REKLAMA

Portugalia wprowadza możliwość wywłaszczenia w związku z planem odbudowy gospodarki

2021-01-08 15:55
publikacja
2021-01-08 15:55
fot. Donatas Dabravolskas / Shutterstock

Rząd Portugalii uchwalił przepisy, na podstawie których państwo będzie mogło wywłaszczyć obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarki po koronakryzysie - ogłosił w piątek socjalistyczny gabinet premiera Antonia Costy.

Zgodnie z nowym prawem osoba pozbawiana przez państwo nieruchomości powinna otrzymać odszkodowanie. Nie będzie jednak mogła sprzeciwić się oddaniu państwu terenu w sytuacji “wyjątkowej potrzeby” dotyczącej realizacji priorytetowych inwestycji dla wychodzącej z kryzysu gospodarki.

Przed wywłaszczeniem obywatela władze będą musiały uzasadnić, że przejmowany teren ma wysoką “użyteczność publiczną”.

Zgodnie z nowymi przepisami nieruchomość może zostać przejęta przez państwo w sytuacji, gdy przebiegają tam ważne dla użyteczności publicznej sieci związane z przesyłem energii, z transportem lub istotne z punktu widzenia ekologii.

Uchwała rządu przewiduje, że wywłaszczenie może nastąpić tylko w “wyjątkowych sytuacjach” i musi być “należycie uzasadnione, przy jednoczesnym zachowaniu praw, wolności i gwarancji obywatelskich”.

Uchwała gabinetu Costy jest wykonaniem ustawy przyjętej przez parlament Portugalii 12 września 2020 roku, w której izba upoważniła władze kraju do “terminowej realizacji” inwestycji priorytetowych dla odbudowy gospodarki po epidemii Covid-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (16)

dodaj komentarz
karbinadel
A dlaczego nie PiSzecie o pomyśle naszej władzy ludowej, żeby to stójkowy na ulicy będzie orzekał o winie obywatela, a nie sąd? W Ministerstwie Sprawiedliwości (?) powstał projekt ustawy, która wyklucza odmowę przyjęcia mandatu. To obywatel będzie musiał udowadniać swoją niewinność przed sądem.
meryt
karbinadel "To obywatel będzie musiał udowadniać swoją niewinność przed sądem"

A teraz obywatel nie musi udowadniać swojej niewinności? :)
jas2
Takie prawo obowiązuje w większości krajów świata.
jas2
W Polsce, Konstytucja, Art. 21: Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.
onlyv8engine
no i co z tego. w niektórych krajach za pocałunek można być ukamionowanym. twoj argument jest od czapy
onlyv8engine odpowiada jas2
szczególnie przy budowie S8 czy teraz CPK. Kpina i bandytyzm
glowny_analityk_bankier_pl
Ziszcza się plan globalistów.Wszelkie ideologie okazują się papką dla masy która chce za nie umierać a tu chodzi tylko o władzę.Damy wam co chcecie socjalizm, kapitalizm, monarchie a i tak rządzić będziemy my.
Zastanawia mnie jak zostanie to rozegrane w Polsce, co by nie mówić mamy tą swoją konstytucję, drugą
Ziszcza się plan globalistów.Wszelkie ideologie okazują się papką dla masy która chce za nie umierać a tu chodzi tylko o władzę.Damy wam co chcecie socjalizm, kapitalizm, monarchie a i tak rządzić będziemy my.
Zastanawia mnie jak zostanie to rozegrane w Polsce, co by nie mówić mamy tą swoją konstytucję, drugą na świecie a najlepsze że może ją zmienić tylko 2/3 sejmu.I teraz pytanie: robimy na chama koalicję pis+po i zmieniamy konstytucje w nocy?(ale wtedy wszyscy by się dowiedzieli że te x lat wojny to był teatr) Czy może eliminujemy jedną partię, równamy z ziemią, masa zawierza w nieskazitelność tej co zostaje i w nowych przyspieszonych wyborach mamy większość konstytucyjną.
adamii
jesli kogos to dziwi to polecam ksiazke "Atlas zbuntowany".
wic
Czyli przenosząc na nasze podwórko rząd przejmuje np. CD Projekt bo zyski pomogą odbudować budżet.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki