WYKRESY TYGODNIARekordowy spadek płac, inflacyjne nadzieje, monetarne harakiri i "efekt tequili"

Michał Litorowicz2022-11-26 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-26 06:00

Ostatni pełny tydzień listopada obfitował w interesujące wydarzenia ze świata gospodarki. Większość danych nie napawała co prawda większym optymizmem (chciałoby się powiedzieć: już tradycyjnie), jednak w tunelu widać też pojedyncze światełka. Wszystkie najciekawsze dane podsumowaliśmy w formie 10 wykresów.

Rekordowy spadek płac, inflacyjne nadzieje, monetarne harakiri i "efekt tequili"
Rekordowy spadek płac, inflacyjne nadzieje, monetarne harakiri i "efekt tequili"
fot. sweet marshmallow / / Shutterstock

1. Rekordowy spadek realnych płac. Inflacja pożera podwyżki

Nominalnie „średnia krajowa” w październiku była o kilkanaście procent wyższa niż rok wcześniej. Oznacza to jednak, że w ujęciu realnym odnotowaliśmy rekordowy spadek wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Bankier.pl

2. Sprzedaż detaliczna ledwo się trzyma. Polacy zaczęli zaciskać pasa

Październik przyniósł zdecydowane wyhamowanie sprzedaży detalicznej w Polsce. Trudno się temu dziwić, skoro realne zarobki Polaków odnotowały rekordowo głęboki regres.

GUS

3. EuroPMI: nie jest dobrze, ale się nie pogorszyło

Listopad przyniósł stabilizację wskaźników PMI w strefie euro na recesyjnych poziomach. Niemniej jednak były to odczyty na ogół lepsze od oczekiwań analityków oraz z reguły nie gorsze niż w październiku.

4. Polski przemysł hamuje, a będzie gorzej

Po trzech miesiącach wzrostów wyrównanej sezonowo produkcji przemysłowej w październiku zmniejszyła się ona w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Analitycy przewidują, że na początku przyszłego roku produkcja znajdzie się na solidnych minusach.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

5. Turcy ścięli stopy procentowe do jednocyfrowego poziomu

Tym razem świat nie był zaskoczony szaloną decyzją banku centralnego Turcji. Kolejna mocna obniżka stóp procentowych przy inflacji sięgającej 80 proc. jest przejawem monetarnego harakiri.

Trading Economics

6. Analitycy przewidują gwałtowne hamowanie inflacji

Ekonomiści Credit Agricole zrewidowali swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w latach 2022-2023 do odpowiednio 14,4 proc. i 11,8 proc. z 14,5 proc. i 10,4 proc. wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Ekonomiści oczekują, że CPI osiągnie lokalne maksimum na poziomie 19,8 proc. rdr w lutym, a następnie zacznie się obniżać w okolice 5 proc. rdr pod koniec 2023 r.

Credit Agricole

7. Rząd szuka pieniędzy. Jedno ze źródeł wysycha

Raptem 850 mln zł netto pozyskało we wrześniu Ministerstwo Finansów ze sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Papiery detaliczne przestały być istotnym źródłem finansowania budżetu państwa.

Ministerstwo Finansów

8. Ale Meksyk! "Efekt tequili" i mundialowa klątwa Polaków

Meksyk to kraj pełen kontrastów, ekonomicznych wzlotów i upadków oraz zmagający się z krwawą wojną narkotykową. Dziesiąte najludniejsze państwo świata to popularna turystyczna destynacja z plażami Morza Karaibskiego czy piramidami Majów i Azteków. To także ojczyzna tequili, której efekt w latach 90. odczuwalny był nawet w Argentynie.

9. Korekta napłynęła na rynek najmu, choć nie wszędzie

Po wielu miesiącach podwyżek średnich cen ofertowych najmu mieszkań październik przyniósł zmianę kierunku, w którym zaczęły podążać stawki - wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. W dół powędrowały zwłaszcza średnie kwoty wpisywane w ogłoszeniach najmu większych mieszkań, jednak w większości przypadków i tak były one wyższe niż jeszcze w sierpniu.

10. Coś "nie gra" na rynku paliw. Detaliści chcą ukryć wyższy VAT?

Pomimo silnego spadku cen w rafineriach nie doszło do adekwatnych obniżek przy dystrybutorach. Od dwóch tygodni operatorzy stacji zwiększają marże detaliczne, być może próbując ukryć efekty przywrócenia 23-procentowego VAT-u.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex
Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (11)

dodaj komentarz
barysza51
Ad 2. Sprzedaż detaliczna siada mimo hurtowych zakupów tysięcy Ukraińców w przygranicznych sklepach. Jest żle, zaczyna nam brakować pieniędzy.
mirek6504
Kochani Polacy Rodacy !!!! Chcecie wyjść z kryzysu i opływac w luksusas a tym samym nie martwić się wykresami zróbcie tak jak Swietłana Cichanowska przecientna nauczycielka angielskiego na Białorusi zapisała się do pewnej partii zza oceanu i jest teraz milionerka I nie klepie biedy tak jak inni nauczyciele i stał się cud
barysza51
To jest efekt tzw "partnerstwa wschodniego" UE.
bha
Efekt globalnego nienasyconego wciąż i wciąż i wciąż od lat zadłużającego co się da i na ile, wyzyskującego coraz mocniej i żerującego coraz szerzej i szerzej przepadzistego bez umiaru ,, mmoottyylla''.
bha
Efekt globalnego nienasyconego wciąż i wciąż i wciąż przepadzistego bez umiaru na Mamonę i zyski ,, mmoottyylla''.
men24a
Dzisiaj kogokolwiek się zapytasz na kogo zagłosujesz pada jedna odpowiedź "a co oni mi dadzą". Dlatego ten kraj musi upaść, nie ma już ratunku ani przyszłości ! Socjal, dług, wysokie podatki równa się ruina ale pincet Jaro dał. Nie ma tygodnia żebym nie usłyszał jak dobrze nam się powodzi a jeszcze więcej słyszę jak wszystkim Dzisiaj kogokolwiek się zapytasz na kogo zagłosujesz pada jedna odpowiedź "a co oni mi dadzą". Dlatego ten kraj musi upaść, nie ma już ratunku ani przyszłości ! Socjal, dług, wysokie podatki równa się ruina ale pincet Jaro dał. Nie ma tygodnia żebym nie usłyszał jak dobrze nam się powodzi a jeszcze więcej słyszę jak wszystkim z tego dobrobytu trzeba pomagać. W tym tygodniu będziemy dużo chyba słuchać o zamrożonych cenach gazu dla wszystkich aby przetrwali zimę ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Myślisz że wszyscy nauczyciele mają kogoś w PiSie?
ps
Pociesz się, jest spora szansa że totalna opozycja przejmie władzę, to podwyżek nie będzie jak za ich poprzednich kadencji
drzaraza
Napiszcie ile ukradli przyszłym i obecnym emerytom PZU, ile ukradli tym co mają jakiekolwiek oszczędności w pln w bankach , funduszach, skarpetach. Sami dali sobie 60% podwyżki czyli już wiedzieli jaja będzie inflacja ale to nie koniec. Obecnie inflacja realna to 40%.
zoomek
Wiem że jesteśmy po wzrostach (i spadkach) ale proponuję rozważyć oszczędzanie w kruszcach - tago ssyny nie dodrukują. W miarę regularnie, ewentualnie łapiąc lokalne dołki kumulować. Te wszystkie trzecie, czwarte filary to służą wyłącznie wyleszczaniu oszczędnych. Polisolokaty też fajne były. Teraz jeszcze na tym żerują prawnicy.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki