WYKRESY TYGODNIARekordowe pensje Polaków, Turcja mocna jak wódka, koniec (?) wakacji kredytowych i chiński powrót z zaświatów

Agata Wojciechowska2023-11-25 06:00redaktor
publikacja
2023-11-25 06:00

Ten tydzień niespodziewanie zapewne dla wszystkich stał pod znakiem technologii: Altmana zwolniono, a następnie poproszono o powrót (taki twitterowy ruch) z OpenAI, z kolei w Polsce spółki węglowe barwiły warszawski parkiet na czerwono. Do tego był wysyp decyzji odnośnie do stóp procentowych w Europie. Oto mijający tydzień na wykresach.

Rekordowe pensje Polaków, Turcja mocna jak wódka, koniec (?) wakacji kredytowych i chiński powrót z zaświatów
Rekordowe pensje Polaków, Turcja mocna jak wódka, koniec (?) wakacji kredytowych i chiński powrót z zaświatów
fot. beast01 / / Shutterstock

1. Realne płace rosną najszybciej od lat. Nominalne pensje rekordowe

Z danych GUS wynika, że dynamika realnych wynagrodzeń w październiku była najwyższa od 2019 r., natomiast poziom nominalnych płac wspiął się na nowy rekordowy poziom. Stagnacja panuje w statystykach dotyczących liczby zatrudnionych, gdzie trzeci miesiąc z rzędu dane pokazują ich minimalny spadek.

2. Wyniki sprzedaży zaskoczyły ekonomistów. Polski konsument wraca do życia

Październik przerwał długą serię spadku realnej sprzedaży detalicznej w Polsce. Dane GUS wpisały się w scenariusz „przebudzenia” polskiego konsumenta, który wreszcie przestał zaciskać pasa.

GUS

3. Kończą się wakacje kredytowe. Banki podsumowały zainteresowanie

Grudzień będzie ostatnim miesiącem, w którym kredytobiorcy hipoteczni mieli możliwość zawieszenia spłat. Losy przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok nadal się ważą. Tymczasem Związek Banków Polskich podsumował dotychczasowe zainteresowanie tym niezwykłym rozwiązaniem.

ZBP

4. Koniec gorączki na rynku najmu. Wynajmujący znów obniżyli stawki

W październiku na rynku najmu byliśmy świadkami spadku popytu – zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Wraz z popytem spadły średnie oczekiwania wynajmujących – wynika z danych Otodom Analytics.

5. Turcy dotarli do 40%. Polityka monetarna mocna jak wódka

Bank centralny Turcji nie porzucił twardego kursu w polityce monetarnej i dziś wywindował główną stopę procentową do poziomu 40%. Najdroższy od ponad 20 lat kredyt ma doprowadzić do okiełznania cwałującej inflacji i ustabilizowania wartości liry.

6. PGG „przejadło” węglową hossę

Górnicy alarmują, że w 2024 roku „zbraknie” im przynajmniej pięciu miliardów złotych. I chcą te pieniądze wyciągnąć od podatników. Ci ostatni mają prawo zapytać, co się stało z rekordowymi ubiegłorocznymi zyskami węglowych spółek.

Bankier.pl

7. Węgrzy ponownie tną stopy procentowe

Bank centralny Węgier zdecydował się na drugą z kolei gwałtowną obniżkę kosztów kredytu. Na taką decyzję pozwoliła Madziarom szybko malejąca inflacja CPI.

Trading Economics

8. Kolejny rekordowy kwartał Nvidii

Kwartalne wyniki Nvidii po raz kolejny przełamały oczekiwania Wall Street. Firma kontynuuje dobrą passę i pobija rekordy, sprzedają łopaty i kilofy dla uczestników najnowszej gorączki złota - boomu na sztuczną inteligencję.

MarketWatch

9. Kościół z darowizn zebrał miliardy. Datki bez podatku inwestuje w największe technologiczne firmy na świecie

Kościół Mormonów w USA prowadzi prężnie działającą firmę inwestycyjną, która zarządza portfelem akcji wartym blisko 50 mld dolarów. Wszystkie aktywa mogą być nawet kilka razy większe, jak swego czasu doniósł amerykańskiej skarbówce jeden z jej menadżerów, wskazując na ukrywanie inwestycji, które są finansowane z nieopodatkowanych darowizn.

gurufocus.com

10. Powrót z zaświatów. Chińska spółka odradza się po zakazie

Dawny ulubieniec inwestorów i jeden z największych przegranych polityki Xi Jimpinga, powrócił do gry. Spółka edukacyjna dotknięta zakazem płatnych korepetycji przekształciła swój biznes, a jej notowania podwoiły się od początku roku.

Tradingview
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Rekordowe pensje, stawki niby coraz godniejsze co roku dla wszystkich???, cóż ale od dekad jak już to raczej w statystykach lub na szczytach i wierzchołkach Gór!!!. Niestety
jpelerj
Gorączki to nie było nawet w czasie szukania studenckiego lokum. Ukraińcy wyjeżdżają, koniec wojny na UKR coraz bliżej (wybory w USA), a UE zniecierpliwiona. Demografia jaka jest, a nikt
się do PL nie pcha (z tych płacących za wynajem). Będzie bolało januszy inwestorów. A deweloperskie gwiazdy sprzedaży zarobiły na wakacje, nową
Gorączki to nie było nawet w czasie szukania studenckiego lokum. Ukraińcy wyjeżdżają, koniec wojny na UKR coraz bliżej (wybory w USA), a UE zniecierpliwiona. Demografia jaka jest, a nikt
się do PL nie pcha (z tych płacących za wynajem). Będzie bolało januszy inwestorów. A deweloperskie gwiazdy sprzedaży zarobiły na wakacje, nową furę i zasilenie konta.
eunuchy_z_ue
może i koniec gorączki w najmie - ale mamy powiew europejskości - ceny paliw, energii i samochodów wreszcie dobiły do średniej europejskiej. Ceny najmu i nieruchomości w dużych miastach jeszcze nie...ake wszystko przed nami!
bha
Rekordowe od dekad w statystykach.
bha
I na szczytach i wierzchołkach Gór.
od_redakcji
To prawda, statystyki mogą nie zawsze oddać pełny obraz. Czasem warto spojrzeć za kurtynę liczb, by zobaczyć rzeczywisty wpływ tych zarobków na codzienne życie

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki