REKLAMA

Powrót z zaświatów. Chińska spółka odradza się po zakazie

Michał Misiura2023-11-23 10:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-23 10:15

Dawny ulubieniec inwestorów i jeden z największych przegranych polityki Xi Jimpinga, powrócił do gry. Spółka edukacyjna dotknięta zakazem płatnych korepetycji przekształciła swój biznes, a jej notowania podwoiły się od początku roku.

Powrót z zaświatów. Chińska spółka odradza się po zakazie
Powrót z zaświatów. Chińska spółka odradza się po zakazie
fot. Su Yang / / FORUM

W 2021 roku spółka New Oriental Education & Technology Group należała do grona największych graczy z chińskiej branży edukacyjnej, cieszącej się ogromną popularnością na giełdach w Hongkongu i Stanach Zjednoczonych. W Państwie Środka rodzice byli gotowi wydawać ogromne pieniądze na korepetycje dla swoich dzieci, żeby zapewnić im lepszy start, na czym korzystały spółki udzielające korepetycji.

Wartość rynku prywatnego nauczania w Chinach sięgnęła 120 mld dolarów rocznie. Branżowi giganci, tacy jak New Oriental Education & Technology Group, GSX/GaoTu, China Online Education Group czy TAL Education, inkasowali gigantyczne zyski, z czego czerpali również inwestorzy skuszeni atrakcyjnymi dywidendami. Taki stan rzeczy trwał do lipca 2021 roku, kiedy Chiny zakazały prywatnej edukacji nastawionej na zysk dla dzieci od przedszkola do 9 klasy.

Większa część sektora płatnych korepetycji w Chinach przestała istnieć praktycznie z dnia na dzień. Notowania New Oriental Education & Technology spadły o 95%. Podobnie wyglądały akcje pozostałych spółek z branży. Niektórym nie udało się już podnieść. To wydarzenie poważnie podkopało zaufanie do chińskiego rynku akcji i w połączeniu z regulacyjnym uderzeniem w spółki technologiczne, sprawiło, że w 2021 roku giełda w Hongkongu była najgorzej radzącym sobie parkietem notowań na świecie.

Odrodzenie New Oriental Education

Niektóre spółki z branży prywatnej edukacji zakończyły działalności. Inne postanowiły zmienić swój model biznesowy i dostosować się do nowej sytuacji. Dzięki przerzedzeniu konkurencji mogły one dodatkowo umocować się w swoich niszach niedotkniętych zakazem np. udzielając korepetycji niezwiązanych z państwowym programem nauczania, zagranicznymi studiami i szkołami średnimi.

Poza tymi obszarami New Oriental Education & Technology zaangażowało się również w produkcję urządzeń do edukacji, rynek e-commerce oraz turystykę, a dokładniej wycieczki kulturalne dla starszych osób.

W efekcie po dramatycznym 2021 i trudnym 2022 roku, New Oriental Education & Technology zaczęło zwiększać zyski. Od początku roku akcje spółki zyskały ponad 105% i ich kurs na NASDAQ wynosi obecnie 71 dol.

New Oriental Technology & Education Group - notowania od początku roku (Tradingview)

Notowaniom spółki wciąż daleko jednak do rekordowych poziomów, widocznych na wykresie na początku 2021 roku, kiedy kurs akcji New Oriental Education zbliżał się do 200 dol.

New Oriental Technology & Education Group - notowania ostatnie 5 lat (Tradingview)

- To fascynująca opowieść o chińskiej firmie, która została dotknięta przez wszystkie regulacje, ale zdołała przekształcić swój biznes i się rozwijać. Z powodzeniem rozszerzyli swoją działalność na e-commerce oparty na streamingu na żywo, a teraz także na turystykę kulturalną - skomentował dla Bloomberga Grace Yan, portfolio manager w Nikko Asset Management Asia Ltd.

Pomimo że analitycy wciąż dostrzegają przestrzeń do wzrostu (analityk Morgan Stanley Eddy Wang prognozuje cenę docelową New Oriental Education & Technology na 78,6 dol.) chińska branża edukacyjna jest nadal bardzo ryzykownym terytorium. Tak samo jak wprowadzono zakaz płatnych korepetycji dla dzieci do 9 klasy, da się rozszerzyć go również na inne grupy wiekowe. W ręcznie sterowanej gospodarce, gdzie kapitalizm kończy się na dekretach Komunistycznej Partii Chin, łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmudd
chiny to....."bankrutujący" kraj......."wyludniający" tez....ROFL....

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki