Produkcja przemysłowa jednak wyhamowała

Jednak potwierdziły się obawy, że ostro hamująca gospodarka Niemiec pociągnie w dół wyniki polskiego przemysłu. Choć spowolnienie dotarło do Polski, to póki co nie jest ono tak gwałtowne jak na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej.

(fot. Maciej Jarzębinski / FORUM)

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była tylko o 2,8% wyższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej dynamika produkcji wyniosła 4,7%, a w październiku odnotowano wzrost o 7,4% rdr. Mimo słabszego odczytu za grudzień trzymiesięczna średnia rocznej dynamiki produkcji przemysłowej utrzymała się na poziomie 5%.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce o 5,1% rdr. Bacznie obserwowane przez ekspertów przetwórstwo przemysłowe zwiększyło obroty tylko 2,1% rdr. Ostry spadek w górnictwie (-8,9% rdr) został zrekompensowany przez energetykę, gdzie wzrost produkcji sprzedanej sięgnął 13,4% rdr.

Także po uwzględnieniu czynników sezonowych grudniowe dane prezentują się po prostu słabo. „Odsezonowana” dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się bowiem na poziomie 3,1% wyższym niż przed rokiem. W listopadzie wzrost wyniósł 5,5% rdr, a w październiku 6,1% rdr. Tendencja malejąca jest więc widoczna gołym okiem.

Obawiano się jednak, że grudniowy rezultat  może być znacznie gorszy po tym, jak wartość produkcji w Niemczech zmalała w listopadzie aż o 1,9% mdm  4,6% rdr. Tak słabe dane wywołały nie tylko lęk przed recesją u naszych zachodnich sąsiadów, ale też obawy przed negatywnymi konsekwencjami dla Polski. Wszakże Niemcy są największym odbiorcą polskiego eksportu.

W całym 2018 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyła się o 5,8%. Wzrost o 5,7% odnotowano w przetwórstwie przemysłowym. W energetyce i ciepłownictwie obroty zwiększyły się o 9%, w wodociągach o 6,1%, a w górnictwie i wydobywaniu tylko o 1,0%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 16 marxs

"Donosy pracowników oraz rutynowe kontrole będą podstawą do sprawdzania przez PIP, czy przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązku zakładania pracowniczych planów kapitałowych.Pracodawcy, którzy będą się uchylać od obowiązku zawarcia umów o prowadzenie PPK, nie będą udzielać wyjaśnień czy też prowadzić wymaganej dokumentacji, mogą zostać ukarani grzywną. Od tysiąca do miliona złotych."-to info dla tych którzy wierzą w ten złodziejski PISowski tzw."program emerytalny"jeszcze nie ma tego programu a już trwa bezwzględna walka PISów o kasę naiwniaków "do zagospodarowania"
ps.Pani Martynka i Pani Kamilka już przebierają nóżkami z niecierpliwością

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 22 pluto85md

Wiele firm mialo opoznienia w realizacja, stad spowolnienie zamowien nie wplynelo od razu na produkcje w listopadzie, wowczas bylo pozytywne zaskoczenie, jednak spowolnienie przyszlo, a po danych o zamowieniach z ankiet PMI za grudzien nalezy sie spodziewac rownie kiepskich styczniowych danych.

! Odpowiedz
33 23 niepelnosprawny_org

odsapnięcie przed nowym szczytem panie redaktorze...

! Odpowiedz
65 53 marxs

należy pamiętać że te dane GUS tyczą tylko firm zatrudniających powyżej 9 osób w mikrofirmach jest tragedia nigdy w życiu nie widziałem tylu likwidacji małych firm co teraz poza tym jeśli PISowski GUS podaje tak złe dane to rzeczywistość musi być naprawdę dramatyczna

! Odpowiedz
29 33 h-b

To się nazywa obecnie Rynkowa i gospodarcza niby rosnąca koniunktura???.

! Odpowiedz
46 43 h-b

Czy tak trudno sobie uzmysłowić że produkcja i Zyski większości firm zależą od kondycji Portfeli większości Obywateli, jeśli zarobki ich nie idą realnie ,a nie tylko w teorii danych statystycznnychj w większości co roku systematycznie w Górę to jak ma na dłuższą metę rozwijać się perspektywicznie gospodarka???.

! Odpowiedz
40 41 h-b

Ps.Niestety przemysł,gospodarka nie będzie się rozwijać na coraz bardziej popularnych w obecnych ogłoszeniach minimalnie minimalnych proponowanych stawkach i pensjach lub porywach niewiele większych wynagrodzeniach i to wielu obecnych zawodach i branżach.

! Odpowiedz
11 31 niewierzacyateusz

ja bym się tak nie cieszył :) w praktyce grudzień 2018 miał dwa dni robocze mniej od grudnia 2017, bo wigilia wypadła w poniedziałek i sylwester też w poniedziałek :) 50% firm w te poniedziałki nie pracowało, a drugie 50% pracowało na ćwierć gwizdka , bo ludzie byli na urlopach . no ilu z was nie wzięło urlopu w wigilię i sylwka ? a w 2017 wigilia i sylwester były w niedziele i nie było ekstra urlopowania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 42 marxs

"Choć spowolnienie dotarło do Polski, to póki co nie jest ono tak gwałtowne jak na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej."-nie pocieszać w głupi sposób głupków(jak pieszczotliwie mówił o kredyciarzach i kredyciarach Pan Morawiecki w Sowie i Przyjaciele) bo oni w pierwszej kolejności zostaną ugotowani krach gospodarczy nie tyle przyjdzie ale juz jest w III RP

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
70 95 psokal

To jeszcze nie problem. Prawdziwe kłopoty zacznął się kiedy Polacy zrozumieją że idzie kryzys i zaczną oszczędzać zamiast wydawać. Dla gospodarki która od kilku lat rozwija się niemal wyłącznie dzięki wzrostowi konsumpcji to może być zabójcze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil