że zapowiedziana przez rząd reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych spowoduje, że zwiększy się zmienność aktywów w OFE, bo zabraknie buforu stabilizacyjnego jakim była część obligacyjna. Po reformie ma ona być przeniesiona do ZUS.

"Z cała pewnością cała ta zmiana ma na celu zdjęcie z systemu finansów publicznych ciężaru, który okazał się nie do udźwignięcia: mianowicie jednoczesne finansowanie składek w OFE i wypłacanie bieżących emerytur stanowiło podwójne obciążenie dla obecnego pokolenia pracujących Polaków, obciążenie, które zostało uznane przez rząd za nadmierne. Przeniesienie części obligacyjnej do ZUS oznacza umorzenie tych obligacji i zastąpienie prawa do emerytury, którego zabezpieczeniem były obligacje, prawem do emerytury, którego zabezpieczeniem jest zobowiązanie skarbu państwa" - powiedział Rosati dziennikarzom w Sejmie.

Rosati podkreślił ponadto, że zarówno w rządzie jak i w społeczeństwie jest wielu zwolenników likwidacji OFE. Ocenił jednocześnie, że reforma rządowa nie likwiduje całkowicie Otwartych Funduszy Emerytalnych "Nie mamy do czynienia z całkowitą likwidację OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne pozostają, przy czym będą mogły inwestować w akcje oraz inne papiery wartościowe, ale nie te będące tytułami dłużnymi skarbu państwa" - zaznaczył.

Szef komisji finansów opowiedział się za umożliwieniem OFE inwestowania nie tylko w akcje. "Ja uważam, że należy dążyć do tego, aby wartość aktywów, którymi będą zarządzały OFE po tej reformie nie była ograniczona tylko do akcji, które mają skłonność do bardzo dużych wahań" - powiedział Rosati. Jego zdaniem, w zakres możliwych inwestycji OFE mogłyby wchodzić np. obligacje infrastrukturalne, których cena nie podlega tak gwałtownym zmianom jak w przypadku akcji.

"Trzeba mieć nadzieję, że w tej sytuacji, mimo że zmienność aktywów w OFE będzie większa, ponieważ zabraknie buforu stabilizacyjnego, jakim były do tej pory obligacje skarbu państwa, to jednak nie będzie ona aż tak duża, żeby doprowadzić do całkowitego wyeliminowania OFE z rynku kapitałowego" - zaznaczył.

Odnoszą się do zarzutów opozycji, która o projekcie rządowym dotyczącym OFE mówi jako o nacjonalizacji, Rosati podkreślił, że nie mamy do czynienia z nacjonalizacją, ponieważ część obligacyjna wkładów w OFE będzie zamieniona na specjalne zapisy na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. "To znaczy, że zamiast obligacji, które są dokumentem świadczącym o nabyciu praw własnościowych, będziemy mieli zobowiązanie skarbu państwa, które jest uważane za równoważne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo" - zaznaczył polityk PO.

Rosati przyznał jednocześnie, że część analityków uważa, że to obligacje są twardszym zobowiązaniem od zapisów na subkontach z ZUS i że lepiej pozostawić obligacje na kontach przyszłych emerytur. "Ale przypadek Grecji czy paru innych krajów świadczy o tym, że nie zawsze jest to prawda" - dodał.

Dopytywany, czy zatem polski emeryt może "spać spokojnie", Rosati odparł: "Mamy taką deklarację z ust premiera Tuska i Rostowskiego, że prawa emerytów będą zabezpieczone nawet w silniejszym stopniu niż dotychczas. Nie znam przykładu we współczesnej historii żeby państwo, w którym obowiązuje państwowy system emerytalny nie wywiązało się z obowiązku emerytalnego. (PAP)

Rewolucja w OFE - oceń plan ministra Rostowskiego

W środę poznaliśmy wariant w sprawie OFE, który wybrał rząd. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, będą miały dalekosiężne skutki, ale większość Polaków nie odczuje ich ani szybko, ani bezpośrednio.

Chcemy się dowiedzieć, co o zaproponowanych przez rząd zmianach sądzą nasi czytelnicy. Dlatego też czekamy na wasze pytania, przemyślenia, wątpliwości i komentarze.

Piszcie do nas na adres redakcja@bankier.pl. Zapraszamy do dyskusji!

laz/ mok/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki