REKLAMA

Kolejny rekordowy kwartał Nvidii. Gorączka AI potroiła przychody, ale akcje spadły

Michał Misiura2023-11-22 08:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-22 08:15

Kwartalne wyniki Nvidii po raz kolejny przełamały oczekiwania Wall Street. Firma kontynuuje dobrą passę i pobija rekordy, sprzedają łopaty i kilofy dla uczestników najnowszej gorączki złota - boomu na sztuczną inteligencję.

Kolejny rekordowy kwartał Nvidii. Gorączka AI potroiła przychody, ale akcje spadły
Kolejny rekordowy kwartał Nvidii. Gorączka AI potroiła przychody, ale akcje spadły
fot. Joseph GTK / / Shutterstock

Po zakończeniu wtorkowej sesji 21 listopada, Nvidia przedstawiła swoje wyniki finansowe za III kwartał 2023 roku. Producent chipów osiągnął zysk netto na poziomie 9,24 mld dolarów. Równo rok temu Nvidia odnotowała wynik w wysokości 680 mln dolarów. Jej zysk netto wzrósł więc od tamtego czasu o imponujące 1258%.

Przychody spółki w zeszłym kwartale sięgnęły 18,12 miliarda dol., co oznacza kwartalny wzrost o 34% oraz poprawę o 206% rok do roku. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 4,02 dol. Oczekiwania analityków były znacznie niższe. Spodziewano się przychodów na poziomie 16,1 mld dol. i zysku na akcję w wysokości 3,36 dol.

Prognozy Nvidii na bieżący kwartał również przekroczyły szacunki. Według firmy będzie to 20 mld dol., z odchyleniem do 2% na plus lub minus, podczas gdy Wall Street wypatrywało wyniku w okolicy 17,8 mld dolarów.

Za dużą część zysków firmy w III kwartale odpowiadały przychody z centrów danych, które obejmują chipy do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Firma osiągnęła w tym segmencie 14,51 mld dolarów przychodów (konsensus wynosił 12,97 mld dol.). Jest to o 279% lepszy wynik niż rok temu oraz o 40,7% więcej niż w zeszłym kwartale, co świadczy o tym, że gorączka AI nadal nie zwalnia. Segment gier przyniósł Nvidii 2,86 miliarda dolarów (wzrost o 81% rok do roku).

Długi cień eksportowych ograniczeń

Pomimo przedstawionych wyników akcje Nvidii spadły w handlu posesyjnym. Wszystko za sprawą Chin, a dokładniej obaw związanych z ograniczeniami eksportowymi do tego kraju. Dyrektor finansowa Nvidii, Colette Kress, napisała w liście do akcjonariuszy, że może to mieć negatywny wpływ na działalność firmy w przyszłym kwartale. Jednocześnie przykonywała, że straty związane z Chinami, wypełni z nawiązką wzrost sprzedaży w innych regionach.

- Nasza sprzedaż do Chin i innych poddanych restrykcjom miejsc docelowych, pochodząca z produktów podlegających obecnie wymogom licencyjnym, w ciągu ostatnich kilku kwartałów niezmiennie zapewniała około 20–25% przychodów centrów danych. Oczekujemy, że nasza sprzedaż do tych miejsc docelowych znacznie spadnie w czwartym kwartale roku fiskalnego 2024, chociaż uważamy, że spadek ten zostanie z nadwyżką zrównoważony silnym wzrostem w innych regionach - przekazała Colette Kress.

Akcje Nvidii osiągnęły w poniedziałek nowy rekord wszechczasów na poziomie 504,20 dolarów. Po publikacji wczorajszych wyników notowania spółki spadły w handlu posesyjnym o 1,74% do 490,75 dol. Od początku roku kurs akcji Nvidii wzrósł o prawie 250%.

Akcje Nvidia w handlu posesyjnym po publikacji wyników (MarketWatch)
Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Te wyniki były w cenie od dawna. Tak działa rynek akcji. Informacje insiderskie, choć nielegalne, to są powszechne.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki