REKLAMA
WEBINAR

"LEX TUSK"Poprawki prezydenta Dudy do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich. Co na to rząd?

2023-06-05 14:30
publikacja
2023-06-05 14:30

Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji, że projekt prezydenta będzie przyjęty - mówił w poniedziałek w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller.

Poprawki prezydenta Dudy do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich. Co na to rząd?
Poprawki prezydenta Dudy do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich. Co na to rząd?
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

W ubiegły poniedziałek, 29 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

W piątek, 2 czerwca, prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu. Andrzej Duda zaznaczył, że w jego projekcie jest zapis, iż w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

"Pan prezydent potwierdził to, że ta komisja nadal jest niezbędna" - powiedział rzecznik rządu odpowiadając na pytania dziennikarzy. "Co do poprawek zgłoszonych przez pana prezydenta - jeszcze w tej chwili nie ma jednoznacznego stanowiska, czy będziemy je popierać czy nie" - dodał. "Ten projekt wpłynął w piątek, o ile dobrze pamiętam. Będzie przeanalizowany i decyzje będą podejmowane, myślę, że na początku przyszłego tygodnia" - powiedział Müller.

Pytany o zgłaszanie kandydatów do komisji, bo pismo w tej sprawie do klubów rozesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, rzecznik podkreślił, że "procedura rozpoczyna się wedle aktualnie obowiązującej ustawy". Poinformował, że dotąd nie zgłoszono kandydatów do komisji.

Powiedział też, że "nie wyklucza sytuacji, że projekt prezydenta będzie przyjęty".

Zgodnie z ustawą powołującą komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, która weszła w życie w środę, komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które - zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm - mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

autor: Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (18)

dodaj komentarz
donald_tusk
Szanowni Państwo. Cała ta ustawka wobec mnie zostanie rozliczona po wyborach. Gwarantuję to Państwu jak 3x15.
zops
Szanowny panie Tux zapromował pan mnie jako ofiarę, a sam pan jesteś przegrany z powodu podwójnej defraudacji NA LEWO I NA PRAWO. Antygeniusz Tux, antyspec od tworzenia image'u.
jkl777 odpowiada (usunięty)
Kaczynski bardziej by sie przestraszyl, jakby to była HELA+

... albo chociaz Pawlowicz+. Aczkolwiek Jaroslaw wolaby pewnie Piotrowicz+
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, jest to dobra i rzetelna ustawa. Silne ataki na Pana Prezydenta Andrzeja Dudę sprawiły niestety, że pojawiły się zawahania. Jestem jednak peiwen, że z raz obranej drogi już nie zejdzie. Był kandydatem na prezydenta w stu procentach powaznym i tak samo sprawuje urząd.
vacarius
A czemu nie badają rządów PISu? Co im taką pewność daje ze u siebie nie mają żadnych agentów rosyjskich???
zops
Np. grubawa prokuratorka z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, wraz z rodzinką, od lat utrzymują się z włamań do prywatnych mieszkań, utrzymując ponadto dość ścisłe kontakty z rosyjskimi przemytnikami, itd. Potrzeba ich nazwisk?
zops
... już od początku ukraińskiego konfliktu, na dzielnicy pojawiali się wschodniojęzyczni, ubrani w niekompletne mundury Kadyrowców i Wagnerowców.
zops
A są ochraniani itd. itp., m.in. przez szefa wydziału kryminalnego z rejonowego komisariatu policji, itd. itp.
kaczyslaw_
Adrian, zwany prezydentem, jest pierwszym, który zawetował swój podpis.

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. rosyjskich wpływów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki