REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rząd zniósł pozwolenia na budowę

2014-08-05 14:38
publikacja
2014-08-05 14:38
Rząd zniósł pozwolenia na budowę
Rząd zniósł pozwolenia na budowę
/ thetaXstock

Dziś rząd, potem parlament, a na końcu prezydent. Ministrowie podjęli decyzję o zmianach w prawie budowlanym. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych.

Budowanie domu (fot. KWS / Bankier.pl)

Nowe rozwiązania powstały w ministerstwie infrastruktury i rozwoju. Rzecznik resortu Robert Stankiewicz tłumaczy, że po wejściu w życie nowych przepisów wystarczy zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Taki dokument należy złożyć w siedzibie starostwa powiatowego. Jeżeli urząd nie zareaguje w ciągu 30 dni, inwestor będzie mógł rozpocząć inwestycję. Według wciąż obowiązujących przepisów, każdy, kto chce wybudować dom jednorodzinny, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Średni czas oczekiwania na dokument to ponad 60 dni. W dużych miastach trzeba czekać nawet trzy miesiące. Nowe rozwiązania sprawią, że czas przygotowań do inwestycji się skróci. Ze zmian wynika, że niepotrzebne będzie także pozwolenie na użytkowanie domu jednorodzinnego.

Do zawiadomienia trzeba będzie dołączyć projekt inwestycji. Musi on być zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i normami prawa budowlanego. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa nie ma więc groźby, że po wejściu nowych przepisów w życie, pojawią się samowole budowlane.

Projekt chwalą eksperci. Zdaniem Marcina Krasonia z Home Brokera zyskają na nich zarówno inwestorzy, jak i urzędnicy. Jedni będą mieli mniej załatwiania, a także oszczędzą czas. Ci drudzy będą mieli mniej pracy.


ZOBACZ TEŻ:ABC budowy domu

Marzena Rudnicka z Centrum imienia Adama Smitha zwraca uwagę, że zmiany są spójne z obowiązującymi przepisami budowlanymi, co oznacza, że inwestorzy nadal będą musieli je brać pod uwagę.

Uproszczenie prawa budowlanego zapowiadał już 2007 roku premier Donald Tusk. Potem przepisami zajmowała się sejmowa komisja "Przyjazne Państwo". Jest szansa, że nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Informacyjna Agencja radiowa/IAR/A. Pszoniak/K.P.

Źródło:IAR
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~anna
Chore przepisy. W jakim celu muszę uzyskać pozwolenie na budowę czegoś na własnej działce? Nikomu nic do tego co i gdzie chcę zbudować, jeśli ziemia, na której to będzie stało jest moja. I to jeszcze najmniej 65 dni. Tragikomiczne.
~ryś
coś podpisał jeden ..........., ale do końca nie wie co;
urzędasy tym bardziej nic nie wiedzą i nie chcą się dowiedzieć bo musieli by się napracować, więc mają to w dupie;
procedury świętej krowy urzędnika dalej istnieją i mają w dupie wszystkich i wszystko włącznie rządem i Prezydentem, który to niby
coś podpisał jeden ..........., ale do końca nie wie co;
urzędasy tym bardziej nic nie wiedzą i nie chcą się dowiedzieć bo musieli by się napracować, więc mają to w dupie;
procedury świętej krowy urzędnika dalej istnieją i mają w dupie wszystkich i wszystko włącznie rządem i Prezydentem, który to niby usprawnił prawo budowlane, ale cóż polskie przysłowie mówi: jaki kozioł taka obora ...
całe szczęście że go wypir.......
~Woj
Jak będziesz szukał materiałów budowlanych do budowy Twojego domu to najtańsze znajdziesz na stronie http://www.mam-sklad.pl . Jednym kliknięciem pytasz o ceny 120 składy budowlane, dostajesz kilka ofert i wybierasz najlepszą.
Pozdrawiam
~Mirka
Mam studnię głębinową, a zmuszają mnie na etapie projektowania do podłączenia się w sieć miejską. Czy tak można? Jak to pominąć? Czy na etapie budowy jak się podłączę niezgodnie z decyzją pod studnię głębinową zrobią mi odbiór budynku? Co robić?
~idiota
Dziś (2015-01-08) dzwoniłem do urzędu miejskiego w Poznaniu (wydział urbanistyki i architektury) [małe litery, bo brak mi dla nich szacunku] i dowiedziałem się, że pozwolenie na dom jednorodzinny bez zmian (4 egzemplarze projektu, z czego oni 2 zabierają + 65 dni oczekiwania na decyzję).Za to wydziałów naliczyłem 32 Dziś (2015-01-08) dzwoniłem do urzędu miejskiego w Poznaniu (wydział urbanistyki i architektury) [małe litery, bo brak mi dla nich szacunku] i dowiedziałem się, że pozwolenie na dom jednorodzinny bez zmian (4 egzemplarze projektu, z czego oni 2 zabierają + 65 dni oczekiwania na decyzję).Za to wydziałów naliczyłem 32 sztuki w tym:- Wydział Spraw Obywatelskich - miałem sprawę, bo chciałem uzyskać informacje- Wydział Rozwoju Miasta - budując rozwijam miasto - może tu trzeba dzwonić- Wydział Gospodarki Nieruchomościami - mam nieruchomość i chcę wybudować na niej nieruchomość - może ci będą coś wiedzieli- Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - no nareszcie - przecież będę budował dom a w nim mieszkanie- Biuro Obsługi Inwestorów - a może tu zadzwonię, bo jestem inwestorem- Biuro Nadzoru Właścicielskiego - chyba powinienem zacząć od tego - jestem przecież właścicielem działkii dopiero telefon do:- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa wyjaśnił mi, że muszę dzwonić do - Wydział Urbanistyki i Architektury !!!Pozdrawiamidiota, który nie wyemigrował z chorego kraju
~budowlaniec
To jest chore państwo!!! A ci, którzy siedzą na stołkach rządowych POwinni być jak najszybciej stamtąd wykopani!!! Darmozjady PO-wskie!!
~lewiatan odpowiada ~budowlaniec
Musisz koniecznie na kaczora zagłosować
~asparagus
Są normy. Prawo budowlane. Plan zagospodarowania powinien być dostępny w urzędzie i żadne zgłoszenia ani pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych do 2 kondygnacji i mieszczących się na działce nie powinny istnieć! Jeśli jest podejrzenie, ze wybudowałeś niezgodnie z prawem jest wszczynane postępowanie sądowe, które Są normy. Prawo budowlane. Plan zagospodarowania powinien być dostępny w urzędzie i żadne zgłoszenia ani pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych do 2 kondygnacji i mieszczących się na działce nie powinny istnieć! Jeśli jest podejrzenie, ze wybudowałeś niezgodnie z prawem jest wszczynane postępowanie sądowe, które wykaże czy tak i jeśli tak stosownie do tego wymierzana jest kara, a w szczególnych przypadkach rozbiórka, ale u nas tłuszcza urzędnicza musi mieć na czym zarobić. U nas zawsze jak za Cara i komunistycznego komisarza potrzebne jest pozwolenie! I wielka mi łaska prezydęta i innych.
~marian
Dlaczego jest tak ze KTOS ma mi narzucac jakies NORMY BUDOWLANE. Moja jest dzialka i MOJE NORMY SA WAZNE.
~volara
Choćby dlatego żeby sąsiad nie wybudował sobie różowego domu z wielkimi oknami w strone Twojej działki i nie zagladał Ci do domu pozbawiajac prywatnosci. Boże co za idioci!

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki