BADANIE

PODCASTPraca zdalna. Pracownicy chcą zostać w domach, pracodawcy nalegają na biuro. Kto wygra?

Anna Gołasa2023-01-28 08:00redaktor
publikacja
2023-01-28 08:00

Polacy pokochali home office, ale biura coraz mocniej zabiegają o ich powrót. Kto wygra tę walkę?

Praca zdalna. Pracownicy chcą zostać w domach, pracodawcy nalegają na biuro. Kto wygra?
Praca zdalna. Pracownicy chcą zostać w domach, pracodawcy nalegają na biuro. Kto wygra?
fot. Ralf Geithe / / Shutterstock

Wybuch pandemii COVID-19, którego doświadczyliśmy przed trzema laty, mocno zmodyfikował nasze zachowania, preferencje i style życia. Niektóre z nich – wraz z upływem czasu – wróciły do pierwotnej formy. Inne stały się codziennością. Tak było w przypadku pracy zdalnej, która zmieniła na dobre oczekiwania pracowników względem biur. Co takiego zadziało się na tym rynku i czy jest szansa na to, że biurowce znów będą tętniły życiem – o tym w najnowszym podcaście "Pulsu Biznesu".

Jeszcze do niedawna biura były wyłącznie miejscem pracy. Dziś ich rola jest nieco inna. Co się zmieniło i na jakie atrakcje mogą dziś liczyć biurowi najemcy? Na te i inne pytania odpowiada Karol Grejbus, dyrektor w dziale powierzchni biurowych firmy Savills.

Badania dowodzą, że największy wpływ na wygląd biura ma młode pokolenie. O jego oczekiwaniach wobec miejsca pracy opowiada Karolina Białowarczuk, business manager w Hays Poland.

Wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej odczuli mocno deweloperzy, których biurowce nagle opustoszały. Tuż po wybuchu pandemii pojawiały się nawet głosy, że rynek ten czekają wyjątkowo trudne czasy. Jak dziś oceniają to firmy deweloperskie? Rozmawiam o tym z Jarosławem Zagórskim, dyrektorem handlowym i rozwoju w Ghelamco Poland.

Zielone biuro to z pewnością biuro bardziej przyjazne pracownikom. Jakie rozwiązania ekologiczne stosują dziś w swoich biurowcach deweloperzy? Które z nich to nowinki, a które można już śmiało uznać za standard? Opowiada o tym Agnieszka Krawczyk-Rogowska, dyrektor ds. wynajmu w spółce Skanska.

Goście:

0'51" Karol Grejbus - o atrakcjach, jakie fundują pracownikom współczesne biura

8'23" Karolina Białowarczuk - o oczekiwaniach młodego pokolenia względem miejsca pracy

13'43" Jarosław Zagórski - o przedłużonych weekendach najemców i luce podażowej

22'08" Agnieszka Krawczyk-Rogowska - o zielonych innowacjach w biurach

Źródło:

W "Pulsie Biznesu" od 2011 r. Codziennie biorę pod lupę rynek nieruchomości. Zaglądam do deweloperów budujących mieszkania, biura, hotele, centra handlowe i magazyny. W poszukiwaniu branżowych newsów przepytuję również zarządców, pośredników i analityk

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Praca zdalna to super sprawa. Po co pracownik w Warszawie za 10 tys /m-c skoro można do tej samej roboty zatrudnić kogoś z Pankracewa za 5 tys/ m-c albo kogos ze znajomością polskiego w Indiach za 2 tys/m-c? Do tego nie trzeba drogiego biura, dodatków etc. To przyszołość. Do tego można w sposób niezauważony wprowadzać SI bo nikt Praca zdalna to super sprawa. Po co pracownik w Warszawie za 10 tys /m-c skoro można do tej samej roboty zatrudnić kogoś z Pankracewa za 5 tys/ m-c albo kogos ze znajomością polskiego w Indiach za 2 tys/m-c? Do tego nie trzeba drogiego biura, dodatków etc. To przyszołość. Do tego można w sposób niezauważony wprowadzać SI bo nikt nie będzie widział znikających biurek zastępowanych przez nią.
moimskromnymzdaniem
Ogólnie trend tak ale nie w takiej skali. Już 10-15 lat temu był pomysł przenoszenia IT z Polski do Indii bo było dużo taniej. Niestety ze stosunkowo niewiele niższą ceną poszła tragicznie niska jakość. Do tego stopnia, że rodzimi specjaliści krzyczeli stawki x3-x10 za poprawianie kodu po hindusach (po 5 minutach czytania kodu można Ogólnie trend tak ale nie w takiej skali. Już 10-15 lat temu był pomysł przenoszenia IT z Polski do Indii bo było dużo taniej. Niestety ze stosunkowo niewiele niższą ceną poszła tragicznie niska jakość. Do tego stopnia, że rodzimi specjaliści krzyczeli stawki x3-x10 za poprawianie kodu po hindusach (po 5 minutach czytania kodu można to było stwierdzić), a najlepszym i paradoksalnie najtańszym rozwiązaniem było wyrzucenie hinduskiego projektu do kosza i zlecenie pracy od nowa prawdziwym programistom.
trolley
Niech się menadżerki od wynajmu biur lepiej przebranżawiają a nie takie g.! sponsorują. Praca zdalna będzie się miała coraz lepiej a nie gorzej.
trolley
Choćby za sprawą kosztów utrzymania powierzchni biurowej, kosztów i czasu transportu dla pracowników. O tym że pracownicy wola mniej zarobić ale na zdalnej też warto wspomnieć.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki