RPO o projekcie ustawy o jawności życia: to będzie szukanie haków

Ludzie będą wzajemnie oglądali swoje oświadczenia majątkowe, donosili, wskazywali na braki. Obawiam się, że w którymś momencie będzie to przybierało postać szukania haków - tak o jednym z zapisów projektu ustawy o jawności życia publicznego mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

(fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

W końcu października koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik przedstawili projekt ustawy o jawności życia publicznego. Zakłada on m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym; rozszerzenie kręgu osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych.

Bodnar mówił w piątek w Tok FM, że "jest w stanie zgodzić się z tym, że osoby, pełniące najbardziej eksponowane stanowiska publiczne powinny składać oświadczenia majątkowe". Ale, jak podkreślił, "gdy widzę np. pracownika sądu powszechnego i prokuratury, asystenta prokuratora, pracownika policji, syndyka, strażnika gminnego, wszystkie władze uczelniane, strażacy, lekarzy-orzeczników w ZUS itd. to zaczynam się zastanawiać, czy taka zmiana ustawowa powinna przechodzić bez większej refleksji".

RPO przypomniał, że do tej pory oświadczenia majątkowe "były deponowane w urzędach i CBA miało do nich dostęp, natomiast ustawa wprowadza powszechną jawność oświadczeń". "Tu nie chodzi o to, że mamy tylko złożyć oświadczenie, ale o to, że ono także wisi w Internecie na stronach biuletynu informacji publicznej" - zauważył i dodał, że to uruchamia "mechanizm społecznej kontroli nad jawnością życia publicznego".

"Ta społeczna kontrola będzie polegała na tym, że ludzie wzajemnie będą sobie te oświadczenia oglądali, donosili, wskazywali na braki, nierzetelność" podkreślił RPO. "(...) niestety obawiam się, że w którymś momencie będzie to przybierało postać szukania haków na różne osoby, zawiadamiania CBA bądź pewnych organów i stopniowego usuwania tych osób, które z różnych powodów staną się nierzetelne" - ocenił RPO.

dka/ bos/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 lobotomek

Konsekwentnie budujemy państwo policyjne. Czy po to obalaliśmy komunę? Mądrzy wiedzą, ale głupi wybrali.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil