Projekt domu – indywidualny czy z katalogu?

Projekt gotowy czy indywidualny – to jedno z pierwszych pytań, które pojawia się po podjęciu decyzji o budowie domu. Gotowe projekty uznaje się za tańsze i kompletne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Czy tak jest w rzeczywistości?

Oferta gotowych projektów jest szeroka i nietrudno znaleźć w internecie portale zajmujące się ich sprzedażą. Reklamy głoszące „Tanio!” kuszą, szczególnie że wizualizacje na pierwszy rzut oka są atrakcyjne. Przed wybraniem projektu warto jednak dwa razy zastanowić się, czy spodziewana niska cena, wygoda i atrakcyjność gotowych projektów nie są tylko pozorami.

Projekt tani?

Gotowe projekty domów mogą kosztować o kilka tysięcy mniej od tych przygotowywanych na zamówienie. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że w odniesieniu do kosztów całej budowy oszczędność jest niewielka, a w dodatku może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. – Często okazuje się, że pierwotna oszczędność pociąga za sobą w konsekwencji znacznie większe wydatki, niż byłoby to w przypadku zastosowania rozwiązań dostosowanych dla indywidualnego przypadku – mówi arch. Bartłomiej Boratyn, właściciel wrocławskiego biura B2 Architekci. – Inwestor nie ma świadomości, że - kupując projekt za 2 tys. zł - poniesie dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie wyższą cenę "za adaptację" u architekta miejscowego – dodaje arch. Agnieszka Puchyr, dyrektorka pracowni Urban Project, właścicielka popularnego bloga Pani Dyrektor.

Zobacz też: Rząd zniósł pozwolenia na budowę

Projektów katalogowych broni jednak Justyna Zemanek z firmy Archeton, która mówi, że ich cena nadal pozostaje konkurencyjna, nawet z kosztami adaptacji. – Pamiętajmy, że projekt z katalogu, z założenia, nie może być pełnym projektem budowlanym, bo ten uwzględniać musi warunki konkretnej lokalizacji inwestycji: klimat, właściwości gruntu itp.

Źródło: Dom Dla Ciebie

– Dla ogromnej liczby inwestorów dom to pierwsza i ostatnia inwestycja w życiu. Nie rozumiem, dlaczego przy kosztach budowy i wykończenia opiewających na kwotę 350-500 tys. zł oszczędza się kilka tysięcy na różnicy między projektem indywidualnym z jednokrotnym prawem wykonania a powszednią, kopiowaną typówką – podsumowuje Puchyr.

Może się okazać, że nie zawsze jednak koszt adaptacji musi być aż tak wysoki. Na forach internetowych dotyczących projektów gotowych można przeczytać opinie tych, którzy się już na taki wybór zdecydowali. Wiele osób opisuje swoje doświadczenia z adaptacją i przede wszystkim jej kosztami. Naturalną sytuacją jest przypadek, gdy nie potrzeba wielkich zmian adaptacyjnych. - Geodeta 400zł. Adaptacja projektu 1000 zł + projekty przyłączy – pisze forumowicz pod jednym z projektów.


Cena projektu indywidualnego a cena projektu gotowego

Projekt indywidualny

Projekt gotowy

Wyższy koszt projektu

Niższy koszt projektu

Całkowity koszt projektu jest znany od początku

Ryzyko wysokich kosztów przystosowania w kolejnych etapach prac

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl


Czytaj dalej: Czy projekt katalogowy jest gotowy do rozpoczęcia budowy?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 markowska

ja korzystałam z usług archotekta. Mieliśmy z warszawy, bardzo fajna współpraca. Terczyńska Design - tak profesjonalnego podejścia jeszcze nie spotkałam.

! Odpowiedz
0 0 agamemnon

jak się trafi projekt gotowy spełniający oczekiwania to czemu nie brać gotowego, my projekt wykonaliśmy w autorskiej pracowni projektowej Projektyka , padło własnie na projekt gotowy bo takiego domu szukaliśmy. Mają na prawde fajne projekty, polecam biuro https://projektyka.pl

! Odpowiedz
2 0 bielka

Projekt gotowy to wygoda. Ja wybrałam projekt https://projektyprestige.pl/projekt/projekt-domu-wilson-ii/ i jestem zadowolona, na każdym etapie było ok, chociaż najbardziej kłopotliwe są sprawy urzędowe. Mój brat także wybudował dom wg projektu z tej samej strony www i i na dniach będzie się wprowadzał. Gotowy projekt jest tańszy, nawet przy szeroko rozumianych adaptacjach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Robert

Dałem się namówić na "projekt indywidualny" i bardzo żałuje. Kasa wyrzucona w błoto. Architekta trzeba było gonić i prosić, aby zapytał co my chcemy. 3 razy przypominać, żeby coś zrobił. Ustalone terminy miał gdzieś. Niestety wychodzi na to, że jak ktoś chciałby ciekawy indywidualny projekt to architekci traktują go jak snoba. Byle wyciągnąć kasę za powielenie utartych schematów z projektów katalogowych z których "wielcy: architekci tak się śmieją. Jest setki jak nie tysiące projektów z katalogu i każdy znajdzie coś dla siebie. Jakbym miał dziś podejmować decyzje wybrałbym coś z katalogu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~Karolina

Wybrałam projekt gotowy,, bo jestem wiecznie zabiegana i nie mam czasu na proces projektowy. Zawsze też szukam oszczędności. Gdy wybierałam projekt domu, również szukałam dobrej ceny. Swój dom znalazłam na www. dyskontprojektow.pl. Za kompletną dokumentację zapłaciłam 900zł. Nie znalazłam tańszego projektu gotowego.

! Odpowiedz
4 0 ~Martini

Jak dla mnie to raczej projekt z katalogu. Bardzo duży wybór projektów jest na przykład na http://www.archeton.pl/projekty-domow-parterowych . My z żoną w zeszłym roku wybraliśmy z tej stronki bodajże 3 projekty, poszliśmy do architekta porozmawiać o możliwościach adaptacji i wszystko poszło gładko i sprawnie. Koszt wydaje mi się, że jest sporo niższy niż za projekt indywidualny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~becin

witam czy jak sie zamawia projekt inwidualny u architekta i projekt domu zostal juz wykonany i w tym jest problem gdyż architek twierdzi ze wlożyl duzo pracy w prokekt a ja znajduje bardzo podobny projekt tylko okno zmienione w kuchni gdyz chcialam inne w gotowych projektach . Myśle iz projekt inwidualny to ma byc jeden w swoim rodzaju jestem przed rozmowa z architektem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~artur

Ich inne projekty można obejrzeć też na drugiej stronie, domynowoczesne.com ;)

! Odpowiedz
1 2 ~artur

Oczywiście, ze indywidualny, przecież to nasz dom. Warto wiecej zainwestowac w dobry projekt. Sam jezdziłem do Krakowa z Rzeszowa zeby zamowic projekt w firmie lk-projekt i mysle, ze warto bylo poswiecic ten czas.

! Odpowiedz
1 4 ~Maestro

indywidualny w lk-projekt.... taaaaaa........ jasne! świetna reklama typówek! może już sie komuś całkiem pokręci co to indywidualny a co to zwykły katalogowiec.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne