REKLAMA

EuroPMI: nie jest dobrze, ale się nie pogorszyło

Krzysztof Kolany2022-11-23 11:15, akt.2022-11-23 11:24główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-11-23 11:15
aktualizacja
2022-11-23 11:24

Listopad przyniósł stabilizację wskaźników PMI w strefie euro na recesyjnych poziomach. Niemniej jednak były to odczyty na ogół lepsze od oczekiwań analityków oraz z reguły nie gorsze niż w październiku.

EuroPMI: nie jest dobrze, ale się nie pogorszyło
EuroPMI: nie jest dobrze, ale się nie pogorszyło
fot. Giulio Benzina / / Shutterstock

Miesiąc temu ostrzegaliśmy, że na bazie ankiet menedżerów logistyki (PMI) recesja w eurolandzie wydaje się nieunikniona. Wstępne odczyty za listopad potwierdzają tę hipotezę, lecz zarazem sugerują, że ekonomiczny regres może nie być aż tak głęboki, jak się tego można było obawiać jeszcze kilka lub kilkanaście tygodni temu.

- Listopad doświadczył piątego z rzędu spadku aktywności gospodarczej w strefie euro […] Aczkolwiek pomijając miesiące covidowych lockdownów, tempo spadku aktywności pozostaje najgłębsze od 2013 roku, to intensywność spowolnienia uległa wyhamowaniu – czytamy w listopadowym komunikacie S&P Global.

Łączony wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego i usługowego w strefie euro w listopadzie podniósł się do 47,8 pkt w stosunku do 47,3 pkt odnotowanych miesiąc wcześniej. W dalszym ciągu sygnalizuje to spadek aktywności ekonomicznej, lecz w nieco wolniejszym tempie niż w październiku, gdy zanotowano najniższy odczyt od listopada 2020 roku.

Tę relatywną poprawę zawdzięczamy wyższemu wynikowi w sektorze wytwórczym. „Przemysłowy” PMI dla strefy euro w listopadzie osiągnął wartość 47,3 pkt wobec 46,4 pkt  w październiku – był to wtedy najniższy odczyt od 29 miesięcy. Bez zmian pozostała sytuacja w sektorze usług, gdzie wskaźnik PMI przyjął wartość 48,6 pkt. Warto jednak odnotować, że w obu przypadkach były to wyniki znacznie wyższe od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał dalszy spadek „przemysłowego” PMI (z 46,4 pkt do 46,0 pkt) oraz pogłębienie regresu w usługach (do 48 pkt).

Można więc mówić o jednoznacznej pozytywnej niespodziance. Lecz jest stanowczo zbyt wcześnie, aby odwołać nadchodzącą (trwającą?) recesję w eurolandzie. – Dalszy spadek aktywności biznesowej w listopadzie zwiększa szanse, że gospodarka strefy euro wpadnie w recesję. Jak dotąd dane za czwarty kwartał są zbieżne ze spadkiem PKB w tempie ponad 0,2% kwartalnie – tak dzisiejsze dane skomentował Chris Williamson, główny ekonomista S&P Global Market Intelligence.

- Jednakże listopadowe odczyty PMI przynoszą też niepewne dobre wiadomości. W szczególności, ogólne tempo spadku wyhamowało w stosunku do października. Co jednak bardziej zachęcające, ograniczenia podażowe wykazują oznaki złagodzenia, a zachowanie dostawców w przemysłowym sercu Niemiec uległo poprawie. Ponadto ciepła pogoda uspokoiła część obaw związanych z niedoborami energii w miesiącach zimowych – dodał Williamson.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-21 listopada. Opublikowane w środę wyniki bazują na ok. 85% ankiet. Finalne rezultaty poznamy 1 grudnia (sektor przemysłowy) i 5 grudnia (sektor usług). Także 1 grudnia opublikowany zostanie analogiczny wskaźnik dla polskiego sektora wytwórczego. Od paru miesięcy polski PMI znajduje się w pobliżu historycznych minimów, sygnalizując głęboki regres w przemyśle, którego (póki co) nie potwierdzają oficjalne dane GUS o produkcji przemysłowej.

Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sterl
Czyli jest źle,źle, ale jeszcze nie bardzo źle..
ronald_tysk
Natomiast Ciechanowicz donosi z Brukseli, że UE jest nad przepaścią - dziwne :)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/UE-nad-przepascia-Inwestycje-USA-uciekna-ze-Starego-Kontynentu-8444457.html

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki