REKLAMA

Zbyt szybka reforma WIBOR-u może być "źródłem całego zła" dla polskiego rynku finansowego [Opinia]

2022-06-27 16:20
publikacja
2022-06-27 16:20
Zbyt szybka reforma WIBOR-u może być "źródłem całego zła" dla polskiego rynku finansowego [Opinia]
Zbyt szybka reforma WIBOR-u może być "źródłem całego zła" dla polskiego rynku finansowego [Opinia]
fot. Sasun Bughdaryan / / Shutterstock

Zbyt szybka reforma WIBOR-u może być "źródłem całego zła" dla polskiego rynku finansowego, stwarzając m.in. ryzyko dla możliwości finansowania się rządu długiem na rynkach międzynarodowych, ze względu na ewentualny dalszy wzrost rentowności obligacji - oceniają analitycy Wood&Co.

Analitycy Wood&Co wskazują, że pierwotne propozycje zastąpienia WIBORu niższą stawką w odniesieniu jedynie do kredytów hipotecznych wzbudziły ożywioną dyskusję na temat "fundamentalnych zasad funkcjonowania polskiego rynku finansowego".

"Szeroko dyskutowana 'reforma WIBOR-u' stwarza największe ryzyko spośród wszystkich czynników. Jeżeli reforma zostałaby przeprowadzona zbyt szybko i bez zastosowania reguł BMR (unijne rozporządzenie regulujące rynek wskaźników referencyjnych, obowiązuje od stycznia 2018 r.), mogłaby stać się 'źródłem całego zła' dla polskiego sektora bankowego, a także mogłaby 'rozlać się' i stworzyć ryzyko dla zdolności polskiego rządu do finansowania się długiem na rynkach międzynarodowych, tzn. jeszcze bardziej zwiększyć rentowności obligacji. (...) Ryzyko (zbyt szybkiej reformy - PAP) wciąż istnieje, ale wątpimy, by politycy zignorowali tak potężne ryzyko systemowe" - napisano w nocie z 23 czerwca.

W bazowym scenariuszu Wood&Co zakłada, że reforma wskaźników referencyjnych w Polsce zostanie ostatecznie przeprowadzona w sposób uporządkowany i zgodnie z regulacjami BMR. Dzięki temu zapewniona zostałaby kontynuacja działania funkcjonujących mechanizmów na polskim rynku dla szerokiego spektrum instrumentów finansowych.

Sejm w czerwcu uchwalił ustawę (oczekuje teraz na rozpatrzenie przez Senat), która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N. Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem możliwe byłoby wskazanie za WIBOR stawki POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski (prawdopodobnie chodzi o stawkę terminową będącą wynikiem kalkulacji z procentu składanego).

Choć w ustawie nie ma zapisanego konkretnego terminu reformy, przedstawiciele rządu informowali wielokrotnie, że miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 r.

Przedstawiciele polskiego sektora finansowego zarówno w publicznych, jak i nieoficjalnych wypowiedziach, podkreślali w ostatnim czasie, że proponowany termin wdrożenia reformy jest kompletnie nierealny i grozi trudnymi do przewidzenia konsekwencjami dla polskiego systemu finansowego. Wskazywali ponadto, że proces powinien być rozłożony na kilka lat, wzorem doświadczeń z rynków, gdzie reformę wskaźników już przeprowadzono.

Z kolei przedstawiciele polskich organów bezpieczeństwa finansowego - przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, prezes BFG Piotr Tomaszewski, a także prezes PFR Paweł Borys, stwierdzili na początku czerwca, że przeprowadzenie reformy stawek referencyjnych w Polsce do końca 2022 r. jest wykonalne.

Propozycję trzech nowych indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Uczestnicy konsultacji publicznych wskazali WIRF jako potencjalny zamiennik dla WIBORu lub jako indeks O/N, będący podstawą do kalkulacji indeksów dla innych terminów zapadalności - poinformowała w czerwcu wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marek-1980
Aha jak nie przyniesie kilka razy to mu zabierzemy nieruchomość.
marek-1980
Umawiam się ze znajomym, że jakby co to mi pożyczy kasę na wysoki procent ale nie pożyczamy sobie. Od tego zależy ile jutro ktoś nam przyniesie. Im więcej sobie obiecamy tym więcej nam ktoś przyniesie. Ten biedny przynosi a my szczęśliwi bez ryzyka.
wibor3m10procent
WIBOR3M dobił do 7 procent, otwieramy szampany! A zakredytowane pod kurek Golasy niech wyją z bulu i beznadzieii.
yardx
Proponuje Ci najpierw otworzyć słownik ortograficzny. Szampan pewnie ruski, co?
ej_czy_nie
Kredyt umarł i nie żyje kto za nierucha nie płaci na peronie dalej gni je
monopoly_man
Stopy kredytów powinny być stałe. Należałoby dokonać zmiany warunków umów i zmienić tak aby kredyty hipoteczne wszystkie były na stałych jak w cywilizowanych krajach na Zachodzie i ustalić stopę procentową (RRSO) na poziomie maksymalnie 1,5-2%. Ale bankierom się to nie spodoba bo oni mając miliardy jeszcze im mało. Nieustanna chciwość.Stopy kredytów powinny być stałe. Należałoby dokonać zmiany warunków umów i zmienić tak aby kredyty hipoteczne wszystkie były na stałych jak w cywilizowanych krajach na Zachodzie i ustalić stopę procentową (RRSO) na poziomie maksymalnie 1,5-2%. Ale bankierom się to nie spodoba bo oni mając miliardy jeszcze im mało. Nieustanna chciwość. Już im te brzuchy pękną od tej gotówki niedługo.
polonu
złodzieje z tego WIBOR-u bo tak to nazwali finansują cały ten cyrk ,razem z tymi szczepionkami na czele , przegonić bandę--- biedaków okradają ze wszystkiego na wszystkim- inne społeczeństwo dawno by im pokazało gdzie leży Izrael ,
yardx
Nie nie boli tak jak utrata POTENCJALNYCH zysków huehuehue biedni bankierzy :)
zoomek
Dla oszczędzających odsetki z lokat minimum poziom inflacji a podatek Belki (tego kłamliwego s-syna - na rok miało być!) do likwidacji. Ile w takim razie stopy procentowe? Wali mnie to. Niech sobie dokładają - było nie drukować na pałę.
monopoly_man
To proszę inwestować a nie oszczędzać. Stopy powinny być o wiele niższe przy aktualnych kosztach życia itd.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki