REKLAMA

Pushbacki napędzały handel wizami? Pośrednicy z MSZ zarejestrowani w Moskwie

2023-09-18 12:28
publikacja
2023-09-18 12:28

- Kiedy służby graniczne używały tzn. pushbacków, zrzucały osoby z polskiej granicy na teren Białorusi, to te osoby mogły później za łapówkę w Mińsku, a być może w Moskwie, otrzymać polską wizę i wjechać jakby nic do Polski - o procederze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba w rozmowie w tvn24

Pushbacki napędzały handel wizami? Pośrednicy z MSZ zarejestrowani w Moskwie
Pushbacki napędzały handel wizami? Pośrednicy z MSZ zarejestrowani w Moskwie
fot. Michal Kosc / / FORUM

Za cały proceder imigranci na początku płacili 250, a później nawet 1000 euro. To miało powodować, że osoby, które na to stać i tak wjeżdżały do Polski, pokonując nie zaporę, a po prostu przekraczając granicę z legalną wizą.

- I to jest zdrada, bo dużo się mówi w tej kampanii o bezpieczeństwie, a PiS w tym momencie stworzył zagrożenie - wyjaśniał Szczerba. - To nie prześwietlenie człowieka decydowało o tym, kto wjedzie na teren Rzeczypospolitej Polskiej, ale łapówka. I to łapówka była ważniejsza, a tę osobę na tacy przygotowywały firmy zarejestrowane w Mińsku i w Moskwie - dodał.

Pośrednicy spod Kremla?

Wykaz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do którego dotarł poseł, mówi o dwóch firmach wybranych przez rząd Mateusza Morawieckiego, z którymi podpisano umowy odpowiednio w lipcu 2020 i czerwcu 2021 roku. Były one pośrednikami w pozyskiwaniu wiz, a więc do ich obowiązków należało m.in. pobieranie linii papilarnych i dostarczenie dokumentów. Dziwi miejsce rejestracji - Moskwa i Mińsk. 

- Działo się to już po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy była prowadzona wojna hybrydowa na granicy polsko - białoruskiej - uszczegóławia Szczerba. To jego zdaniem wyjaśnia, dlaczego do Polski oprócz obywateli Białorusi, wchodzili także osoby z Azji i Afryki. 

Afera wizowa to nic nowego?

Jak twierdzi poseł KO, MSZ przez wiele miesięcy otrzymywał niepokojące sygnały od pracodawców, od Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Konfederacji Lewiatan, które mówiły o czarnym rynku handlu wizami. Dlaczego nic z tym nie zrobiono? - Bo potrzebowano głosów m.in. w Sejmie [by utrzymać większość - przypis red.] - wyjaśnia Szczerba.

Śledztwo w sprawie wiz prowadzi prokuratura i CBA. Jest to element większego postępowania w krajach unijnych, które zaniepokoiła liczba imigrantów z polskimi wizami. Dotyczy ono m.in. płatnej protekcji przy przyśpieszaniu procedur wizowych. Polscy śledczy twierdzą, że mowa o kilkuset wizach, natomiast opozycja grzmi o co najmniej 350 tys. wydanych dokumentów

aw

Źródło:
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (61)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Być może ,to takie perfumy rodem z PRL. Szczerba i jeszcze jego body PW
w 1988.

No i wszystko.
qwertas
Ile było łącznie tych wiz? Wszędzie emocjonalne wpisy, wywody a brak dowodów z konkretną liczbą wiz. Posłowie PO zdziwieni, że kasa i bogactwo rządzi światem. O święta naiwności.
devbxl
Słupki się nie zgadzają ? Trzeba dramy jak na Tik toku - PROSTE niemcy sie znaja na tym.
samsonn
czyli Jarus zrobil pierwszy interes zycia
koperytko
Rewelacja wygląda w ten sposob - np Irakijczyk kupuje wize na Białorus i rzylatuje samolotem do Mińska. Póxniej zostaje przetransportowany pod granice gdzie nie moze się przedostac. wk.,,ony jedzie do Moskwy i składa wniosek o wizę w ambasadzie Polski ???? Czyli wynika z tego ze ja jako Polak moge jechać do Brazyli i tam starac Rewelacja wygląda w ten sposob - np Irakijczyk kupuje wize na Białorus i rzylatuje samolotem do Mińska. Póxniej zostaje przetransportowany pod granice gdzie nie moze się przedostac. wk.,,ony jedzie do Moskwy i składa wniosek o wizę w ambasadzie Polski ???? Czyli wynika z tego ze ja jako Polak moge jechać do Brazyli i tam starac się o wize do USA ??? Pierwszy raz słysze że jest taka mozliwość...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aszkenazyjski
W każdym normalnym europejskim kraju, czyli gdzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jarekzbyszek
To Nowogrodzkiej przesłali tabelkę czy sam liczyłeś?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Afera wizowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki