REKLAMA

Obniżki o "schodek" w promocjach hipotek. Czerwcowy wybór nadal wąski

Michał Kisiel2021-06-02 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-02 06:00
Obniżki o "schodek" w promocjach hipotek. Czerwcowy wybór nadal wąski
Obniżki o "schodek" w promocjach hipotek. Czerwcowy wybór nadal wąski
fot. marvlc / / Shutterstock

Nie powiększa się grono banków angażujących się w akcje promocyjne kredytów hipotecznych, a stawki w kolejnych edycjach podlegają tylko symbolicznym korektom. Bankier.pl sprawdził, na co mogą liczyć kredytobiorcy w czerwcu.

Kwietniowe wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych znalazły się na poziomie przekraczającym 7 mld zł. To potwierdzenie tezy o rozpędzającym się rynku hipotek, wspieranym przez ożywione zainteresowanie nieruchomościami wśród klientów indywidualnych.  

Gdy kredyty sprzedają się doskonale, akcje promocyjne nadal mogą pełnić ważną rolę w przyciąganiu wybranych grup potencjalnych kredytobiorców. Po sprzedażowy „dopalacz” sięga jednak stale ta sama i dość wąska grupa banków. Dwie instytucje (mBank i ING Bank Śląski) regularnie odświeżają swoje propozycje, a pozostałe banki prezentowane w zestawieniach Bankier.pl pozostają przy bardziej długoterminowym podejściu.

O „schodek” w dół - niższe marże w promocji mBanku

26 maja mBank zaprezentował kolejną edycję promocji kredytów hipotecznych. Akcja nosi nazwę „Twój dom” i trwać będzie do 29 czerwca. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej pięć lat. Składka pobierana jest co miesiąc, w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

  • 2,35 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
  • 3,25 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są nieco niższe niż wcześniej, w majowej akcji promocyjnej. W obu scenariuszach marża spadła o 0,05 pp. Warto zauważyć, że to kolejny miesiąc, w którym specjalne warunki w mBanku poprawiają się względem wcześniejszego cennika.

Klienci Active to osoby, które nie tylko posiadają rachunek osobisty w mBanku, ale również zapewniają na niego wpływy (co najmniej 5 tys. zł miesięcznie), wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą (w co najmniej trzech pełnych miesiącach z ostatnich sześciu) oraz korzystają z kredytu odnawialnego lub karty kredytowej (alternatywnie – posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 tys. zł). W ich przypadku promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego wynoszą odpowiednio 2,10 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., obniżka o 0,05 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 2,85 pp. (dla niższej wpłaty własnej, mniej o 0,05 pp. niż w maju).

Klienci z segmentu Intensive muszą spełnić bardziej wygórowane warunki aktywności. Minimalne wpływy na rachunek wynoszą w tym przypadku 7 tys. zł miesięcznie. Stawki marży to: 1,95 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 2,65 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). Również zamożniejszych kredytobiorców obowiązują niższe niż poprzednio stawki (o 0,05 pp.) w obu wersjach wkładu własnego.

Do 20 czerwca trwa promocja w ING Banku Śląskim

Od 17 maja trwa kolejna edycja akcji promocyjnej w ING Banku Śląskim. Tym razem pod hasłem „Najlepiej na swoim”. Obejmuje produkty ze zmiennym oprocentowaniem i stałą przez pięć lat stawką.

Kredyty hipoteczne w ING dostępne są dla osób, które wniosą co najmniej 20-procentowy wkład własny. Promocyjny cennik obowiązuje do 20 czerwca 2021 r. W tym czasie należy złożyć kompletny wniosek o finansowanie.

Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

W przypadku wyboru oprocentowania zmiennego klienci mają do wyboru dwie wersje produktu:

  • „Łatwy start” – z marżą 2,29 pp. i zerową prowizją,
  • „Lekka rata” – z marżą 2,09 pp. i prowizją 1,5 proc.

W przypadku kredytów ze stałą stopą procentową przez pięć lat oprocentowanie na 1 czerwca wynosi odpowiednio 4,21 proc. w wariancie „Łatwy start” i 4,01 proc. w opcji „Lekka rata” (z prowizją 1,50 proc.).

Trwa promocja w Alior Banku

W Alior Banku trwa akcja promocyjna pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 30 czerwca zamierzają sfinansować zakup:

  • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
  • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
  • a kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

  • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
  • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum pięć lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Naganiacze bardzo aktywnie napędzają bańkę w nieruchach - czy robią to dla tych paru szekeli podobnie jak latem 2006 roku?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki